Projekt nowego centrum Helu pracowni STOPROCENT Architekci

Pracownia STOPROCENT Architekci opracowała projekt rewitalizacji obszarów poprzemysłowych i nieczynnych zakładów rybołówczych w Helu. Głównym celem było stworzenie nowego centrum miasta na obszarze dawnego portu rybackiego.


Nowe centrum Helu
Pracownia:
STOPROCENT Architekci | Przemek Kaczkowski, Magda Morelewska
Projekt: 2015

 

Studium zabudowy portu rybackiego w Helu. Projekt: STOPROCENT Architekci

Studium zabudowy portu rybackiego w Helu. Projekt: STOPROCENT Architekci

Studium zabudowy portu rybackiego w Helu. Projekt: STOPROCENT Architekci

Założenie projektowe


W następstwie zmniejszenia ilości kutrów rybackich i wygasającej funkcji jako ośrodka obsługi rybołówstwa, a także w związku z rosnącym ruchem turystycznym, w mieście Hel pojawiła się potrzeba rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Głównym założeniem Inwestorów i Projektantów było stworzenie w miejscu nieczynnych zakładów  magazynowania i przetwórstwa rybnego ośrodka obsługi ruchu turystycznego, a ze względu na wyjątkową lokalizację, stworzenie, przy współpracy władz miasta i zarządu portu, nowego centrum.

Projekt zakłada powstanie głównego placu miejskiego przy zbiegu ulic Żeglarskiej, Morskiej i Maszopów, przy wejściu na falochron, w miejscu naturalnej koncentracji ruchu pieszego, w bliskim sąsiedztwie ratusza, muzeum Helu oraz bulwarów nadmorskich.

Przewidziano rozbiórkę nieczynne obecnie hal po zakładach rybnych i wybudowania na ich miejscu multifukcjonalnych budynków połączonych zewnętrznymi, ogólnodostępnymi tarasami i schodami o funkcji widokowej.

Różnicę terenu wzdłuż ulicy Maszopów i istniejący tam mur zakłada się wykorzystać do stworzenia pawilonów z których korzystał by drobny handel i gastronomia obecnie rozdrobniona  i szpecąca tereny portowe w tymczasowych, chaotycznych zabudowaniach.

Założenie projektowe jest spójne ze strategią rozwoju Województwa Pomorskiego i rozwoju Portu Hel, ma zwiększyć ruch żeglarski w porcie oraz atrakcyjność inwestycyjną otoczenia.

Budynki


Zaprojektowano pięć budynków 3-4 kondygnacyjnych, z całoszklanymi elewacjami o łącznej powierzchni całkowitej ok. 9200m2. Budynki rozsunięte są tak, by lepiej wpisywać się w skalę miasta i tworzyć przejścia i otwarcia widokowe między ul. Maszopów a nabrzeżem. Charakterystyczną cechą budynków jest ich liniowa forma stworzona poprzez zewnętrzne tarasy łączące poszczególne kubatury. Tarasy wykończone są pełnymi, masywnymi białymi barierkami, gdzieniegdzie poprzecinanymi szkłem.

Plac


Plac na planie prostokąta w wymiarach ok 34x45m  usytuowano  na osi zrewitalizowanego już fragmentu nabrzeża na którym znajduje się obecnie deptak miejski. Miejsce to w  zamierzeniu projektantów ma służyć jako główny plac miejski. Otoczony został małą architekturą oraz pasem zieleni, który ma się kojarzyć z wydmami. Dalsza część placu, znajdująca się po drugie stronie ul. Żeglarskiej przewidziana została jako miejsce na którym można wystawić kawiarniane stoliki i parasole. Ta część placu została również wyposażona w małą architekturę oraz fontannę zamykającą widokowo istniejące bulwary.

Deptak


Ulicę Maszopów zaprojektowano jako ciąg pieszo- jezdny, z usługami po obu stronach. Na dachach pawilonów przylegających do muru oporowego  zaprojektowano miejsca widokowe i można się na nie dostać bezpośrednio z ul.Maszopów. Dzięki stworzeniu w tym miejscu atrakcyjnej przestrzeni przylegająca zabudowa powinna odżyć i zwrócić się w stronę morza do tej pory odciętego od miasta zamkniętą przestrzenią portu.
 

Studium zabudowy portu rybackiego w Helu. Projekt: STOPROCENT Architekci

Studium zabudowy portu rybackiego w Helu. Projekt: STOPROCENT Architekci

Studium zabudowy portu rybackiego w Helu. Projekt: STOPROCENT Architekci

Studium zabudowy portu rybackiego w Helu. Projekt: STOPROCENT Architekci

Studium zabudowy portu rybackiego w Helu. Projekt: STOPROCENT Architekci

 

Komentarze na temat “Projekt nowego centrum Helu pracowni STOPROCENT Architekci”

  1. Teresa Zalesińska pisze:

    Od kilkunastu lat rokrocznie przyjeżdżam do Helu, bo uwielbiam to miasto. Z radością obserwuję wszelkie pozytywne zmiany, powstawanie kolejnych atrakcji itd. Każdemu z moich znajomych, którzy mnie odwiedzają w Helu latem jestem w stanie wciąż i wciąż od nowa o historii Helu opowiadać i pokazywać wszystkie ciekawe miejsca. A tych nie brakuje. Ostatnio byłam w Helu w lutym 2016 i także o tej porze roku miasto mnie zachwyciło szachulcowymi domkami, ceglanymi kamieniczkami z początku XX w., drewnianymi okładzinami fasad ze sczerniałych desek, bo wszystko to tworzyło unikalny klimat i nadawało miastu charakter, choć są w nim też oczywiście koszmarki z minionej epoki, stawiane jak spod sztancy w całym kraju. Gdy zobaczyłam projekt zabudowy nadbrzeża portowego w Helu z pracowni STOPROCENT Architekci aż podskoczyłam z przerażenia, że ta budowla miałaby w Helu powstać. Czy Polacy muszą być specjalistami od stawiania budowli bez charakteru lokalnego? Dlaczego nie nawiązać do dawnego budownictwa? Dlaczego proponowana budowla tworzy taki dysonans ze stojącym nieopodal kościołem z XV w? Przecież proponowana zabudowa jest tak „bezosobowa”, że może pojawić się w Krynicy, Międzyzdrojach, Płocku, Lublinie, w Warszawie nad Wisłą – gdziekolwiek. Hel to małe miasteczko o atrakcjach nie spotykanych gdzie indziej, dlaczego więc ma zostać uraczone tak niefortunną moim zdaniem zabudową? Czy architekci naprawdę już nie potrafią zaprojektować niczego innego, tylko szklane domy? Jak najwięcej szkła i metalu? Bo to niby takie nowoczesne? Oglądam wiele brytyjskich programów o miejscowościach nadmorskich i zazdroszczę im – tam nawet współczesne domy są piękne, nie do podrobienia z uwagi na położenie i wynikającą z niego logikę projektu i powiązanie z historią okolicznych ziem. Jakie powiązanie z Helem ma proponowana zabudowa – nie wiem. Mam nadzieję, że nie powstanie. To byłoby straszne. I nawet nawiązanie do kształtu statku, dość banalne, nic tu nie zmienia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.