Moby krytykuje projekt Zahy Hadid i architektów, którzy myślą tylko o estetyce

Moby, ceniony amerykański muzyk i kompozytor, skrytykował architektów, którzy myślą wyłącznie o estetyce. Moby w wywiadzie dla magazynu CLAD, opowiadał o projekcie i wystroju wnętrz swojej wegańskiej restauracji niedaleko Los Angeles. Wspomniał również o jednym z projektów światowej sławy projektantki.


„Mam problem z architektami i projektantami, którzy myślą tylko o tym, jak projektowana przez nich przestrzeń będzie wyglądać na ich stronach internetowych, zamiast skupić się na odczuciach ludzi, którzy w danym miejscu będą żyć lub pracować.”

Muzyk miał okazję w ostatnich dniach przebywać w hotelu Puerta America w Madrycie. Każde piętro w budynku zostało zaprojektowane przez światowej sławy architekta (m.in. Zaha Hadid, Norman Foster, Jean Nouvel, David Chipperfield). Muzyk przebywał w apartamencie zaprojektowanym przez Zahę Hadid (1950-2016), czołową przedstawicielkę dekonstruktywizmu i laureatkę prestiżowej Nangrody Pritzkera. Apartament został zaprojektowany w stylu charakterystycznym dla pochodzącej z Iraku projektantki – ściany, meble i inne elementy wyposażenia charakteryzuje obła i plastyczna forma.

„Spanie w śmietniku byłoby bardziej komfortowe. Dosłownie. W apartamencie nie było nic miękkiego i wygodnego. Całe wnętrze zostało uformowane z tworzyw sztucznych. Na zdjęciach wygląda to pięknie, ale nie zostało stworzone dla ludzi. Kryteria, według których powinno oceniać się każdy z projektów, powinny skupiać się przede wszystkim wokół potrzeb ludzi – praktycznych i emocjonalnych.”

Moby, poza świetną muzyką, znany jest także z zamiłowania do architektury. W poprzednich latach prowadził bloga poświęconego architekturze Los Angeles oraz architekturze miejsc, w których miał okazję przebywać.

Zaha Hadid to ikona współczesnej architektury. Projektantka zmarła w marcu tego roku w Miami. Budynki Zahy Hadid znajdują się na całym świecie. Hadid projektowała głównie duże obiekty komercyjne, instytucje kulturalne i publiczne, kompleksy sportowe, zespoły budynków biurowych oraz konstrukcje mostowe, a także nowatorskie formy przemysłowe, odzież, a nawet łodzie i jachty. Styl irackiej projektantki szybko stał się rozpoznawalny. Forma budynków Zahy Hadid to dynamiczne i plastyczne kształty, płynnie wtapiające się w krajobraz. Futurystyczne bryły to przykład coraz popularniejszego obecnie projektowania parametrycznego. Hadid uważała, iż głównym motywem mającym wpływ na jej twórczość był feminizm.

 

Moby. Zdjęcie: By Uncensored Interview

Moby
Zdjęcie: By Uncensored Interview (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Hol w hotelu Puerta America w Madrycie zaprojektowany przez Zahę Hadid. Zdjęcie: By Romazur

Hol w hotelu Puerta America w Madrycie zaprojektowany przez Zahę Hadid
Zdjęcie: By Romazur (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Zaha Hadid. Zdjęcie: By ©Simone Cecchetti

Zaha Hadid
Zdjęcie: By ©Simone Cecchetti [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons


Zaha Hadid zmarła 31 Marca tego roku w Miami. Urodzona w Bagdadzie projektantka to czołowa przedstawicielka dekonstruktywizmu. W 2004 roku, jako pierwsza kobieta w historii zdobyła prestiżową Nagrodę Pritzkera, potocznie nazywaną architektonicznym Noblem. Hadid zdobyła również Nagrodę Miesa van der Rohe oraz Nagrodę Stirlinga.

Zaha Hadid

Zobacz więcej: Odeszła Zaha Hadid. Ikona współczesnej architektury. 

Komentarze na temat “Moby krytykuje projekt Zahy Hadid i architektów, którzy myślą tylko o estetyce”

 1. koneser pisze:

  I co w związku z tym?

 2. Archinea pisze:

  Wydaję nam się, że zawsze to jednak ciekawie poznać opinie popularnych i znanych na całym świecie osób, które przedstawiają swój zdanie na temat architektury.

 3. koneser pisze:

  Artykuł wydaje się na przepisany z innego źródła. W moim odczuciu powinien mieć chociaż w sobie jakieś przemyślenia autora tekstu cokolwiek. Ja rozumiem, że w czasach internetu wszystko wygląda na kopiuj wklej. Czasem jednak miło poczytać coś bardziej twórczego. Pozdrawiam

 4. Archinea pisze:

  Wpis ma charakter informacyjny (ciekawostki), nie jest to felieton. Artykuł nie został przepisany, ale przetłumaczony częściowo z serwisu, do którego podaliśmy link, co oczywiście w podobnej formie pojawiło się pewnie również na wielu innych serwisach. My niestety nie mieliśmy okazji rozmawiać z Moby’m, chociaż bardzo lubimy :)

  Rozumiemy natomiast uwagę dotyczącą autorskich przemyśleń i ogólnych trendów w internecie.

  Jeśli chodzi o nasze zdanie, będąc dużymi fanami twórczości Zahy Hadid, podzielamy częściowo zarzut Moby’ego dotyczący samych architektów. Jeśli chodzi o hotel Puerta America, czulibyśmy się bardziej kompetentnie, gdybyśmy mieli okazję również zobaczyć, doświadczyć i przebywać w tych wnętrzach na żywo.

  Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.