Jak co roku, prezentujemy zestawienie najciekawszych koncepcji domów jednorodzinnych w Polsce, publikowanych na łamach portalu Archinea w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Od luksusowych willi do małych, pomysłowych i skromnych domów. Zachęcamy do inspirującej lektury, a architektom gratulujemy świetnych pomysłów! Już za kilka dni – zestawienie najciekawszych rezydencji zrealizowanych na przestrzeni ostatnich miesięcy!
Tree House
Autorzy: Przemek Olczyk | Mobius Architekci
Natura nie jest tłem dla modernistycznej architektury, a jej kontekstem. Na tyle ważnym, by stać się najcenniejszą inspiracją. Dowodem na tę tezę biura Mobius Architekci jest najnowszy projekt Przemka Olczyka. Lewitująca organiczna struktura ma osiąść na słupach, które z czasem upodobnią się do sosen, a motywem przewodnim będzie okrąg, doskonale znany z przekroju pnia. Tree House uczy nas nowego spojrzenia na naturę. I na architekturę.
Tree House zagości między starymi drzewami w centralnej części Polski. – Lubię, gdy budynek ma odniesienie do otoczenia, ono ogromnie inspiruje – mówi Przemek Olczyk, autor projektu z pracowni Przemek Olczyk Mobius Architekci.
Piętro zawiśnie w lesie, przyjmując formę kręgu wyciętego z pnia. Sprawi wrażenie, jakby nie dotykało podłoża, gdyż oprze się na nieregularnie ustawionych podporach.
– Zastosujemy stalowe słupy cortenowe, które po skorodowaniu będą wyglądały jak kora sosny – opisuje Olczyk. Okrągły plaster pnia w wizji architekta ma przypominać organiczną strukturę, jest niczym drewniane pudełko, zbyt lekkie, by opaść do samego runa. Osiadając wysoko wśród drzew, odsłoni mieszkańcom ciekawą perspektywę i niezwykły widok na las, ale też na samą architekturę domu. Powieszenie takiej struktury na nieregularnie rozmieszczonych „pniach” jest największym wyzwaniem tego projektu. – To nietypowe rozwiązanie, skomplikowane architektonicznie i konstrukcyjnie – tłumaczy Olczyk.
Jedynie parter budynku będzie elementem wyraźnie zintegrowanym z podłożem. Lekkości nada mu jednak ukośna linia elewacji i pozioma ściana przeszkleń w półotwartej części mieszkalnej. Jej przedłużeniem będzie pusta panoramiczna przestrzeń. Zwieńczona tylko płaskim dachem stworzy doskonałe ramy dla krajobrazu. W innym miejscu atrium sięgnie ku górze, do piętra zawieszonego niczym lewitujący spodek i wreszcie wyżej aż do koron drzew. To tu nastąpi prawdziwe otwarcie na naturę.
Zobacz projekt: Zbyt lekki, by dotknąć ziemi. Tree House – najnowszy projekt Mobius Architekci!
Flamingo House
Autorzy: STOPROCENT Architekci
Dom Flamingo House zaprojektowany został na działce zlokalizowanej w odległości zaledwie około 1 km od historycznego centrum Żor. Od strony wschodniej graniczy z ulicą, po której drugiej stronie rozpoczynają się miejskie tereny rekreacyjno-parkowe urządzone na historycznym obszarze po dawnej cegielni i ciągnące się aż do samego centrum. Działka posiada unikalne ukształtowanie terenu. Jest bardzo zróżnicowana pod względem wysokościowym.
Dynamiczna forma domu wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu. Od strony ulicy widoczna jest lekka, lewitująca bryła mieszcząca przestrzeń nocną. Od strony ogrodu natomiast niższa kondygnacja, zaplanowana przy patio z efektownym basenem, otwiera swoje wnętrza na ogród i piękny krajobraz.
Układ fasad to dynamiczna gra pomiędzy tym co pełne i transparentne, tym co lekkie i ciężkie, pełnymi płaszczyznami i ostrymi krawędziami oraz tym co jasne i ciemne. Pełne fasady osłaniają wnętrze tam, gdzie jest potrzeba ograniczenia wglądu a przeszklenia wprowadzają do wnętrza najpiękniejsze widoki na zagospodarowany ogród. Masywne bryły kontrastują z przeszklonymi pasami fasad tworząc wrażenie lewitujących kompozycji. Pełne płaszczyzny gładkich ścian sąsiadują z ostrymi krawędziami zadaszeń, które poprzez światłocień nadają budynkowi dynamiki. Biel pełnych płaszczyzn zestawiono z ciemnym rytmem okien i fasadowymi żaluzjami zewnętrznymi.
Zobacz projekt: Efektowna forma i dynamiczne kontrasty. Dom Flamingo House biura STOPROCENT Architekci
Dom w Kolorze
Autorzy: PAG | Pracownia Architektury Głowacki
Dom w Kolorze został opracowany jako jeden z gotowych projektów, które może kupić każdy. Projekty typowe najczęściej powielają te same rozwiązania, nie różnią się niczym szczególnym i rzadko kiedy prezentują lepszą jakość. Skąd projekt typowy w naszym zestawieniu? Ponieważ Dom w Kolorze zaprojektowany przez architektów z pracowni PAG pokazuje, że domy typowe również mogą być nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne.
„Domy z Głową” to katalog nowoczesnych i funkcjonalnych domów jednorodzinnych, zaprojektowanych przez Tomasza Głowackiego oraz zespół wrocławskiej pracowni PAG. Co wyróżnia „Domy z Głową” od innych popularnych, oferowanych gotowych projektów? Jakość, estetyka i funkcjonalność.
Dom w Kolorze został zaprojektowany w 2 wariantach o powierzchniach 130 i 160 metrów kwadratowych. Układ funkcjonalny domu tworzy zlokalizowana na parterze wygodna przestrzeń dzienna oraz strefa nocna zaplanowana na poddaszu. W zależności od potrzeb danej rodziny kupujący mogą wybrać mniejszy program w wersji „S” i większy „M” z garażem oraz dodatkową sypialnią.
Forma domu nawiązuje do architektury skandynawskiej. Program funkcjonalny zamknięto w prostej i zgrabnej, minimalistycznej bryle przekrytej dachem stromym. W każdym z wariantów architekci z pracowni PAG zaprojektowali także tarasy, które dzięki wcięciu w bryle zostały naturalnie zadaszone obrysem wyższej kondygnacji. Duże przeszklenia otwierają wnętrze domu z obu stron na najbliższe otoczenie, dzięki czemu przyszli mieszkańcy mają więcej możliwości w usytuowaniu budynku na własnej działce.
Elewacje domu i dach pokrywa konsekwentnie ten sam materiał podkreślając architekturę budynku. W zależności od wybranego koloru, może to być blacha falista lub płyty włókno-cementowe. Architekci zaprojektowali dom w różnych wariantach kolorystycznych – m.in. białym, zielonym czy czerwonym.
Zobacz projekt: Gotowe projekty domów również mogą być ciekawe. Dom w Kolorze pracowni PAG
House Wide Shut
Autorzy: Grupa Plus Architekci
Co kryje za intrygującą nazwą Dom Szeroko Zamknięty? To projekt przekraczający granice: zarówno te mentalne – proponuje niespotykane wciąż wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej – jak i fizyczne, gdzie ściany domu znikają na życzenie, odsłaniając panoramiczny widok. AR – Augmented Reality, czyli rozszerzona rzeczywistość to system wykorzystywany w motoryzacji, szkolnictwie, ale też właśnie w architekturze, poprzez połączenie świata rzeczywistego z tym cyfrowym.
W przypadku tego projektu oznacza to, że nowoczesna technologia w pewnym sensie zastępuje miejsce tradycyjnych materiałów, jak cegła. Zamiast tego przeszklone ściany mogą zmieniać stopień przezierności od całkiem transparentnych szyb po nieprzezroczyste ściany, dając niemal nieograniczone spektrum dodatkowych i nieznanych dotąd możliwości.
Dzieje się to za sprawą struktury domu, na którą składają się trzy warstwy szkła. Zewnętrzna osłona potraktowana została tradycyjnie – jej zadaniem jest chronić przed wyziębieniem od wiatru. Natomiast zastosowanie szkła AR pozwala na przysłonięcie widoku, co nie oznacza jednak odcięcia się od świata zewnętrznego, gdyż pomiędzy nią a właściwą fasadą domu znajduje się otwarta przestrzeń, po której swobodnie można spacerować – tłumaczy architekt i założyciel nagrodzonej pracowni Grupa Plus Architekci, Tomasz Wuczyński.
Elewacja właściwa to warstwa środkowa i wewnętrzne ściany działowe, także szklane. Jako system ścian interaktywnych z opcją matowienia lub wyświetlania dowolnych informacji na życzenie, najaktywniej biorą udział w życiu codziennym mieszkańców. Trójwarstwowa powłoka wpływa więc zarówno na wygląd domu, jak i na interakcje pomiędzy wnętrzem a otoczeniem.
Wszystko to powoduje, że dom funkcjonuje zgodnie z rytmem życia jego mieszkańców. Spragnieni widoku zieleni? Odsłania się na przestrzał pozwalając otoczyć się przyrodą. Potrzeba prywatności? Odgradza nas momentalnie od świata zewnętrznego.
Zaprojektowany w pracowni Grupa Plus Architekci futurystyczny budynek otrzymał prestiżowy Oskar Designu w kategorii Design Concept 2020. Czym jest Red Dot Design Award nie trzeba tłumaczyć żadnemu miłośnikowi wartościowego wzornictwa.
Zobacz projekt: House Wide Shut pracowni Grupa Plus Architekci nagrodzony Red Dotem
Dom na Skarpie
Autorzy: MUS ARCHITECTS
Dom na Skarpie pracowni MUS ARCHITECTS jest prosty, pozbawiony ozdobników. Został jednak zaprojektowany w mocno nachylonym terenie, z którym tworzy intrygującą relację.
Działka przeznaczona pod inwestycję znajduje się na przedmieściu Katowic, na zakończeniu wąskiej uliczki z typową zabudową jednorodzinną. Od strony wjazdu, w części frontowej teren utrzymuje poziom ulicy, następnie jego poziom płynnie, ale znacząco opada. Działka wykazuje znaczący spadek terenu. Różnica między frontową jego częścią a końcowym punktem, to 8-10m. Poza granicą teren nadal opada. Z uwagi na to cały obszar bardziej nadaje się na górkę saneczkową niż na działkę budowlaną. I choć teren wydaje się kiepski pod zabudowę to jednak ma on jeden niepodważalny walor krajobrazowy – otwiera się na duży, niezabudowany i atrakcyjny widokowo obszar.
Dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu zarówno klienta jak i projektanta udało się zastane minusy zamienić na plusy i tym samym stworzyć ciekawą, intrygująca przestrzeń, Architekturę tworzącą dobrą relację z zastanym terenem.
Pomysł na ten dom był prosty i wynika on z wytycznych urbanistycznych.
Liniowo rozłożony program funkcjonalny startuje w strefie wejściowej domu i przesuwa się wzdłuż wschodniej granicy działki ignorując zbocze i spadek terenu. W ten sposób powstaje prostopadłościan położony w strefie podjazdu na ziemi, a następnie unoszący się nad zboczem góry w głębi działki. Dom jest zamknięty od strony zabudowanej działki sąsiedniej, natomiast całkowicie otwiera się na ścianę lasu oraz widok na otwartą przestrzeń poza terenem opracowania.
Zobacz projekt: Dom na Skarpie pracowni MUS ARCHITECTS
Luneta House
Autorzy: Autograf Studio
„Luneta House” to projekt domu jednorodzinnego zlokalizowanego w Krakowie. Forma budynku zainspirowana została potrzebą posiadania miejsca do kontemplacji zmienności świata oraz do obserwacji upływających cykli natury. Pomieszczenie, które będzie umożliwiało mieszkańcom spowolnienie czasu w zgiełku codziennego życia. Cztery swobodne rozważania nad: Wnętrzem, Zewnętrzem, Ciekawością oraz Duchowością pozwoliły wykształcić ostateczną formę przestrzenną.
Ludzka ciekawość od zawsze chciała odkrywać coraz dalsze i dalsze zakątki. Nasze ambicje podnosiły wzrok ku górze, niczym oko uzbrojone w lunetę to jeden z zaczątków badań kosmosu. Forma domu jednorodzinnego zaczerpnięta została z lunety oraz noszącego ją statywu. Bryła utożsamia przyrząd do obserwacji przetransponowany w gigantyczną rzeźbę architektoniczną. Powietrze „dźwiga” monumentalną betonową lunetę, niczym surrealistyczny kamień zawieszony w powietrzu.
Bryła lunety to pomieszczenie kontemplacyjne. Niezmiennie jeden wielki kadr okna otwiera widok na zmienne pory roku, niebo, światło czy fazy księżyca, umożliwiając obserwację przemijania i odkrywanie krajobrazu za oknem ciągle i na nowo. Widok niczym przewijający się w zwolnionym tempie film o cyklach natury i upływie czasu.
Przestrzeń do kontemplacji jest pretekstem do medytacji dając mieszkańcom możliwość zwolnienia i pomilczenia, przebywania sam na sam ze swoimi myślami. Ciszą i spokojem.
Zobacz projekt: Luneta House – projekt domu z przestrzenią do kontemplacji pracowni Autograf Studio
Dom AJ
Autorzy: KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI
Głównym zadaniem projektantów z pracowni KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI było odtworzenie zabytkowego domu mieszkalnego z początku XX wieku i dobudowanie nowej kubatury w obrębie zastanej powierzchni zabudowy.
Część zabytkowa posiadała wtórne dobudówki powstałe w latach 70-tych, które zostały zlikwidowane. Otwory okienne, weranda, jak i wejście do budynku zostały odtworzone na podstawie archiwalnej dokumentacji.
Dodatkowym utrudnieniem dla projektantów był restrykcyjny plan miejscowy, z dużymi ograniczeniami konserwatorskimi i urbanistycznymi, które w efekcie posłużyły do wykreowania nowej formy architektonicznej zestawionej z tkanką zabytkową.
Podstawowym, zastanym materiałem wykończeniowym była dachówka ceramiczna w kolorze naturalnym, stosowana w tym okresie w większości domów rybackich na terenie pomorza, którą pokryty był dach naczółkowy zabytkowej części.
Nowa część została zrealizowana, nawiązując do naturalnego koloru ceramiki, w prostej formie, wykorzystując współczesne materiały. Zaprojektowany został skromny i powściągliwy budynek, przekryty stromym dachem, który w nowoczesny sposób koresponduje z zastaną, zabytkową zabudową.
Zobacz projekt: Współczesna i powściągliwa forma domu w zabytkowym otoczeniu
RE: DARK HOUSE
Autorzy: REFORM Architekt | Marcin Tomaszewski
Dom, który wtapia się w otoczenie drzew, a przy tym sprawia wrażenie „pozostającego w ruchu”.
Inspiracje można czerpać z wielu miejsc, ludzi, przedmiotów czy otaczającej natury. W tym zawodzie kreatywność musi być na najwyższym poziomie, a wie o tym doskonale architekt Marcin Tomaszewski, któremu nie brakuje pomysłów do tworzenia niestandardowych brył i koncepcji architektonicznych. RE: DARK HOUSE to jeden z jego najnowszych projektów. W założeniu miał być niedostępny z zewnątrz, otwarty i bezpieczny dla właściciela.
Położenie domu jest zawsze jednym z ważniejszych czynników, które architekt sprawdza przed rozpoczęciem prac projektowych.
„Przed projektowaniem zawsze chce zobaczyć teren, gdzie ma stanąć dom – to zdecydowanie ułatwia pierwsze kroki podczas tworzenia projektu. W tym przypadku teren jest lekko nierówny i skarpowaty oraz mocno zalesiony. Nie chciałem, by dom wyglądał jak wbity w teren. Pomimo prostego, wręcz prostolinijnego rzutu, elewację postanowiłem więc nieco rozbrylić i wprawić w ruch. W praktyce oznacza to, że raz wysuwa się na 1,5 m do przodu, innym razem do tyłu. Wszystko miało na celu uniknięcie wycinki drzew, które są nieodzownym elementem krajobrazu wokół domu. Wspomnianą ruchomą strukturę budynku osiągnąłem dzięki licznym przesunięciom” – mówi Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt.
Frontowa elewacja mimo wrażenia ciemnej szarości, w rzeczywistości będzie wpadała w różne odcienie ciemnego brązu oraz naturalnej szarości – w zależności od pory dnia oraz pory roku, co nawiązuje do kolorystyki otaczającej natury i terenu. Wspomniany krajobraz stanowił dużą inspirację w projekcie, w którym powstała bryła ma być jak kameleon – wtapiać się w otoczenie.
Zobacz projekt: Zanurzony w krajobrazie dom RE: DARK HOUSE – najnowszy projekt pracowni REFORM Architekt
Dom EYE
Autorzy: Monochrom Architects | Witold Kucza
EYE to koncepcja domu zlokalizowanego na zboczu – wymagającej, ale również atrakcyjnie ukształtowanej działce z niezwykłym widokiem.
„Początek tego projektu nie był łatwy. Dużo czasu zajęła dyskusja z Inwestorami. Właściwie w pewnym momencie negocjacji myśleliśmy, że temat został stracony bezpowrotnie. Ostatecznie udało nam się porozumieć i zlecenie trafiło na biurko” – opowiadają autorzy projektu z pracowni Monochrom Architects. „Pomysł na dom urodził się podczas pierwszej wizyty w terenie. Olbrzymie zaskoczenie miejscem.”
Rejony, gdzie ma powstać dom, kojarzyły się z terenami płaskimi. Położenie blisko z Czechami, rozległe pola, niska zabudowa i widok po horyzont. Okazało się, że w tej przestrzeni piętrzy się jednak duże wzniesienie, lokalna „góra”. To na jego zboczu inwestor właśnie nabył działkę. Ukierunkowana na południe, z nieograniczoną perspektywą i widokiem po kres.
„Pomysł był oczywisty, otwieramy oko na południe, podnosimy powiekę by patrzeć w dal” – kontynuują projektanci.
Zobacz projekt: Dom na zboczu z widokiem aż po kres. Projekt EYE pracowni Monochrom Architects
Dom MONOHROM
Autorzy: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski
Dom MONOHROM w Izabelinie to jeden z ostatnich projektów pracowni JABRAARCHITECTS z Wrocławia. Działka o powierzchni blisko 2000 m2 i regularnym kształcie położona jest na obszarze ekstensywnej zabudowy rezydencjonalnej w leśnej scenerii. Swój szczególny urok nieruchomość zawdzięcza drzewom, które intensywnie porastają okolicę. Taki krajobraz rozciąga się w bezpośrednim otoczeniu nieruchomości.
Oczekiwania inwestorów określały ich potrzeby funkcjonalne, ze szczególnym uwzględnieniem walorów działki i możliwości czerpania z jej potencjału w każdym możliwym wymiarze.
Wychodząc naprzeciw inwestorom zaprojektowaliśmy nowoczesny dwukondygnacyjny dom z płaskim dachem, którego drewniane elewacje wtapiają się w charakter otoczenia, a dużych rozmiarów płaszczyzny szkła potęgują wrażenia i odbiór otaczających drzew, wpisując je w bryłę budynku – opowiadają projektanci z biura JABRAARCHITECTS.
Oszczędna forma, oparta na dwóch przenikających się prostopadłościanach, tworzy prostą kompozycję, która stara się wkomponować w naturalne otoczenie. Grafitowa, drewniana elewacja budynku wtapia się w leśny krajobraz, a duże tafle szkła potęgują wrażenia i przenikanie pobliskich drzew, pozwalając jednocześnie mieszkańcom na pełną integrację z naturą. Zwartej, prostej bryle budynku lekkości nadają duże przeszklenia i palisadowe drewniane konstrukcje zaprojektowane w części frontowej.
Zobacz projekt: Efektowny dom w leśnej scenerii pracowni JABRAARCHITECTS
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2019
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2018
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2017
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2016 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2015 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2014 roku