Nagroda Roku SARP 2015 dla łódzkiego biurowca Ericpol Software Pool projektu HORIZONE Studio

Jeden z najlepszych budynków zrealizowanych w Polsce w ubiegłym roku i jednocześnie najlepszy budynek biurowy powstały w 2015 roku jest zlokalizowany w Łodzi, przy ul. Sienkiewicza. 13 maja 2016r. w Pałacu Zamoyskich – siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie, ogłoszone zostały wyniki konkursu Nagroda Roku 2015.

Biurowiec Ericpol Software Pool otrzymał Nagrodę Roku SARP 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w kategorii obiekt użyteczności publicznej – budynek biurowy. Projektantem budynku jest biuro HORIZONE Studio, inwestorem firma Ericpol, a wykonawcą łódzki oddział STRABAG.

Nagroda Roku SARP jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem architektonicznym przyznawanym corocznie najlepszym zrealizowanym budynkom w Polsce.

Biurowiec zaprojektowany przez Horizone Studio, od chwili jego otwarcia w styczniu 2015 roku, zdobył już liczne nagrody i wyróżnienia oraz został pokazany wśród 20 wyjątkowych obiektów współczesnej architektury promujących Polskę na świecie w ramach wystawy „Polska.Architecture” przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz miesięcznik „Architektura-murator”.

Został również doceniony przez media zagraniczne. Publikacje na jego temat ukazały się w prasie i portalach w Europie i na świecie, m.in. w Chinach, USA i Hong Kongu. Wydawnictwo Bauverlag uznało budynek Ericpol Software Pool za jeden z 10 najciekawszych, które powstały w ostatnim roku w Europie.


Biurowiec Ericpol Software Pool
Lokalizacja:
Łódź, ul. Sienkiewicza
Inwestor: ERICPOL Sp. z o.o.
Architekt: HORIZONE Studio
Autorzy projektu: Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
Współpraca autorska: Jagoda Bogusławska, Krystian Wawer, Nuno Oliveira
Generalny wykonawca: STRABAG Sp. z o.o.
Projekt: 2012-2013 / Realizacja: 2013-2015

 

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Nagroda Roku SARP 2015

Biurowiec Ericpol Software Pool


W styczniu 2015 r. miało miejsce uroczyste otwarcie biurowca Ericpol Software Pool w Łodzi. Centrum rozwoju oprogramowania Ericpol jest miejscem pracy dla 800 informatyków. Projekt nowoczesnego budynku powstał w biurze architektonicznym Horizone Studio. Generalnym Wykonawcą inwestycji była firma STRABAG Sp. z o.o.

Nowy obiekt o powierzchni całkowitej ponad 12 tys. mkw. zlokalizowany jest na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w centrum miasta, u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego. Począwszy od stycznia 2015 roku jest główną siedzibą firmy Ericpol.

Bryła budynku przypominająca kształtem literę X składa się z dwóch skrzydeł połączonych ze sobą przeszklonym lobby. Pozwala to na optymalne wykorzystanie terenu oraz elastyczność w kontekście aranżacji powierzchni biurowych.

Charakterystycznym elementem elewacji jest ręcznie formowana cegła sprowadzona z duńskiej manufaktury Petersen’a oraz wielkoformatowe elementy szklane. Ściany i słupy wewnętrzne zostały wykonane z betonu architektonicznego o wysokich walorach dekoracyjnych, który nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny, industrialny charakter.

Obiekt zaprojektowano z myślą o maksymalnym obniżeniu kosztów eksploatacji i ograniczeniu negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Ambicją inwestora i projektantów było spełnienie standardów nowoczesnych ekologicznych budynków biurowych.

– Przy projektowaniu nowej siedziby Ericpol wykorzystaliśmy nasze wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas projektowania budynków biurowych w Europie Zachodniej – podkreśla Robert Strzeński z Horizone Studio.
Na elewacjach narażonych na duże nasłonecznienie zastosowano szklenie z powłoką niskoemisyjną. Dodatkową ochronę stanowić będą żaluzje zewnętrzne automatycznie sterowane za pomocą systemu BMS. Praca żaluzji dostosowana jest do nasłonecznienia i prędkości wiatru. Tak wykonana fasada zapewnia oszczędność energii, ochronę przed przegrzewaniem promieniami słonecznymi oraz maksymalizację oświetlenia światłem dziennym. Ponadto wszystkie pomieszczenia biurowe, sale konferencyjne i hole windowe zostały wyposażone w system stropów termoaktywnych TABS (Thermally Activated Building Systems), który pozwala na obniżenie temperatury w budynku. W obiekcie, jako jednym z pierwszych w Polsce, zastosowano tzw. model neuronowy, który steruje instalacjami i sprawia, że budynek będzie się „uczył swojego zachowania” na przestrzeni czasu.

– Tym, co także czyni realizację Ericpol Software Pool wartą uwagi, jest wielka dbałość o poszanowanie historycznego charakteru miejsca, w którym biurowiec został wzniesiony. To zostało zauważone przez jury Nagrody Roku SARP – mówi Bartłomiej Kisielewski z Horizone Studio.

 

Charakterystyczna bryła budynku została zaprojektowana w sąsiedztwie dawnego ogrodu pałacowego Karola Scheiblera. Do dziś znajdują się tu pomniki przyrody objęte ochroną. Projekt już na wstępnym etapie uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kształt i wielkość budynku, jak również elewacje zaprojektowano tak, aby zintegrować go z najbliższym otoczeniem, zwracając uwagę na charakter sąsiednich historycznych budynków.

Ściany biur, pomieszczeń socjalnych i korytarzy ozdabiają murale przedstawiające pionierów nauki, kultury i sportu, utrzymane w stylu street art. Koncepcja murali wg pomysłu Jana Malkiewicza z Ericpol została zrealizowana przez czterech artystów młodego pokolenia z łódzkiej ASP: Natalię Grabowską, Marcina Wilkoszewskiego, Macieja Bielewicza i Bolesława Godzińskiego. Każde piętro symbolizuje jeden z filarów Ericpola: prostotę, profesjonalizm, bezpieczeństwo klienta i pracownika. Wnętrza mają pobudzać do kreatywności i spontanicznej wymiany myśli.

Przy okazji realizacji budynku przy ul. Sienkiewicza, zmianie uległ również wygląd najbliższego otoczenia, a budynek mimo nowoczesnej formy harmonijnie wtopił się w krajobraz miasta.

 

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi. Projekt: HORIZONE Studio

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.