Pracownia 81.WAW.PL wyróżniona w prestiżowym zestawieniu World Architecture Award

Pracownia 81.WAW.PL z Warszawy została wyróżniona w prestiżowym zestawieniu kolejnej edycji World Architecture Award – 20+10+X World Architecture Community Awards. Poprzez głosowanie członków honorowych projekt domu jednorodzinnego Korona autorstwa architektów 81.WAW.PL znalazł się w grupie 20 zwycięskich projektów z całego świata.

 

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL

81.WAW.PL wśród laureatów World Architecture Award


20+10+X World Architecture Community Awards to nagrody przyznawane przez osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architektów, uznanych krytyków architektury, pracowników akademickich i teoretyków, redaktorów czasopism architektonicznych oraz ekspertów z różnych instytucji zainteresowanych zagadnieniami architektonicznymi. W tym roku konkurs odbył się już po raz 16. – jego celem jest propagowanie mniej rozpoznawalnych, a godnych uwagi i interesujących, przykładów architektury z całego świata. W tym roku jury złożone z Honorowych Członków World Architecture Community, wśród których są między innymi tak znani architekci jak Arata Isozaki, Massimiliano Fuksas, Mario Botta, wybrało 20 realizacji i projektów architektonicznych, z których tylko dwie pochodziły z Polski, co jest dodatkowym wyróżnieniem dla Anny Paszkowskiej-Grudziąż oraz Rafała Grudziąża z 81.WAW.PL

World Architecture Award – 20+10+X należy do najbardziej interesujących konkursów w świecie architektury. Jest to nie tylko pierwsze wyróżnienie przyznawane przez internetowy serwis architektoniczny, ciekawostką jest także skład jury, bowiem składa się ono ze wszystkich zarejestrowanych w serwisie użytkowników – obecnie jest to ponad 3500 osób, a każdy z nich ma prawo oddać głos. Społeczność ta podzielona jest z kolei na członków honorowych i na członków zwyczajnych rekrutujących się z architektów, inżynierów budownictwa, dziennikarzy, studentów i wszystkich innych sympatyków dobrej architektury. Razem mają oni wpływ na to, który ze zgłoszonych projektów zdobędzie główną nagrodę.

W każdym z cykli spośród zgłoszonych prac nagradzanych jest 20 projektów wybranych przez członków honorowych, 10 projektów wskazanych przez wszystkich zarejestrowanych użytkowników.

Architekturę bryły zwycięskiego domu – korona zdeterminowało górzyste otoczenie, które stało się dla projektantów ideą wyjściową. Architekci postanowili wkomponować dom w krajobraz, ale nie poprzez dynamiczną formę bryły całego obiektu, ale poprzez niekonwencjonalne podejście do dachu. Efekt dynamizmu udało się uzyskać właśnie dzięki cięciom wykonanym w powierzchni dachu. W architekturze elewacji zewnętrznej od strony północnej (czyli podjazdu) nie ma żadnego okna. Takie rozwiązanie zapobiega utracie energii. Bramę garażową z kolei skomponowano z elewacją poprzez pokrycie jej tym samym materiałem. Wejście do bryły domu znajduje się w trójkątnym wcięciu od strony wschodniej. Dzięki takiemu ulokowaniu głównego wejścia automatycznie z bryły domu wytworzyło się zadaszenie.

Projekt domu – korona ma dwojaki charakter. Bryła od strony podjazdu jest surowa i minimalistyczna. Jej architektura od strony jeziora zupełnie się zmienia: zamiast białej, prostej elewacji architekci zaprojektowali czarną, nieregularną powierzchnię. Dzięki charakterystycznym cięciom w bryle dachu wytworzył się przed salonem zadaszony taras. Wszystkie wcięcia w białej bryle zostały podkreślone czernią. Powierzchnia domu wynosi ok. 180 mkw. Na parterze znajduje się hol z bezpośrednim dostępem do garażu na jeden samochód, kotłownia, kuchnia z jadalnią oraz salon. Z części dziennej rozpościera się widok na taflę jeziora. Na piętrze zaś zlokalizowano trzy sypialnie. Główna, przeznaczona dla właścicieli, ma własną garderobę oraz niezależną łazienkę. Dzięki zastosowaniu różnych wcięć w bryle budynku wszystkie pomieszczenia są doświetlone światłem naturalnym.

 

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL

Dom jednorodzinny Korona. Projekt: 81.WAW.PL


Zobacz: Genialne projekty pracowni 81.WAW.PL

 
Zobacz również:

Komentarze na temat “Pracownia 81.WAW.PL wyróżniona w prestiżowym zestawieniu World Architecture Award”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.