Dyplomy Architektury: „Samotnia” projektu Filipa Chojnackiego

„Samotnia” to temat pracy dyplomowej Filipa Chojnackiego wykonanej pod kierunkiem Marka Jóźwickiego na kierunku Architektura Wnętrz Sopockiej Szkoły Wyższej. Celem “Samotni” jest pomoc w odnalezieniu wewnętrznego spokoju. Ma być to miejsce, do którego można uciec od codziennych problemów lub najzwyczajniej spędzić czas w bliskości z naturą oraz architekturą.


„Samotnia” | Praca licencjacka
Autor: Filip Chojnacki
Promotor: prof. nadzw. dr hab. Marek Jóźwicki
Uczelnia: Sopocka Szkoła Wyższa

 

"Samotnia". Projekt: Filip Chojnacki

"Samotnia". Projekt: Filip Chojnacki

Samotnia


Instalacja ta ma wkomponować się w otoczenie i stanowić tło dla otaczającej go natury. Dzięki temu obiektowi mamy docenić podstawowe, pierwotne czynniki takie jak światło, cisza oraz odosobnienie.

Głównym problemem przedstawionym w pracy jest brak obiektów służących do kontemplacji, nie mających znamion religijnych bądź środowiskowych. W projekcie chodzi o stworzenie miejsca, które zmusza do rozważań o otaczającym nas świecie. Ma być to przestrzeń sprawiająca, że małe, dotąd nieistotne rzeczy, nabierają znaczenia. Miejsce, w którym zapominamy o otaczających nas problemach. Obiekt ten ma sprawiać, że podczas przebywania w nim, żyjemy chwilą obecną, a nie rozważaniami o przyszłości czy przeszłości.

Poza aspektami duchowymi instalacja o nazwie „Samotnia” stanowić ma ciekawą atrakcję w regionie. Miejsce to miałoby przyciągać amatorów wędrówek, podróży rowerowych lub osoby pragnące zwiedzenia tego obiektu.
Nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych rzeczy, która wpływa na odczucia związane z tym obiektem. A jest nią otaczająca go natura. Rzadko przychodzi nam docenienie przyrody. „Samotnia” sprawia, że po odizolowaniu się od otaczającego nas świata, po wyjściu z niej doceniamy go na nowo.

 

"Samotnia". Projekt: Filip Chojnacki

"Samotnia". Projekt: Filip Chojnacki

"Samotnia". Projekt: Filip Chojnacki

"Samotnia". Projekt: Filip Chojnacki

 
Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.