Dom Studio – Joanna Aleksandrowicz

Projekt: Dom Studio
Architektura: Joanna Aleksandrowicz
Status: Koncepcja – projekt eksperymentalny
Data: 2013

Dom Studio. Projekt: Joanna Aleksandrowicz

Dom Studio. Projekt: Joanna Aleksandrowicz

Dom Studio


Dualizm Form i Osobowości

Prezentowany budynek, to forma eksperymentalna. Duża powierzchnia przeszkleń otwiera pomieszczenia na zewnętrzny ogród, następuje zachwianie pomiędzy granicą wnętrza i zewnętrza. Osoba przebywająca w budynku zatraca poczucie wydzielenia względem otoczenia, tak charakterystycznego dla budownictwa tradycyjnego. Okalająca przyroda jest kontynuacją przestrzeni domu.

Jednocześnie dla kontrastu nastrojów domowników, na piętrze zaprojektowana została sypialnia pozbawiona całkowicie tradycyjnych okien. Pomieszczenie to w przeciwieństwie do reszty pomieszczeń otrzymało betonowe żaluzje rozpraszające światło oraz ogromny świetlik w dachu, z możliwością rozsuwania, dający możliwość obserwacji nieba, a w okresach letnich spania pod „gołym niebem”.

Koncepcja architektoniczna zakłada dwa podziały. Pierwszy podział ze względu na funkcje, dzieli bryłę na cześć prywatną i publiczną.  Do części prywatnej należą sypialnie, gabinet oraz łazienka, natomiast w części publicznej umieszczony został salon, kuchnia, jadalnia, sypialnia główna oraz  taras z otwartym zbiornikiem wodnym. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi częściami odbywa się wewnętrznym korytarzem.

Drugi podział ze względu na otwartość bryły, dzieli budynek na część transparentną i nie transparentną. Część transparentna to część dzienna, część nie transparentna to część nocna czyli sypialnia główna.

Powyższy podział umożliwia swobodne korzystanie z pomieszczeń, unikając konfliktów cisza-hałas oraz noc-dzień.

Dom Studio. Projekt: Joanna Aleksandrowicz

Dom Studio. Projekt: Joanna Aleksandrowicz

Dom Studio. Projekt: Joanna Aleksandrowicz

Dom Studio. Projekt: Joanna Aleksandrowicz

Zobacz: Niezwykłe domy jednorodzinne!

Komentarze na temat “Dom Studio – Joanna Aleksandrowicz”

  1. pawelprokop0 pisze:

    Ale to już było, tak początek wieku, ubiegłego wieku, więc jako projekt koncepcyjny średnio się broni, natomiast realizacja prawdopodobnie była by nieracjonalna, forma podania samej brył super, ale otoczenie, kontekst, a w zasadzie jego brak to spore zaniedbanie.
    Mimo moje krytycznej, surowej i szczerej opinii, cieszę się że takie pomysły powstają i promują inne podejście do przestrzeni w naszym kraju „schorowanym na bylejakość przestrzeni”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.