Plenerowa instalacja Placu Zwycięstwa 1920 w Wołominie projektu Nizio Design International

Historyczny czołg Renault FT-17 z czasów I wojny światowej to centralny punkt, wokół którego projektanci Nizio Design International zbudowali koncepcję zagospodarowania terenu oraz ideę plenerowej ekspozycji-instalacji Placu Zwycięstwa 1920 w Wołominie. To drugi projekt pracowni Mirosława Nizio – obok Muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie – upamiętniający to przełomowe wydarzenie w dziejach Europy. 


Instalacja „Plac Zwycięstwa 1920” w Wołominie
Autorzy projektu: Nizio Design International | Mirosław Nizio
Lokalizacja: Wołomin, woj. mazowieckie

 

Instalacja "Plac Zwycięstwa 1920" w Wołominie. Autorzy projektu: Nizio Design International | Mirosław Nizio

Plac Zwycięstwa 1920


Plenerowa instalacja w Wołominie

Instalacja zaprojektowana przez warszawską pracownię mieścić się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie zielonego założenia parkowo-krajobrazowego Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie. Dynamiczna forma projektu przywodzi na myśl zatrzymany w czasie, metaforyczny kadr z wojennego filmu dokumentalnego. To jedna, wybrana z wielu, scena z bitwy wojny polsko-bolszewickiej, w której legendarny czołg Renault FT-17 z mozołem pokonuje ostrą, stromą linię okopów i niejako wybija się do góry na jej krawędzi, zdobywając tym samym ostatni przyczółek wroga.

Projekt pomnika z użyciem czołgu FT-17 podkreśla istotę batalii toczonej na przedpolach Warszawy, która stanowiła element wielkiej operacji wojskowej rozgrywającej się na terenach od Torunia po rzekę Wieprz. Sam Wołomin znajdował się w pobliżu najcięższych walk.


-Projekt wskazuje na konkretny lokalny epizod wielkiej bitwy 1920 roku, a zarazem moment zwrotny wojny polsko-bolszewickiej, gdy wojska niepodległej Polski zatrzymały impet ataku rewolucyjnej armii bolszewickiej na Europę. Celem zaprojektowanej instalacji Plac Zwycięstwa 1920 jest więc oddanie dynamiki tego przełomowego zwycięstwa, a zarazem zwrócenie uwagi na wiele jego historycznych aspektów – mówi autor koncepcji Mirosław Nizio.

Pracownia Nizio Design International stworzyła w 2009 roku projekt Muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie, który przez niemal rok poddawany był szczegółowym konsultacjom społecznym i eksperckim. Projekt zakładał stworzenie na terenie 4-hektarowego kompleksu urbanistycznego, budynku o futurystycznej formie i powierzchni 7 tys. m2, wkomponowanego w przestrzeń, gdzie w 1920 roku prowadzone były działania wojenne. Istotny element architektoniczny stanowią tu zadaszone tarasy widokowe, z których rozciąga się widok na teren walk. Otoczenie budynku muzeum zaplanowano wówczas jako tło dla widowisk i plenerowych ekspozycji, w których tradycyjnym środkom wyrazu towarzyszą multimedia.

Władze Wołomina planują realizację Placu Zwycięstwa w roku 2017.

 

Instalacja "Plac Zwycięstwa 1920" w Wołominie. Autorzy projektu: Nizio Design International | Mirosław Nizio

Instalacja "Plac Zwycięstwa 1920" w Wołominie. Autorzy projektu: Nizio Design International | Mirosław Nizio

 

Komentarze na temat “Plenerowa instalacja Placu Zwycięstwa 1920 w Wołominie projektu Nizio Design International”

  1. Małgorzata pisze:

    Wypisz,wymaluj jak pomnik ku czci Armii Czerwonej za PRL-u.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.