Dom – beton z zapierającymi dech przeszkleniami. Projekt: 81.WAW.PL

Moda na odważne wzornictwo zatacza coraz szersze kręgi. Poza aranżacją wnętrz zaczyna śmiało przenikać do sfery budowlanej. Doskonałym przykładem wykorzystania tego innowacyjnego i odważnego trendu może być dom-beton, który powstaje pod Warszawą.

Projekt: Dom – Beton
Architekci:
81.WAW.PL sp. z o.o.
Projekt: 2013
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Powierzchnia działki: 1000m2
Powierzchnia zabudowy: 240m2
Powierzchnia użytkowa: 220m2
Wizualizacja: Rafał Kłos + Piotr Lutarewicz

Dom - Beton. Projekt: 81.WAW.PL

Dom o powierzchni użytkowej ok. 230 m kw. został zaprojektowany na planie litery „L”. Dzięki takiej koncepcji projekt idealnie wkomponowuje się w kwadratową działkę, na której nie każda bryła byłaby odpowiednia. – Taka konstrukcja pozwoliła na odgrodzenie się od ulicy i sąsiadów, na czym zależało właścicielom – podkreśla Anna Paszkowska, architektka z pracowni 81. WAW.PL. Taki układ ma także dodatkową zaletę. Dzięki niemu dom maksymalnie otworzył się na stronę południowo-zachodnią – dodaje Paszkowska.

 

Dom - Beton. Projekt: 81.WAW.PL

W odpowiedzi na potrzeby właścicieli, frontowa elewacja została zaprojektowana praktycznie bez okien. Jedyne przeszklenia zaplanowano jako główne wejście do domu oraz okno kuchenne. Przed wejściem do domu oraz garażu także zastosowano nietypowe rozwiązanie. Zamiast tradycyjnego podjazdu i schodków do wejścia głównego oraz garażowego prowadzi rampa. – Klocek garażu to wysunięta bryła z litery „L”. Dzięki temu zabiegowi powstało główne wejście do domu oraz doświetlenie korytarza jedynym oknem na elewacji północnej w części prywatnej. Jednocześnie dzięki wysunięciu bryły garażu powstało nietypowe doświetlenie górne komunikacji wewnętrznej – tłumaczy Rafał Grudziąż, architekt z 81.WAW.PL. Dom od strony ogrodu całkowicie zmienia swoje oblicze. Surowa i niedostępna od frontu bryła od ewoluuje w jedno wielkie przeszklenie z tyłu. Dla przebywających w ogrodzie dom jest dzięki temu maksymalnie wyeksponowany.

 

Dom - Beton. Projekt: 81.WAW.PL

Do wykończenia elewacji wykorzystano płyty betonowe, które nadają budynkowi bardzo surowy charakter. Dla uniknięcia wrażenia przesadnej ciężkości konstrukcji i dodania jej lekkości, zamontowano poziome okna biegnące na styku dachu i ściany zarówno od bocznych krótszych elewacji, jak i tych oddzielających całą bryłę garażu do reszty domu. Ten zabieg pozwala lepiej doświetlić każde pomieszczenie.

 

Dom - Beton. Projekt: 81.WAW.PL

Wnętrze domu zostało podzielone na dwa skrzydła. Pierwsze jest przeznaczone do codziennego użytku – to tam spędza się najwięcej czasu i przyjmuje gości. Zaaranżowano salon, kuchnię, jadalnię oraz niewielką toaletę dla gości. Drugie skrzydło to bardziej intymna, prywatna strefa domowników. Znajdują się w niej 3 przestronne sypialnie z łazienkami.

 

Dom - Beton. Projekt: 81.WAW.PL
Dom-beton jest nowoczesny nie tylko pod względem designu, ale również dbałości o środowisko. – Założeniem projektu było stworzenie domu energooszczędnego – podkreśla Anna Paszkowska. – Dlatego też jest on minimalnie przeszklony od stron północnej oraz wschodniej, natomiast od strony południowej i zachodniej zadbano o jak największą możliwość dostępu światła naturalnego – dodaje. Takie rozwiązanie pozwala na realne ograniczenia użycia sztucznego oświetlenia oraz zmniejszenie nakładów na ogrzanie domu.

 

Komentarze na temat “Dom – beton z zapierającymi dech przeszkleniami. Projekt: 81.WAW.PL”

 1. nikodem pisze:

  ach….to znów ta pracownia specjalizująca się w wirtualnych projektach i wizualizacjach :)

 2. Archinea pisze:

  Raczej MŁODA pracownia, która w ciągu ostatnich miesięcy wykonała wiele interesujących projektów.

  Realizacja poszczególnych obiektów to raczej kwestia czasu.

  A w kwestii realizacji – polecamy wizytę na stronie i fanpage’u pracowni :)

 3. NIKODEM pisze:

  ja widzę same wizki i tyle…a wizualizacje to nie architektura.

 4. Patrycja pisze:

  Najpierw muszą być wizualizacje, żeby mogły być projekty:) Jestem przekonana, że realizacja to tak jak wspomina ARCHINEA kwestia czasu. Zresztą widziałam na stronie na FB zdjęcia z realizacji jednego z domów,czekam na kolejne:)

 5. Patrycja pisze:

  Najpierw muszą być wizualizacje, żeby mogły powstać projekty:) Jestem przekonana, że realizacja to tylko kwestia czasu. Zresztą widziałam na stronie pracowni na FB zdjęcia z realizacji jednego z domów,a teraz czekam na kolejne:)

 6. ARCH.X.9 pisze:

  Nikodemie,

  Zakładam, że pracujesz w biurze i wiesz jak wygląda proces inwestycyjny w Polsce oraz procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę w polskich urzędach?

  Ilu realizacji oczekujesz od pracowni, która działa na rynku od 2-3 lat?

  81 wykonało wiele znakomitych koncepcji i trzeba mieć tylko nadzieję, że część z nich uda się zrealizować. A jakbyś poświęcił chwilę, to znalazł byś na stronie pracowni zdjęcia z budowy niektórych obiektów czy realizacji wnętrz.

 7. raeki pisze:

  a ja czekam na rzuty, przekroje. chciałbym zobaczyć projekt architektoniczny a nie tylko kolorowe obrazki.

 8. 81.WAW.PL pisze:

  Szanowni Państwo,

  Dziękujemy za wyrażanie swoich opinii. Pragniemy poinformować, że w internecie nie zamieszczamy rzutów, przekroi naszych projektów. Wszystkich zainteresowanych rysunkami zapraszamy na spotkanie do pracowni, gdzie chętnie pokarzemy rzut i podyskutujemy na temat funkcjonalności rozwiązań.

  Pozdrawiamy,
  81.WAW.PL
  Anna Paszkowska-Grudziąż
  Rafał Grudziąż

  1. Ewa pisze:

   A moze przed puszczeniem tekstu , ktos sprawdzilby Wam bledy ortograficzne i stylistyczne?

  2. Archinea pisze:

   Pani Ewo, mogłaby Pani wskazać błędy ortograficzne?

 9. maksymilian pisze:

  witam serdecznie bardzo proszę o wysłanie na maila rzutu rozmieszczenia dokładnych pokoi pozdrawiam

 10. Archinea pisze:

  Witam,

  Proszę o kontakt w temacie projektu bezpośrednio z autorami opracowania – pracownią 81.WAW.PL

  Pozdrawiamy!
  Zespół Archinea

 11. Franek pisze:

  Mam wrażenie że wszystkie komentarze odpowiadające na inne nie koniecznie przychylne odpisuje ta sama osoba czyli ktoś z pracowni 81 ;) taka moja opinia bo to czuć w komentarzach :))))

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.