Czy praca w biurze może być przyjemna? Grupa Nowy Styl proponuje system meblowy Play&Work

Grupa Nowy Styl wyznacza nowy cel dla architektów wnętrz biurowych: tworzyć biura, które sprawią, że praca będzie przyjemnością. I proponuje nowy system meblowy Play&Work, który pomoże zrealizować zadanie i  w efekcie wyzwolić flow w biurze.


Więcej informacji: System Play&Work | Raport “Flow at work”

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Nowe wyzwanie:
wyzwolić flow w każdym biurze


Flow to kluczowe słowo dla zaproponowanej koncepcji. W znaczeniu potocznym jest synonimem pasji, stanu uskrzydlenia, w ujęciu naukowym to uniwersalny stan współwystępujący z przyjemnością, zaangażowaniem i ponadprzeciętnymi wynikami. Flow to unikalny stan, w którym wysiłek, nawet długotrwały, nie jest odczuwany jako ciężar, ale jako źródło przyjemności i długofalowej satysfakcji, co, na przykład podczas pracy, skutkuje świetnymi wynikami.

– Przeanalizowaliśmy teorię flow. Wynika z niej jasno, że stan uniesienia można odczuwać niezależnie od czynności, którą wykonujemy. Nie ma znaczenia, czy nasza praca polega na tworzeniu nowej usługi, kodowaniu czy analizach statystycznych – mówi Ewelina Adamus, specjalistka w Dziale Badań i Doradztwa Miejsc Pracy Grupy Nowy Styl. – To zjawisko motywowane wewnętrznie. Jednak współwystępujące z określonymi elementami i to właśnie te elementy powinno zapewnić optymalne miejsce pracy.

Teoria wydaje się być prosta i logiczna, ale co z praktyką? Czy zaprojektowanie biura, które wprowadzi pracowników w stan flow jest w ogóle możliwe? Proponując architektom nowe spojrzenie na projektowanie biur Grupa Nowy Styl nie pozostawia ich bez wsparcia. Publikując raport „Flow at work. Uwarunkowania optymalnego doświadczenia w pracy” przekazuje im dużą dawkę inspiracji. I daje konkretne narzędzie: system mebli biurowych Play&Work.

Zaprojektowany przez Gernota Oberfella i Jana Wertela system to odpowiedź na potrzeby współczesnych biur. Jak mówią projektanci: Komunikacja, współpraca, szybka wymiana informacji, adaptacja i elastyczność – to słowa klucze nie tylko we współczesnych biurach, ale i w codziennym życiu. Wierzymy, że meble biurowe muszą stać się rozwiązaniami, które pozwolą nie tylko nadążać za dynamicznie zmieniającymi się zadaniami, ale również rozwijać się wraz z nimi.

Dzięki systemowi Play&Work można tworzyć przestrzeń bardziej komfortową, przyjazną i nastawioną na potrzeby użytkowników – taką, która pomoże im osiągnąć pożądany stan flow.

 

 

 

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl
Koncentracja i komunikacja


W teorii flow dużo uwagi poświęca się koncentracji na celu. Aby odczuć przyjemność pracy nad zadaniem niezbędne jest skupienie się na nim, wręcz zanurzenie się w wykonywaną czynność. W ten sposób osiągniemy dużo lepsze efekty, co z kolei przyczynia się do długofalowej satysfakcji i motywuje do dalszych wysiłków.

Tymczasem jak wynika z badań ponad połowa pracowników rozprasza się podczas codziennych obowiązków tylko z powodu hałasu.

Jednocześnie doświadczenie optymalnego stanu wymaga  sprawnej komunikacji.  Komunikacja jest niezbędna dla poczucia dobrego zrozumienia stawianego celu, a także bieżącego otrzymywania informacji zwrotnych od przełożonych.

Oto więc pierwsze wyzwanie: połączenie warunków optymalnego przepływu informacji z przestrzenią skupienia. Popularny open space przechodzi obecnie przeobrażenia. Szerokie otwarte przestrzenie dzieli się na mniejsze sektory obejmujące małe zespoły. Play&Work proponuje różne sposoby wyposażenia takich stanowisk pracy. Jeden z nich to biurka zintegrowane z wysokimi szafami, które w ten sposób wydzielają  strefę prywatności, odseparowują od zgiełku, ale poprzez ażurowe metalowe panele, które można w razie potrzeby uzupełnić tapicerowaną nakładką, umożliwiają kontakt wzrokowy i głosowy ze współpracownikami.

Współpraca


Jak można przeczytać w raporcie Grupy Nowy Styl, flow może być odczuwany zespołowo. Intensywne interakcje, wspólnota celu i dobra atmosfera – to czynniki sprzyjające zaangażowaniu przy projektach grupowych. Dlatego w biurach powinno być wiele przestrzeni spotkań. Nie tylko sal, które trzeba wcześniej rezerwować, bo ich niedostępność może stanowić barierę interakcji, ale też miejsc do szybkich, podejmowanych spontanicznie konsultacji.

Jak w tym projektowym zadaniu może pomóc Play&Work? Boczne dostawki do stanowisk workbench to doskonałe rozwiązanie. Warto pamiętać, że około 70% interakcji między pracownikami ma miejsce w przestrzeni biurowej, a nie w pokojach spotkań. Wysokie stoliki zintegrowane z szafą to z kolei idealne miejsce do krótkich nieformalnych spotkań, które usprawnią przepływ wiedzy w biurze.

Home office design – w pracy jak w domu


Jak wynika z raportu Grupy Nowy Styl, pracownicy pracujący przynajmniej 1 dzień w tygodniu z domu mają większy potencjał, aby osiągnąć stan flow niż ci, którzy na stałe pracują wyłącznie w biurze. I tu pojawia się kolejne zadanie – zaprojektować biuro, w którym można poczuć się jak w domu. Z Play&Work jest to znacznie łatwiejsze. Wykorzystując naturalne materiały takie jak drewno, linoleum czy wełnę i łącząc je z szeroką paletą kolorystyczną dedykowaną dla systemu, można kreować wnętrza budujące przyjazną atmosferę.

Projektanci nie zapomnieli o detalach, które są tak ważne dla końcowego efektu. Metalowe akcesoria zawieszane na panelach są nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. I dostępne w aż  5 kolorach.

Szerokie możliwości konfiguracji pozwalają dopasować miejsce pracy do różnorodnych oczekiwań, stylów pracy i wnętrz.

Najważniejsze informacje o Play&Work:


  • wyposaży każdą strefę nowoczesnego biura zgodnie z koncepcją activity based workplace,
  • sprzyja doświadczaniu flow w biurze,
  • zaprojektowany przez studio WertelOberfell, inspirowany Bauhausem,
  • wykończenia: linoleum, drewno, wełna, barwy pastelowe
  • produkowane w Polsce w Jaśle, w najnowocześniejszej fabryce mebli biurowych w Europie

 

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

O Grupie Nowy Styl


Jesteśmy jednym z wiodących w Europie dostawców kompletnych rozwiązań meblowych. Codziennie wyposażamy nowe biurowce, centra konferencyjne, kina, stadiony, obiekty muzyczne, sportowe i wielofunkcyjne. Aranżujemy przestrzeń w oparciu o dogłębną analizę specyfiki i potrzeb klientów, efektywności, organizacji pracy, ergonomii i akustyki. Prowadzimy projekty na wszystkich etapach, od badań, przez space planning, koordynację produkcji, logistykę i montaż. Dzięki doświadczeniu oraz zapleczu technologiczno-produkcyjnemu każda oferta jest „szyta na miarę”.

Grupę Nowy Styl tworzy 7 marek: Nowy Styl, BN Office Solution, Grammer Office, Rohde & Grahl, Sitag, Forum Seating i Baltic Wood, pod którymi kryją się zarówno wysoce ergonomiczne fotele, designerskie siedziska modułowe, jak i systemy meblowe pozwalające wyposażyć wszystkie strefy nowoczesnych biur i przestrzeni publicznych.

Skorzystały z nich już m.in. wielkie międzynarodowe korporacje, instytucje kulturalne, takie jak NOSPR czy Opera w Monachium, oraz wszystkie polskie stadiony, na których odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Na naszych krzesłach obradowali przywódcy państw podczas szczytu NATO w Lizbonie; zasiadają na nich urzędnicy w niemieckim Urzędzie Kanclerskim oraz publiczność w Leicester Square Theatre w Londynie.

 

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

Wnętrza biurowe: System meblowy Play&Work Grupy Nowy Styl

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.