Koniec i początek nowego roku to także czas podsumowań poprzednich miesięcy. Prezentujemy najciekawsze koncepcje domów jednorodzinnych autorstwa polskich architektów, publikowane na łamach portalu Archinea w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zachęcamy do inspirującej lektury, a architektom gratulujemy świetnych pomysłów. Już za tydzień – zestawienie 10 najciekawszych zrealizowanych na przestrzeni ostatnich miesięcy domów!
HORIZON
Autorzy: Mobius Architekci
HORIZON to projekt nowoczesnej willi opracowany w biurze Mobius Architekci. Jedną z głównych inspiracji dla budowy formy domu była jego lokalizacja – usytuowanie na widokowej działce położonej na skarpie, otoczonej z jednej strony lasem, a z drugiej zapewniającej przepiękny widok na panoramę miasta.
Nazwa domu jednoznacznie opisuje bryłę budynku – dom posiada horyzontalny układ. Formę obiektu tworzy kompozycja prostopadłościennych bloków mieszczących funkcje domu oraz dynamiczny układ płaszczyzn ścian, stropów czy balustrad definiujących poszczególne strefy. Duże przeszklenia oraz relacje przestrzenne poszczególnych pomieszczeń z ogrodem i tarasami łączą wnętrza domu z otoczeniem. Na każdym poziomie domu zapewniono wyjście na ogród, taras czy patio z basenem, umożliwiając jego mieszkańcom obcowanie z naturą oraz podziwianie efektownej panoramy zarówno z części dziennej, wypoczynkowej, jak również przestrzeni nocnej.
Elewacje willi wykończono konsekwentnie naturalnymi materiałami w odcieniach bieli, szarości oraz brązów – od białych wielkoformatowych płyt, poprzez miedź, naturalny kamień oraz beton. Rezydencja o minimalistycznej formie, dzięki wzajemnym relacjom prostych brył i płaszczyzn tworzy dynamiczną i efektowną całość.
Zobacz projekt: HORIZON – Minimalistyczna willa projektu Mobius Architekci
Czarno na białym
Autorzy: 81.WAW.PL
Dom „Czarno na białym” to projekt pracowni 81.WAW.PL, który charakteryzuje minimalizm i równowaga. Głównym założeniem było otwarcie budynku na otaczającą go przestrzeń, dlatego dwie prostopadłe ściany na parterze i piętrze zostały wykonane ze szklanych tafli, które dostarczają pięknych widoków.
Dom składa się z dwóch prostopadłościennych brył położonych na sobie. Dynamiki nadaje przesuniecie ich oraz zadaszenia względem siebie. Oś obrotu parteru i piętra zbiega się w jednym narożniku, dzięki czemu udało się otrzymać mocno podkreślone główne wejście z zadaszeniem. W przeciwległym kącie, od strony ogrodu, bryły znowu spotykają się w jednej linii. Mimo tych dwóch wspólnych punktów, mocno przesunięte zadaszenie oraz balkon na piętrze nadają tej prostej formie budynku lekkości, dynamiki i przestronności.
Bryła parteru została obłożona w całości czarnymi, matowymi płytami kompozytowymi, a forma piętra w opozycji została podkreślona białą elewacją w wysokim połysku, która odbija otoczenie. Są jak dwie formy yin i yang, które poprzez przeciwieństwa się przyciągają, uzupełniają i dążą do równowagi – mówią Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż, architekci z pracowni 81.waw.pl.
Zobacz projekt: Dom „Czarno na białym” – dynamiczna bryła projektu 81.WAW.PL
Dom z dziedzińcem
Autorzy: Milwicz Architekci
Dom z dziedzińcem zaprojektowany został dla 4-osobowej rodziny. Marzeniem Inwestorów był nowoczesny budynek, z widokiem na ogród. Powstały na planie litery H koncept domu umożliwił czytelne rozdzielenie strefy dziennej i nocnej. Dzięki rozsunięciu tych stref oraz stworzeniu łącznika powstał wewnętrzny dziedziniec, przeznaczony do organizacji imprez plenerowych. Zlokalizowany pod Koninem obiekt zaprojektował zespół pracowni Milwicz Architekci.
Bryła budynku odzwierciedla układ funkcjonalny domu – wyraźny podział na część dzienną oraz nocną-prywatną. Usytuowany w centralnej części łącznik, w którym zlokalizowana jest strefa wejścia, przeszklono by wyeksponować piękny widok na ogród. W przypadku imprezy plenerowej, umożliwia on wprowadzenie gości bezpośrednio na patio, bez przechodzenia przez salon.
Zobacz projekt: Dom z dziedzińcem projektu biura Milwicz Architekci
Dom z widokiem na Las
Autorzy: MUS Architects
Prezentowany dom jest zlokalizowany pod lasem w obszarze podmiejskim Gliwic. Z uwagi na wymiary działki budowlanej, która jest długa i wąska oraz inne uwarunkowania przestrzenne wynikające z kontekstu miejsca przyjęto liniowy układ domu o mocno ograniczonej szerokości traktu i ścianie północnej budynku maksymalnie przesuniętej do granicy działki. Dzięki temu w stopniu maksymalnym wykorzystano pas ogrodowy parceli w południowej – nasłonecznionej części.
Architektura obiektu jest zdecydowana, horyzontalna, minimalistyczna i modernistyczna. Dom jest komfortowy, przestrzenny, otwarty na ogród i atrakcje widokowe znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu.
Zobacz projekt: Minimalistyczny dom z widokiem na las projektu MUS Architects
Dom w górach
Autorzy: ZUP-A
Czy może być coś przyjemniejszego niż rozsiąść się w wygodnym fotelu, z ulubioną książką w ręku i wsłuchiwać się w trzaskający ogień w kominku? A gdyby tak towarzyszył temu widok niezmąconej górskiej natury? W propozycji domu w górach pracowni ZUP-A, wnętrza przenikają się z przyrodą. Z pozoru przeciwstawne ciepło rodzinnego wnętrza domowego i surowy górski krajobraz tworzą harmonijną atmosferę komfortu i bezpieczeństwa.
„Dom w górach” zlokalizowano w Krynicy-Zdroju, w województwie małopolskim. Skośny dach oraz drewniane wykończenie fasady nawiązują do tradycyjnych form budownictwa regionalnego. Głównym założeniem było stworzenie domu o prostej i funkcjonalnej formie, która w mało inwazyjny sposób wpisuje się w krajobraz.
Zobacz projekt: Dom w górach projektu studia ZUP-A
Dom M
Autorzy: STOPROCENT Architekci
Inwestor „Domu M” od jakiegoś czasu szukał dużej, malowniczej działki z dostępem do rzeki. Po kilku żmudnych miesiącach poszukiwań wreszcie udało się znaleźć odpowiednie miejsce nad brzegiem rzeki Narew. Działka jest pięknie położona na wyniesionym, płaskim brzegu rzeki, przy ujściu niewielkiego strumienia. Płaski teren z dwóch stron kończy się zadrzewioną, stromą skarpą schodzącą wprost do wody.
„W tak pięknym, naturalnym kontekście wyzwaniem stało się zaprojektowanie budynku, który harmonijnie wpisałby się w otoczenie.”
Zaproponowana koncepcja przewiduje rozbicie bryły na szereg mniejszych domów ustawionych w dwóch grupach. Część mieszkalna składa się z trzech brył związanych ze sobą konstrukcyjnie. Dom zaprojektowano w taki sposób, żeby optymalnie wpisał się w widoki krajobrazowe i warunki słoneczne działki.
Zobacz projekt: W harmonii z otoczeniem – dom nad Narwią projektu biura STOPROCENT Architekci
Willa w bieli
Autorzy: JABRAARCHITECTS
Dom w Proszówce pracowni JABRAARCHITECTS, zlokalizowany jest na tle lasu, w malowniczym krajobrazie Gryfowa Śląskiego. Działka Inwestorów o powierzchni 3000 m2, w kształcie zbliżona jest do kwadratu, posiada kameralne usytuowanie w ekstensywnym wiejskim krajobrazie. Inwestorzy od początku współpracy jasno określili swoje preferencje. Ich dom miał być parterowy, o powierzchni użytkowej ponad 300 m2, rozłożystym rzucie i minimalistycznej formie.
„Ideą projektu było stworzenie minimalistycznej formy w poszanowaniu zasad ładu przestrzennego i dobrego sąsiedztwa”
Architektura budynku to zrównoważona propozycja połączenia tradycyjnej formy domu „stodoły” i nowoczesnej bryły z płaskim dachem. Oparta jest na przenikających się prostopadłościanach bocznych skrzydeł budynku i strefy wejściowej, scalonych w części centralnej bryłą z dachem dwuspadowym. Białe płaszczyzny ścian i biały dach dają poczucie lekkości i są wyrazem minimalizmu. Kontrast wprowadzają czarne elementy stolarki okiennej i ciemne drewno na elewacji.
Zobacz projekt: Willa w bieli pracowni JABRAARCHITECTS
Spiral House
Autorzy: Autograf Studio
„Spiral House” to dom jednorodzinny kolekcjonera sztuki współczesnej zlokalizowany w Wierzchowiu, niewielkiej wsi pod Krakowem. Forma obiektu sięga do teorii spirali Fibonacciego i od niej czerpie swoją nazwę.
Idea projektu składa się 5 głównych wątków koncepcyjnych konsekwentnie przeprowadzonych przez całość projektowanej bryły. Forma została wzbogacona o atrium, pustkę, którą oplata zewnętrzną przestrzeń continuum. Zamknięta strefa bryły to cykl wrażeń i ciągły pasaż zmiennych funkcji bez określonego początku i końca. Podążając za cytatem Le Corbusiera, funkcja domu znajduje swoje miejsce pod postacią brył elementarnych zawartych w tytułowej spiralnej przestrzeni. Finalnie kulminacyjnym punktem wędrówki przez wszystkie strefy obiektu staje się prywatna galeria sztuki.
Zobacz projekt: Spiral House – Dom pod Krakowem projektu Autograf Studio
Dom na skarpie
Autorzy: KONZEPT Architekci
Dom na skarpie to projekt pracowni KONZEPT Architekci. Inwestycja zlokalizowana jest na pochylonej w kierunku południowym działce w widokowej części Krakowa. Dom powstał jako przebudowa istniejącego budynku mieszkalnego z lat 70.
Z uwagi na określony budżet, Inwestorzy zadecydowali, aby na elewacje nie wprowadzać żadnych zbędnych, drogich materiałów dekoracyjnych. Projektanci postawili więc na tynk o zróżnicowanej kolorystyce, akcentując tym samym horyzontalność bryły, a zaoszczędzone środki przeznaczono na wielkopowierzchniowe okna i „ramę”, która jest głównym pomysłem na bryłę domu.
„Istniejąca konstrukcja z lat 70 wprowadziła znaczące ograniczenia funkcjonalne. Projektując, nie mieliśmy pełnej swobody w kształtowaniu podziału pomieszczeń” – opowiadają projektanci ze studia KONZEPT Architekci.
Zobacz projekt: Dom na skarpie pracowni KONZEPT Architekci
Dom z Cegły
Autorzy: Spacelab
Dom z Cegły jest rezultatem syntezy tradycyjnej, archetypicznej stodoły z nowoczesnym, minimalistycznym stylem. Projekt domu jednorodzinnego autorstwa poznańskiej pracowni Spacelab zlokalizowany został w Krajkowie – w samym sercu wielkopolskiej wsi.
Do dyspozycji architekta oddana została działka o powierzchni 1200m2. Projektowany obiekt stanie w miejscu istniejącego na działce budynku, który przeznaczono do rozbiórki. Celem projektu było uchwycenie ducha miejsca i zachowanie sielankowego charakteru okolicy.
Elewacje planuje się wykończyć przy użyciu tradycyjnych materiałów, nawiązujących do sąsiadującej kameralnej zabudowy wiejskiej. Minimalistyczna elewacja z zaakcentowanym ceglanym detalem stanowi uzupełnienie pierzei ulicy.
Zobacz projekt: Dom z Cegły w krajobrazie polskiej wsi projektu pracowni Spacelab
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2017
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2016 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2015 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2014 roku