Dom na wodzie. Bliskość natury, nowoczesne technologie, otwartość na ludzi – pierwszy taki dom w Szczecinie.

Dwoje szczecinian Patryk Paluszek, fotograf i Aleksandra Słowiak, projektantka ubioru, postanowili postawić swój dom na wodzie. Para nie ukrywa swojego zainteresowania sztuką, designem i nowymi technologiami. Na co dzień żyją w minimalistycznym stylu z dbałością o detale i z miłością do natury. Niecodzienny pomysł narodził się w ich głowach już 3 lata temu, ale dopiero teraz udało się zgromadzić odpowiednie fundusze, by wystartować z projektem.

Pływające mieszkania są popularne za granicą. Wystarczy odwiedzić Berlin, by się o tym przekonać. W Polsce idea wciąż jeszcze jest rzadkością. Jak zaznaczają prekursorzy szczecińskiego projektu – największą zaletą takiego domu w mieście jest bliskość natury, którą zazwyczaj ciężko znaleźć w centrum miasta.


Dom na Odrze
Pomysłodawcy: Patryk Paluszek, Aleksandra Słowiak
Projekt architektoniczny:
Alex Capdevila | firma ISOLA SYSTEM
Planowana lokalizacja:
Szczecin
Data opracowania:
2015

Więcej informacji: Mieszkamy na Odrze
Kampania wspierająca realizację inwestycji: Wspieram.to : Mieszkamy na Odrze

 

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

Od pomysłu do realizacji


– W naszym mieście jeszcze nikt nie zdecydował się na realizację takiego projektu, choć pomysły już się pojawiały – mówi Patryk. – Wynika to nie tylko z braku odpowiednich środków finansowych, ale również z obaw przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych na obiekt i jakość życia. Obawy są przesadzone. Mieliśmy okazję mieszkać w pływającym domu na przełomie stycznia i lutego. Specjalnie wybraliśmy taką porę, aby sprawdzić warunki w „najtrudniejszym” okresie. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Temperatura czy wilgotność powietrza pozostawały w normie.

Projekt pływającej jednostki specjalnie dla Patryka i Oli stworzył Hiszpan Alexa Copdevila z firmy ISOLA SYSTEM, który sam od lat mieszka w pływającym domu we Wrocławiu. Dom powstanie z komponentów powstałych w fabryce i składany będzie w całość dopiero na miejscu wodowania. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii i materiałów obiekt może stać się w przyszłości w pełni autonomiczną jednostką

– Dom zacumuje przy wyspie Grodzkiej od strony Łasztowni, za mostem mariny miejskiej. – opowiada Ola. – Jest to idealne położenie za względu na bliskość centrum i zieloną okolicę. Będzie tu można odetchnąć. Oprócz tego ten fragment rzeki nie jest narażony na zamarzanie podczas zimy w tak dużym stopniu jak pozostała jej część.

Budynek ma też możliwość zmiany położenia względem słońca, co pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzewania. Ciekawostką jest, że dom może przemieszczać się na większe odległości przy pomocy pchaczy, czyli specjalnie przystosowanych barek.


 

Dom otwarty


– Nie zamykamy się na ludzi – mówi Patryk. – Chcemy, aby nasz dom był otwarty na gości i ich inicjatywy. Żeby było to miejsce spotkań czy rezydencji artystów, fotografów, designerów. Chętnie zorganizujemy tu wernisaż. Przestrzeń przygotujemy tak, aby w każdej chwili mogła przerodzić się np. w małą galerią sztuki. Przy odpowiednim układzie pokoi jest to całkowicie możliwe. Program rezydencji artystów jest innowacyjnym pomysłem na skalę miasta, który urozmaici ofertę kulturalną oraz pozwoli na zaproszenie ciekawych i wartościowych artystów do naszego miasta.

Zostało kilka miesięcy


Całkowity czas budowy od momentu zlecenia fabryce produkcji do zwodowania jednostki to 3 miesiące. Budynek zacumuje przy Wyspie Grodzkiej zimą przyszłego roku. Jednak podczas realizacji projektu ryzykiem staje się pogoda. Mroźna zima może opóźnić prace budowlane i przesunąć otwarcie obiektu na wiosnę.
– Chcemy, aby dom był wizytówką miasta, która ożywi nasze wybrzeże- mówi Ola. – Kiedy ruszy miejska marina będzie pięknie. Liczmy też na nowych sąsiadów.

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

"Mieszkamy na Odrze" | Projekt domu na wodzie w Szczecinie

 

Komentarze na temat “Dom na wodzie. Bliskość natury, nowoczesne technologie, otwartość na ludzi – pierwszy taki dom w Szczecinie.”

 1. Ol pisze:

  Jak wygląda sprawa z wszelkimi instalacjami (doprowadzenie prądu, odprowadzenie kanalizacji itp.)? W jaki sposób zostaną one doprowadzone i jak będą działać przy zmianie położenia domu?

  1. Archinea pisze:

   Pozwolimy sobie odpowiedzieć na pytania. Nie wiemy dokładnie jaki pomysł na media mają pomysłodawcy projektu domu na wodzie w Szczecinie, natomiast na podstawie wiedzy, którą posiadamy, w większości realizowanych domów na wodzie rozwiązania są następujące:

   – prąd – najczęściej domy cumowane są w miejscach, w których jest możliwość przyłączenia i poboru energii elektrycznej z istniejącej skrzynki zasilającej na brzegu, można również oczywiście stosować rozwiązania ekologiczne pozwalające na wytworzenie oraz gromadzenie energii, a jako uzupełnienie korzystać z agregatów prądotwórczych;
   – woda i ścieki – na wodę oraz ścieki potrzebujemy zbiorników; w wodę pitną musimy zaopatrzyć się w lokalnych sklepach lub hurtowniach; ścieki natomiast możemy odprowadzić zamawiając odpowiednią usługę w naszym mieście, a jeszcze lepszym rozwiązaniem jest prawdopodobnie wykonanie biologicznej domowej oczyszczalni ścieków.

   Podkreślamy jednak, że nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie :)
   Na pewno z roku na rok powstają nowe ciekawe rozwiązanie.
   Jest wiele ciekawych stron poświęconych projektom domów na wodzie – również w Polsce :)

   Pozdrawiamy,
   Zespół Archinea

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.