S2 – Wodociągi Oświęcim, Biuro Obsługi Klienta

Biuro Obsługi Klienta – Wodociągi Oświęcim
Pracownia projektowa: S2 Susuł & Strama Architekci
Projekt: 2010
Realizacja: 2011-2012

Idea

Forma budynku biura obsługi klienta zrealizowanego dla Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Oświęcimiu powstała jako wynikowa kierunków kształtu działki, istniejącej zabudowy, oraz dróg. Zadaniem nowopowstałego obiektu jest przeniesienie ruchu klientów zakładu poza obiekty związane z uzdatnianiem i dystrybucją wody przy jednoczesnym zachowaniu komunikacji wewnętrznej dla pracowników.

Lokalizacja inwestycji/sąsiedztwo

Budynek zlokalizowany jest w narożniku kompleksu oświęcimskich wodociągów, przy drodze o charakterze lokalnej drogi dojazdowej. Jest to jeden ze skrajnie zlokalizowanych obiektów na przedpolu miejskim z bardzo ładną ekspozycją. Działka nie była objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Projekt zagospodarowania terenu/rzuty obiektu

Jak już wcześniej pisaliśmy, zagospodarowanie, a właściwie w tym przypadku lokalizacja budynku miała ogromny wpływ na jego formę. Analiza, ważnych z punktu widzenia przestrzeni, kierunków „wymodelowała” kształt i podstawowe założenia układu funkcjonalnego.

Budynek w parterze, do którego dostajemy się z charakterystycznego podcienia, z założenia obsługuje ruch petentów i osób niepracujących w zakładzie. Mamy tutaj salę obsługi klienta, salę konferencyjną i rozmów prywatnych, kasę, oraz zespół sanitarny. Kondygnacja +1 to poziom przeznaczony dla pracowników biurowych, natomiast +2 to gabinety zarządu.

Charakterystycznym elementem jest przewiązka łącząca nowy budynek z kompleksem obiektów istniejących. Forma jaką nadaliśmy temu elementowi ma decydujące znaczenie dla całości.

Wykończenia
Materiały wykooczeniowe zewnętrzne utrzymane są w kolorystyce miedzi, która nierozerwalnie kojarzy się nam z wodą. Niestety ze względów finansowych, projektowana miedź musiała zostad zastąpiona okładziną z płyt HPL, materiałem odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Pomimo tego, efekt koocowy robi bardzo pozytywne wrażenie.

Tynk silikonowy w bardzo jasnym odcieniu podkreśla nowoczesną, nad wyraz zdecydowaną i określoną formę budynku.

W naszym rozumieniu, o jakości architektury stanowi detal, dlatego zastosowaliśmy wiele prostych rozwiązao mających na celu poprawę odbioru poszczególnych płaszczyzn.

S2 Susuł & Strama Architekci
www.s2architekci.pl

Komentarze na temat “S2 – Wodociągi Oświęcim, Biuro Obsługi Klienta”

  1. R.Józef pisze:

    Wreszcie coś się dzieje w naszym mieście ku zawiści co niektórym piszącym na łamach prasy lokalnej jak również na online 24.
    No cóż jak się nic nie potrafi i jest zakompleksionym frustratem to najlepiej krytykować bo to jest najłatwiej, najprościej i nic nie kosztuje i przy okazji można komuś dokopać.
    To nasza największa wada.
    Pozdrawiam Panowie życzę dalszych sukcesów w tym co robicie tak trzymać.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.