Nagroda Roku SARP 2015 dla łódzkiego biurowca Ericpol Software Pool projektu HORIZONE Studio

Jeden z najlepszych budynków zrealizowanych w Polsce w ubiegłym roku i jednocześnie najlepszy budynek biurowy powstały w 2015 roku jest zlokalizowany w Łodzi, przy ul. Sienkiewicza. 13 maja 2016r. w Pałacu Zamoyskich – siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, ogłoszone zostały wyniki konkursu Nagroda Roku 2015.

Biurowiec Ericpol Software Pool otrzymał Nagrodę Roku SARP 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w kategorii obiekt użyteczności publicznej – budynek biurowy. Projektantem budynku jest biuro HORIZONE Studio, inwestorem firma Ericpol, a wykonawcą łódzki oddział STRABAG.

Nagroda Roku SARP jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem architektonicznym przyznawanym corocznie najlepszym zrealizowanym budynkom w Polsce.

Biurowiec zaprojektowany przez Horizone Studio, od chwili jego otwarcia w styczniu 2015 roku, zdobył już liczne nagrody i wyróżnienia oraz został pokazany wśród 20 wyjątkowych obiektów współczesnej architektury promujących Polskę na świecie w ramach wystawy „Polska.Architecture” przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz miesięcznik „Architektura-murator”.

Został również doceniony przez media zagraniczne. Publikacje na jego temat ukazały się w prasie i portalach w Europie i na świecie, m.in. w Chinach, USA i Hong Kongu. Wydawnictwo Bauverlag uznało budynek Ericpol Software Pool za jeden z 10 najciekawszych, które powstały w ostatnim roku w Europie.


Biurowiec Ericpol Software Pool
Lokalizacja:
Łódź, ul. Sienkiewicza
Inwestor: ERICPOL Sp. z o.o.
Architekt: HORIZONE Studio
Autorzy projektu: Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
Współpraca autorska: Jagoda Bogusławska, Krystian Wawer, Nuno Oliveira
Generalny wykonawca: STRABAG Sp. z o.o.
Projekt: 2012-2013 / Realizacja: 2013-2015

 

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Nagroda Roku SARP 2015

Biurowiec Ericpol Software Pool


W styczniu 2015 r. miało miejsce uroczyste otwarcie biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi. Centrum rozwoju oprogramowania Ericpol jest miejscem pracy dla 800 informatyków. Projekt nowoczesnego budynku powstał w biurze architektonicznym Horizone Studio. Generalnym Wykonawcą inwestycji była firma STRABAG Sp. z o.o.

Nowy obiekt o powierzchni całkowitej ponad 12 tys. mkw. zlokalizowany jest na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w centrum miasta, u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego. Począwszy od stycznia 2015 roku jest główną siedzibą firmy Ericpol.

Bryła budynku przypominająca kształtem literę X składa się z dwóch skrzydeł połączonych ze sobą przeszklonym lobby. Pozwala to na optymalne wykorzystanie terenu oraz elastyczność w kontekście aranżacji powierzchni biurowych.

Charakterystycznym elementem elewacji jest ręcznie formowana cegła sprowadzona z duńskiej manufaktury Petersen’a oraz wielkoformatowe elementy szklane. Ściany i słupy wewnętrzne zostały wykonane z betonu architektonicznego o wysokich walorach dekoracyjnych, który nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny, industrialny charakter.

Obiekt zaprojektowano z myślą o maksymalnym obniżeniu kosztów eksploatacji i ograniczeniu negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Ambicją inwestora i projektantów było spełnienie standardów nowoczesnych ekologicznych budynków biurowych.

– Przy projektowaniu nowej siedziby Ericpol wykorzystaliśmy nasze wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas projektowania budynków biurowych w Europie Zachodniej – podkreśla Robert Strzeński z Horizone Studio.
Na elewacjach narażonych na duże nasłonecznienie zastosowano szklenie z powłoką niskoemisyjną. Dodatkową ochronę stanowić będą żaluzje zewnętrzne automatycznie sterowane za pomocą systemu BMS. Praca żaluzji dostosowana jest do nasłonecznienia i prędkości wiatru. Tak wykonana fasada zapewnia oszczędność energii, ochronę przed przegrzewaniem promieniami słonecznymi oraz maksymalizację oświetlenia światłem dziennym. Ponadto wszystkie pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne i hole windowe zostały wyposażone w system stropów termoaktywnych TABS (Thermally Activated Building Systems), który pozwala na obniżenie temperatury w budynku. W obiekcie, jako jednym z pierwszych w Polsce, zastosowano tzw. model neuronowy, który steruje instalacjami i sprawia, że budynek będzie się „uczył swojego zachowania” na przestrzeni czasu.

– Tym, co także czyni realizację Ericpol Software Pool wartą uwagi, jest wielka dbałość o poszanowanie historycznego charakteru miejsca, w którym biurowiec został wzniesiony. To zostało zauważone przez jury Nagrody Roku SARP – mówi Bartłomiej Kisielewski z Horizone Studio.

 

Charakterystyczna bryła budynku została zaprojektowana w sąsiedztwie dawnego ogrodu pałacowego Karola Scheiblera. Do dziś znajdują się tu pomniki przyrody objęte ochroną. Projekt już na wstępnym etapie uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kształt i wielkość budynku, jak również elewacje zaprojektowano tak, aby zintegrować go z najbliższym otoczeniem, zwracając uwagę na charakter sąsiednich historycznych budynków.

Ściany biur, pomieszczeń socjalnych i korytarzy ozdabiają murale przedstawiające pionierów nauki, kultury i sportu, utrzymane w stylu street art. Koncepcja murali wg pomysłu Jana Malkiewicza z Ericpol została zrealizowana przez czterech artystów młodego pokolenia z łódzkiej ASP: Natalię Grabowską, Marcina Wilkoszewskiego, Macieja Bielewicza i Bolesława Godzińskiego. Każde piętro symbolizuje jeden z filarów Ericpola: prostotę, profesjonalizm, bezpieczeństwo klienta i pracownika. Wnętrza mają pobudzać do kreatywności i spontanicznej wymiany myśli.

Przy okazji realizacji budynku przy ul. Sienkiewicza, zmianie uległ również wygląd najbliższego otoczenia, a budynek mimo nowoczesnej formy harmonijnie wtopił się w krajobraz miasta.

 

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.