Willa Monolith na wrocławskich Karłowicach projektu JABRAARCHITECTS

Willa Monolith to najnowsza koncepcja pracowni Jabraarchitects. Przeznaczona pod przyszłą inwestycję działka, o powierzchni 900 m2, położona jest w uporządkowanym urbanistycznie zespole zabudowy jednorodzinnej wrocławskich Karłowic, w pobliżu Parku Jana Kasprowicza i niemalże bezpośrednio nad Odrą. W tej urokliwej lokalizacji kontekst architektoniczny stanowi zarówno zabudowa z historią w tle, jak i stosunkowo nowe budynki, z których znaczna część posiada dachy płaskie. Cel inwestora to współczesna, jednoznacznie zdefiniowana architektura, która w pełni zaspokoi mocno zindywidualizowany katalog potrzeb funkcjonalnych.


Willa Monolith
Autor: JABRAARCHITECTS
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: 400 m2
Data opracowania: 2018

 

Willa Monolith - Projekt domu we Wrocławiu. Autor: JABRAARCHITECTS

Willa Monolith


Dwukondygnacyjny budynek z płaskim dachem zaprojektowano na planie prostokąta, wpisując się w parametry długiej, wąskiej działki. Budynek ustawiono na linii zabudowy, którą regularnie utrzymują działki sąsiednie, natomiast do granic bocznych został wpisany maksymalnie ze względu na szerokość działki i ekstensywny sposób zabudowy całej dzielnicy.

Frontową cześć budynku stanowi garaż i strefa wejściowa, z głównym wejściem cofniętym względem linii ściany frontowej. Wiatrołap połączony przeszkleniem z holem tworzą jedną przestrzeń, z której dostępna jest garderoba, niewielka łazienka oraz wejście do garażu. Jej uzupełnienie stanowią dywanowe schody wyeksponowane na tle przeszklonego patio. W głębi bryły budynku otwiera się przestrzeń kuchni, jadalni i salonu, otwarta na ogród poprzez duże przeszklenia od południa, oraz na przeszklone patio zaprojektowane od strony zachodniej w centralnej części bryły. Przewidziana w nim zieleń wypełni i ożywi wnętrza domu dając oddech zorganizowanej przestrzeni. Większe poczucie przestrzeni nadaje pustka pomiędzy patio a kuchnią, doświetlając pomieszczenia na kondygnacji parteru i piętra.

Górna kondygnacja to strefa nocna, w której po przeciwnych stronach zorganizowano – 3 sypialnie z łazienką oraz przestronną główną sypialnię z garderobą i łazienką odwróconą w stronę ogrodu szerokim przeszkleniem.

Architektura budynku to oszczędna, minimalistyczna kompozycja prostopadłościanów, których wpisanie w konstrukcje ram definiuje przestrzeń i domyka geometrię bryły w jeden zwarty monolit. Ściana z zielonym pnączem od wschodu oraz zieleń w patio są przejawem zrównoważonego zagospodarowania działki i korespondują z krajobrazowymi walorami okolicy.

 

Willa Monolith - Projekt domu we Wrocławiu. Autor: JABRAARCHITECTS

Willa Monolith - Projekt domu we Wrocławiu. Autor: JABRAARCHITECTS

Willa Monolith - Projekt domu we Wrocławiu. Autor: JABRAARCHITECTS

Willa Monolith - Projekt domu we Wrocławiu. Autor: JABRAARCHITECTS

 
Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.