Galeria Artystyczna Kielce – Tera Group

W marcu 2014 roku w Kielcach planowana jest realizacja przebudowy oraz rozbudowy o Galerię Artystyczną wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi budynku przy ulicy Leśnej. Projekt, autorstwa lokalnej pracowni Tera Group, otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę. Czekamy na realizację!

Projekt: Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku przy ulicy Leśnej 7 w Kielcach o Galerię Artystyczną z częścią noclegową, salę eventową oraz restaurację z zapleczem kuchennym

Lokalizacja: Kielce, ul.Leśna 7
Architekci: TERA GROUP KIELCE: Paulina Bogdał-Śmierzyńska,Konrad Śmierzyńska,Agnieszka Kobyłecka
Inwestor: AGENCJA NIERUCHOMOŚCI PIĘKNE MIEJSCE  s.c L.KUMAŃSKI,M.KUMAŃSKI
Realizacja: Marzec 2014

 

Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group

Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group

Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group

Stan istniejący


Współczesny budynek BWA został wzniesiony w II połowie XX w.na fundamentach i części piwnicznej pierwotnej XIX wiecznej historycznej zabudowy miasta Kielc. Istniejące piwnice należą do dawnego domu, który został wzniesiony w XIX wieku. Po  wyburzeniu nadziemnej części budynku z zachowaniem piwnic na jego miejscu powstał obecny, istniejący budynek. Pierwotnie piwnice podzielone były funkcjonalnie na trzy części: komunikacja, pomieszczenie piwniczne i lodownia. W części południowej budynku znajdowała się część komunikacyjna , którą odbywał się transport magazynowanych produktów. Zabytkowe piwnice budynku BWA zostały przekryte sklepieniami kolebkowymi, wykonanymi z cegły ceramicznej pełnej. Sklepienia przekrywają dwa główne pomieszczenia piwnic (dawne pomieszczenia  piwnic i lodowni) ,  w których zlokalizowane są powierzchnie wystawiennicze obecnego BWA oraz pomieszczenie znajdujące się w południowo-wschodniej części, stanowiące zaplecze sal wystawienniczych (pierwotną komunikację). Ściany zewnętrzne w części piwnicznej poniżej wezgłowia sklepienia wykonane są z kamienia naturalnego łamanego, murowane na zaprawie wapiennej.
Obecnie od strony północnej w pomieszczeniach szatni i zaplecza wraz z klatką schodową przekrycie stropowe stanowi żelbetowa płyta wykonana współcześnie podczas modernizacji budynku( 1975 r.). Istniejący kształt budynku został nadany  w trakcie rozbudowy z 1975r. Wówczas bryłę budynku  zbudowano na rzucie prostokąta z dobudowanymi dwoma zewnętrznymi klatkami schodowymi. Budynek zwieńczono  dachem dwuspadowym o konstrukcji drewnianej opartym na planie prostokąta z lukarnami doświetlającymi wnętrze sal ekspozycyjnych. W części wysokich piwnic wylano strop dzielący na dwie kondygnacje oraz klatkę schodową. Na poddaszu zlokalizowano pomieszczenia biurowe wraz z zewnętrzną klatką schodową, a otwory okienne i drzwiowe częściowo  zamurowano cegłą pełną ceramiczną. Forma budynku pozostała niezmieniona od czasu  powyższej przebudowy. Elewacja budynku  w chwili obecnej wykończona jest  gruboziarnistym tynkiem w kolorze pistacjowym. Istniejąca posadzka piwnic wykończona jest płytkami marmurowymi o gr. ok 3 cm , ściany tynkowane malowane farbą w kolorze białym. Sklepienia kolebkowe w salach wystawienniczych bez tynku z widoczną cegłą malowane w kolorze białym.

Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group

Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group

Rozwiązania projektowe


Architektura nowego budynku została ukształtowana na planie istniejącej dawnej, XIX wiecznej zabudowy. Od strony północnej budynek został częściowo cofnięty od pierzei ulicy, aby odsłonić  istniejącą ,objęta ochroną konserwatorską kamienną ścianę szczytową dawnego XIX wiecznego domu. Historyczny mur zostanie odsłonięty z istniejącego tynku oraz wyeksponowany wraz z istniejącym zachowanym wejściem w kształcie półkola /sklepienie kolebkowe/.Zaprojektowano nadbudowę ww. istniejącej ściany murowanej do wysokości istniejącego okapu budynku sąsiadującego zlokalizowanego na działce nr 204 – 13,30 m od poziomu terenu. Przewidziane w ścianie otwory okienne zlokalizowane zostały w linii istniejących otworów w budynku sąsiada. Północno- zachodni narożnik budynku został wysunięty do linii pierzei ulicy Leśnej, aby zaakcentować zamknięcie kwartału ulicy. Od strony  zachodniej i południowej bryła budynku została ukształtowana w prosty, minimalistyczny sposób. Dominujące elementy przeszkleń wprowadzono w miejscu głównego wejścia oraz jako doświetlenie foyer. Uzyskano trójwymiarowość elewacji poprzez wprowadzenie struktury aluminiowych profili  o przekroju 1 x 5 cm, malowanych w kolorze śmietanowej bieli. Budynek od strony południowo-zachodniej, gdzie sąsiaduje z zabudową 2-, 3- kondygnacyjną został obniżony do wysokości 10,40 m. Na elewacji południowej, w strukturze cofniętej ściany foyer  przewiduje się wprowadzenie ozdobnych roślin pnących, np. bluszcz ozdobny. Prosta bryła budynku wykończona delikatnymi, dynamicznymi, przecinającymi się profilami aluminiowymi nawiązuje swym nietypowym, artystycznym wyglądem do funkcji obiektu, którą jest Galeria Artystyczna.

Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group

Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group

Funkcja obiektu


Budynek jest częściowo podpiwniczony poprzez istniejącą kondygnację piwnic. Nowa i stara część budynku zostaną od siebie oddylatowane.                    Na istniejących ,historycznych murach zostanie posadowiona nowa sala wielofunkcyjna, o zróżnicowanej wysokości w świetle Sali od 6.00 do 7.13m  oraz część hotelowa, o wielkości- 6 pokoi.
Istniejące piwnice budynku wraz ze ścianą szczytową pozostaną w obecnym układzie, nienaruszającym sklepień oraz ich konstrukcji, rozbiórce natomiast ulegnie pozostała część budynku. Zabytkowe  piwnice(kondygnacja -1) zostaną wyeksponowane w przestrzeni sali  restauracyjnej, która będzie obsługiwana przez kuchnię umieszczoną na kondygnacji parteru w nowej części (kondygnacja 0) Wejście do przestrzeni piwnic, będzie się odbywać z kondygnacji parteru, z poziomu 0,0 wewnętrzną reprezentacyjną klatką schodową, do której dostęp zostanie zapewniony poprzez istniejące wejście do budynku – od strony północnej. Od strony zachodniej-w północno-zachodnim narożniku budynku zlokalizowano główne wejście do budynku oraz wejście do części hotelowej.
Na kondygnacji II (poziom + 3,795) została zlokalizowana wielofunkcyjna sala eventowa– wraz z foyer oraz zapleczem do jej obsługi. Kondygnację V tworzy część noclegową. Obiekt posiada dwa główne elementy funkcjonalne i kubaturowe – jest to przestrzeń restauracji, znajdującej się w kondygnacji piwnic oraz sali eventowej, w których to przewiduje się ekspozycję sztuki współczesnej.

Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group
Galeria Artystyczna Kielce. Projekt: Tera Group

Zobacz: Świetny dom projektu Tera Group!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.