Połączenie starego z nowym – Dom w Ligotce pracowni Kabarowski Misiura Architekci

Czytelna, otwarta kompozycja dwóch budynków została wpisana w nadrzeczny, naturalny krajobraz, a domową przestrzeń rozszerzono o dodatkowe strefy oraz nietypowe funkcje. Nowa część jest dopełnieniem starej struktury, wprowadza wizualną lekkość i współczesny rytm – ten dwugłos brzmi spokojnie i harmonijnie, a czas swobodnie przepływa między cegłą i betonem.


„Combo z widokiem”
Adres: Ligotka
Pracownia: Kabarowski Misiura Architekci | Anna Misiura, Łukasz Kabarowski
Autorzy: Anna Misiura, Łukasz Kabarowski, Paulina Słocińska
Autor wizualizacji: Vivid Vision
Autorka tekstu: Agata Gabiś
Powierzchnia użytkowa: 467 m²
Powierzchnia wszystkich kondygnacji netto: 534 m²
Projekt: 2016-2017 / Realizacja: 2017-…

 

„Combo z widokiem”. Projekt: Kabarowski Misiura Architekci. Wizualizacje: Vivid Vision

„Combo z widokiem”


Duża, murowana stodoła o dwuspadowym dachu stała się punktem wyjścia dla całej koncepcji: zachowano i uzupełniono wszystkie detale (wątki ceglane, nadproża i ceramiczną dachówkę), natomiast jednoprzestrzenne wnętrze przekształcone zostało w gościnną strefę spotkań towarzyskich. Stary budynek to swego rodzaju bufor dla usytuowanej prostopadle, prywatnej części – nowy dom gabarytami i formą dachu nawiązuje do dawnej stodoły, a użyte w nim materiały współgrają z fakturą ceglanych elewacji.

Nowa część jest oddalona od drogi i skomunikowana łącznikiem z drugim budynkiem: do ogrodu prowadzi wygięta w łagodny łuk jasna ścieżka, którą można przejść na tyły domu, do altany i nad porośnięty trzcinami staw. Po lewej stronie drzwi wejściowych ustawiona została ażurowa, przestronna woliera dla przygarniętych kotów – jej ściany z czasem porosną zielenią, dając cień i schronienie. Wejście do domu, osłonięte minimalistycznym daszkiem i oświetlone prostymi kinkietami, łączy się z przestronnym holem, w którego centrum znajdują się efektowne, kręcone schody o pełnej balustradzie, prowadzące na poddasze (z sypialniami i biblioteką).

Biała wstęga schodów odcina się od zielonego tła, ponieważ elewacja od strony stawu jest niemal całkowicie przeszklona i niweluje granicę między wnętrzem a otoczeniem. Po prawej stronie holu umieszczono łazienkę i garderobę, zaś po lewej znajduje się duża sypialnia z łazienką, pomieszczenie gospodarcze oraz otwarta strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem. Częścią tej strefy jest również taras, ujęty w wysuniętą, betonową ramę i nadwieszony nad płytkim basenem, stanowiącym migotliwy pomost między domem a przyrodą.

W starej części, przez którą wchodzi się do drugiego budynku, przewidziano gościnne pokoje z łazienkami (na poddaszu), ale przede wszystkim strefę relaksu i spotkań, z miejscem na motocykle oraz stół bilardowy. Jadalnię doświetlono dużym oknem przeprutym w ceglanym murze – po rozsunięciu szklanych tafli można ją połączyć z kwadratowym tarasem.

W tym funkcjonalnym combo nie ma ostentacyjnych kontrastów, zgaszona rudość cegły i dachówek łagodnie odcina się od ciemnych, oblicowanych pionowymi deskami elewacji i dachu pokrytego czarnym gontem. Naturalne materiały współgrają z otoczeniem, a ewidentnie nowoczesne akcenty zostały wprowadzone punktowo i dyskretnie: daszki nad wejściami lśnią polerowaną stalą, biały beton pojawia się w horyzontalnych liniach stropów i ścieżek, rdza kortenowskiej stali łagodzi kontur murków oporowych. Szlachetne detale z czasem nabiorą patyny i oba domy będą się powoli zmieniać: słońce i deszcz zostawią swoje ślady na deskach i cegle, mury wypełnią się nowymi historiami ludzi i zwierząt, a w panoramicznych oknach pojawią się kolejne widoki – na przyszłość.

 

„Combo z widokiem”. Projekt: Kabarowski Misiura Architekci. Wizualizacje: Vivid Vision

„Combo z widokiem”. Projekt: Kabarowski Misiura Architekci. Wizualizacje: Vivid Vision

„Combo z widokiem”. Projekt: Kabarowski Misiura Architekci. Wizualizacje: Vivid Vision

 
Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.