Nova Królikarnia – nawiązujące do modernizmu osiedle pracowni Kuryłowicz & Associates

Nova Królikarnia to będące w trakcie realizacji osiedle mieszkalne zlokalizowane na Starym Mokotowie w Warszawie. Projekt wykonał zespół czołowej polskiej pracowni Kuryłowicz & Associates Architecture Studio. Główną ideą architektów było stworzenie przyjaznego mieszkańcom osiedla o nowoczesnym wyrazie, naturalnie wpisującego się w zastany krajobraz.

– Naszą ambicją przy pracach projektowych całego terenu było stworzenie dzielnicy o charakterze miasta-ogrodu, która w założeniu ma bazować na czytelnym zaplanowaniu siatki przestrzeni publicznej z otwartym dostępem do zieleni – mówi prof. arch. Krzysztof Domaradzki, autor planu miejscowego „Pod Skocznią”.

I etap inwestycji obejmuje 21 budynków jednorodzinnych w zabudowie segmentowej o powierzchni 205 m2, 26 apartamentów w willach miejskich o powierzchniach od 52 do 135 m2 oraz 51 mieszkań w ramach zabudowy wielorodzinnej (od 2 do 4 pokoi o powierzchni od 56 do 119 m2).

 – Architektura budynków nawiązuje w pełni do estetyki modernizmu z akcentami współczesności. Dominującymi i charakterystycznymi elementami są pionowe żaluzje w kolorze miedzi skontrastowane z horyzontalnością jasnoszarych, tynkowanych fasad. Partery wyodrębnione są z jasnej bryły domów dzięki grafitowej kolorystyce ścian i obszernym przeszkleniom. Nieregularny układ dużych okien i balkonów dopełnia kompozycji całości. Bryły willi mają charakter minimalistyczny. Doskonałym przełamaniem są balkony w nieregularnych układach, które spinają wertykalne żaluzje. Ze względu na dużą ilość zieleni na terenie Pod Skocznią zależało nam na zaprojektowaniu domów wpisujących się w kontekst naturalnego krajobrazu. Wszystkie budynki są trzykondygnacyjne, a na całym osiedlu zachowano niską intensywność zabudowy – podkreśla Joanna Musiałowicz, architekt Kuryłowicz & Associates.


Osiedle mieszkalne „Nova Królikarnia”
Pracownia:
Kuryłowicz & Associates Architecture Studio
Architekt planu zagospodarowania: prof. Krzysztof Domaradzki
Inwestor: Ronson Development
Lokalizacja: ul. Jaśminowa, Stary Mokotów, Warszawa

 
Osiedle mieszkalne "Nova Królikarnia", Stary Mokotów, Warszawa. Projekt: Kuryłowicz & Associates Architecture Studio

Osiedle mieszkalne "Nova Królikarnia", Stary Mokotów, Warszawa. Projekt: Kuryłowicz & Associates Architecture Studio

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.