Ambalaż na Oporowie – S3NS, Wrocław

Dom jednorodzinny na Oporowie
Projekt: S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak
Lokalizacja: ul. Mikulskiego, Wrocław
Data: 2010-2011

Przedstawiamy projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego wrocławskiego biura S3NS Architektura – autorskiej pracowni architektury Igora Kaźmierczaka.

„Ambalaż na Oporowie” to ciekawy przykład projektu domu jednorodzinnego z Wrocławia, który znacząco odbiega od ogólnie przyjętych w Polsce schematów. Architektoniczny Ambalaż czerpie z Kantorowej koncepcji opakowywania, mającej na celu uwiecznienie czegoś, co przemija, w tym przypadku jest to archetypowa forma sąsiednich budynków, które tworzą kontekst starej części dzielnicy Oporów we Wrocławiu.

Prosta, zwarta bryła o dwuspadowym dachu wyróżnia się przede wszystkim nieregularnym układem i geometrią okien, które nadają projektowi indywidualny charakter. Trójkątne i trapezoidalne, duże przeszklenia w interesujący sposób zakłócają klasyczną formę domu jednorodzinnego, tworząc jednocześnie spójną całość.

Ciekawym zabiegiem projektowym, odróżniającym obiekt od otaczających budynków, są zastosowane materiały i faktury. Architekt użył na elewacji kilka warstw tego samego materiału – warstwy te różnią się fakturą i skalą wzoru, zostały też ułożone w nieregularny sposób (nawiązując tym samym do geometrii okien). W przyziemiu budynku zastosowano materiał o największym wzorze, za to w wyższych partiach użyto warstw o łagodniejszej teksturze, które wieńczą budynek gładką, wykończoną tynkiem powierzchnią. Elewacja uciekająca od klasycznych, prostokątnych podziałów, zaprojektowana w bardzo graficzny sposób, nadaje indywidualny charakter projektowi.
Gratulujemy ciekawej koncepcji!

S3NS na Archinea.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.