Projekt Ratusza Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie

Projekt Ratusza Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie zaprojektowany przez HORIZONE Studio oraz Małeccy Biuro Projektowe jest pierwszym obiektem publicznym w Polsce, który otrzymał certyfikat BREEAM Excellent.


Ratusz Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Architektura: HORIZONE Studio + Małeccy Biuro Projektowe
Inwestor: Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska”
Lokalizacja: Kraków, al. Pokoju
Projekt: 2013 / Planowana realizacja: 2016

 

Ratusz Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie. Projekt: HORIZONE Studio + Małeccy Biuro Projektowe

BREEAM Excellent dla Ratusza Marszałkowskiego w Krakowie


Zespół budynków nowego Ratusza Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie zaprojektowany przez HORIZONE Studio oraz Małeccy Biuro Projektowe otrzymał certyfikat BREEAM Excellent. Projekt uzyskał 73,3% według nowej, zaostrzonej punktacji BREEAM International NC 2013.

Zespół budynków Ratusza Marszałkowskiego jest pierwszym obiektem publicznym w Polsce, który został poddany certyfikacji. Projekt otrzymał certyfikat BREEAM Excellent m.in. dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań instalacyjnych (m.in. tri-generacja jako źródło ciepła, chłodu i energii elektrycznej, cyfrowy system sterowania oświetleniem DALI w oparciu o źródła LED), pełnemu sterowaniu pracą budynku zintegrowanemu w ramach BMS, a także licznym innowacyjnym rozwiązaniom architektonicznym, które pomogły w uzyskaniu wysokiej oceny w tzw. „miękkich” kategoriach (oświetlenie, akustyka, materiały i zagospodarowanie terenu).

Analiza przeprowadzonej certyfikacji pokazuje, że budynek nie tylko będzie energooszczędny, ale przede wszystkim przyjazny dla jego użytkowników i odwiedzających.

– Z naszego punktu widzenia, jako projektantów, najistotniejszą informacją jest wiadomość, że poziom BREEAM Excellent został osiągnięty bez konieczności wprowadzania w projekcie większych zmian w stosunku do koncepcji konkursowej z października 2013r. To oznacza, że od samego początku prac koncepcyjnych, nasze założenia dot. energooszczędności, ekologiczności i jakości rozwiązań architektonicznych były prawidłowe – mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w Horizone Studio.

Ratusz Marszałkowski w ramach swoich przestrzeni ma uwzględnić pomieszczenia Sejmiku Województwa Małopolskiego, Zarządu Województwa, biura departamentów Urzędu Marszałkowskiego, jednostek samorządowych, a także dodatkowe funkcje komercyjne (sklepy, gastronomię i przedszkole). Zespół składać się będzie z trzech budynków o łącznej powierzchni całkowitej 46 tys. metrów kwadratowych. Jego realizacja planowana jest na drugą połowę 2016 roku. Inwestorem jest Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska”.

Więcej o projekcie: http://horizone.com.pl/pl/projekty/ratusz-marszalkowski-w-krakowie

 

Ratusz Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie. Projekt: HORIZONE Studio + Małeccy Biuro Projektowe

Ratusz Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie. Projekt: HORIZONE Studio + Małeccy Biuro Projektowe

 
Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.