Elewacja z bluszczem i zielone patio – najnowszy projekt domu pracowni 81.WAW.PL!

Nowoczesny dom w kształcie litery C to projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Wyróżnia go ażurowa elewacja pokryta bluszczem oraz wewnętrzne zielone patio. Dwa poziome ramiona litery C stanowią część prywatną, natomiast pionowe to przeszklony na dwie strony pokój dzienny z jadalnią oraz kuchnią.


Dom Patio
Pracownia: 81.WAW.PL
Projekt: 2015

 

Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Patio z prywatnym SPA


Dom Patio to nowoczesny parterowy dom o łącznej powierzchni 500m2. Główne wejście do budynku znajduję się w pęknięciu w zielonej elewacji od strony ulicy. Bezpośrednio z wejścia mieszkańcy mają dostęp do przestronnej garderoby.

W części dolnej, która znajduje się bliżej drogi, na prawo od wejścia umieszczone zostały 3 sypialnie dziecięce z dostępem do wspólnej łazienki. Między nimi utworzono bufor wolnej przestrzeni, który daje oddech w komunikacji między nimi, ale jest także strefą wspólnych zabaw. Okna z pokoi dziecięcych otwierają się bezpośrednio na zielone patio.

Na lewo od wejścia znajdują się natomiast pomieszczenia techniczne. W części górnej znajduje się główna sypialnia z własnym salonem kąpielowym, garderobą i gabinetem. Okna z sypialni i gabinetu także otwierają się na wewnętrzne patio.

Między częścią dla dzieci, a tą dla rodziców umieściliśmy część dzienną, gdzie ma się toczyć życie rodzinne. Składa się na nią salon, jadalnia oraz kuchnia. Wszystkie te pomieszczenia są otwarte i znajdują się w jednej przestrzeni. Całość ma ok 150 m2. Część dzienna z jednej strony otwiera się na wewnętrzne patio, a z drugiej na wschodnią część działki. Jest to idealnie miejsce do wspólnego spędzania czasu. Poprzez wydzielone strefy dom pozwala na zachowanie prywatności, zarówno młodszych, jak i starszych domowników – mówi Rafał Grudziąż architekt z pracowni 81.WAW.PL.

We wschodniej część działki zlokalizowano dodatkowy budynek, który jest domkiem gościnnym oraz będzie pełnić funkcję prywatnego spa. To idealne miejsce na relaks dla całej rodziny, jak i przyjeżdzających gości. Dla większego komfortu i wygody, spa połączone będzie z domem przejściem podziemnym. W części dziennej będzie istniała również możliwość zsunięcia szklanych ścian i ukrycia ich w ścianach domu, tak aby całkowicie otworzyć się na otoczenie. Jest to szczególnie przydatne podczas pięknych letnich dni i pozwala czerpać to co najlepsze z wakacyjnej pogody – dodaje Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Dom pokrywa duży płaski dach, który zadasza też obejście. Główna elewacja zostanie pokryta płytami aluminiowymi, delikatnie odbijającymi otoczenie, natomiast drugą będzie stanowić zieleń w postaci bluszczu lub winorośli.

Dach optycznie zamyka dom w jedną zwartą, kwadratową bryłę z pęknięciem, które otwiera wewnętrzne patio na resztę ogrodu.

 

Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL
Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Patio. Projekt: 81.WAW.PL

 

Komentarze na temat “Elewacja z bluszczem i zielone patio – najnowszy projekt domu pracowni 81.WAW.PL!”

  1. Małgorzata pisze:

    Bluszcz w polskim klimacie nie przetrzyma zimy.
    Winorośl,żeby wyrosnąć musi mieć miejsce na korzenie. Na jednej ze ścian zewnętrznych, gdzie jest kilka płaszczyzn zieleni, tego miejsca na korzenie i ziemię nie widać.Następny ,po bryle projekt w którym architekt bezmyślnie projektuje zieleń w
    miejscu, w którym ta zieleń nie da rady wyrosnąć i się utrzymać.Na bryle pokazywany jest obecnie projekt ,w którym bezmyślak zaprojektował 2,5m żywopłot wyrastający z mikroskopijnego pojemnika na drugim piętrze budynku.Tu podobny bambol.

  2. Pawel pisze:

    jaka wysokosc ma ten stropodach nad parterem? jak Wy na jakichs 30 cm zrobiliscie spadki? cuda, chce tak umiec

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.