Kontynuując nasze coroczne podsumowania, prezentujemy najciekawsze zrealizowane domy jednorodzinne, prezentowane na Archinei na przestrzeni ostatnich miesięcy. Oryginalne idee i wymagające pomysły, odważne formy i finalny efekt codziennej pracy – udana realizacja. Gratulujemy wszystkim architektom i życzymy w Nowym Roku równie inspirujących i udanych projektów!
Dom po Drodze
Autorzy: Robert Konieczny – KWK Promes
Inwestor i przyszły mieszkaniec miał przepiękną, ogromną działkę na skarpie nad rzeką. Ale również dziwne życzenia, by powtórzyć nieciekawe wnętrza z jego poprzedniego domu i umieścić cześć dzienną na 1 piętrze. Główną inspiracją dla Roberta Koniecznego i zespołu KWK Promes okazała się droga, którą i tak trzeba było dojechać na środek działki, gdzie miał stanąć dom.
„Pomyśleliśmy, co by było, gdyby ta droga wznosiła się wyżej i gdybyśmy nią ”owinęli” te brzydkie wnętrza, a potem sprowadzili ją na poziom ogrodu i po stromej skarpie do plaży nad rzeką, nie wycinając ani jednego drzewa.”
Droga ukształtowała cały budynek, zarówno jego podłogi, ściany, jak i stropy stając się głównym motywem projektu. Pozornie absurdalne życzenia klienta poskutkowały doskonałym widokiem z salonu a dzięki idei architektów udało się połączyć go z ogrodem i uzyskać dużo więcej.
Zdjęcie: Olo Studio
Zobacz więcej: Idea drogi i dialog z otoczeniem. Dom po Drodze projektu Roberta Koniecznego i KWK Promes
Czarna Skała
Autorzy: MUS Architects
Na początku projektu powstał pomysł żeby stworzyć coś innego… Nie tyle dom jednorodzinny, co abstrakcyjną formę. Obiekt nawiązujący do górskiej topografii terenu, taki który zdaje się być w znaczącym stopniu wynikiem procesów górotwórczych, a nie procesów projektowych. Ta myśl była wstępem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni.
Staraliśmy się projektować i realizować koncepcję na dom uciekając od standardów kojarzonych z budynkami jednorodzinnymi. Chcieliśmy żeby projektowany dom był niczym głaz narzutowy wbity w zbocze góry, a nie forma architektoniczna posiadająca ściany, okna i dach – opowiadają autorzy, projektanci z biura MUS ARCHITECTS. Forma dachu i bryły wynika z adaptacji projektowych założeń funkcjonalnych do krajobrazu.
Geometria budynku została wbudowana w topografię zbocza góry i miało to decydujący wpływ na konfigurację struktury domu oraz jego ostateczną dynamiczną formę. Istnieje silna zależność pomiędzy budynkiem a otaczającym go krajobrazem.
Charakter zewnętrzny domu tworzy wielopołaciowa forma obiektu oraz materiał jaki został zastosowany jako opakowanie funkcji. Jednorodna i surowa czarna skorupa kryje wewnętrzne przestrzenie i poziomy. Ostry, poszarpany głaz narzutowy, czarny łupek, czy też bryła bazaltu wystająca ze zbocza góry zamiast klasycznego domu podmiejskiego. Cały proces twórczy został podporządkowany pierwotnemu założeniu. Stało się ono genezą projektu i zostało doprowadzone przez cały proces projektowania i budowania aż do końca – realizacji „Czarnej Skały”.
Zobacz więcej: Czarna Skała – inspirowany górskim krajobrazem dom projektu MUS Architects
Dom JRv2
Autorzy: studio de.materia
Działka, na której znajduje się prezentowany dom, leży na skraju rezerwatu Żurawiniec w Poznaniu. Otoczona jest od strony zachodniej i południowej mieszanym lasem. Wzdłuż frontowej, wschodniej granicy przebiega skarpa, która łagodnie opada w stronę rezerwatu. Takie ukształtowanie terenu zdeterminowało podstawowe założenie projektu. Główną ideą architektów ze studio de.materia było ukrycie domu od strony ulicy i maksymalne otwarcie go na rezerwat.
Część mieszkalna miała być jednopoziomową bryłą wcinającą się w naturalną górkę, a garaż, dla uniknięcia kłopotliwego zjazdu, miał powstać na górnej kondygnacji, na dachu budynku. Dla uzyskania efektu naturalnego wtopienia się budynku w skarpę należało najpierw ją częściowo rozebrać, wykonać mury oporowe, które stanowią zaporę dla napierającego gruntu, a następnie przywrócić jej pierwotny kształt. Jednocześnie główny mur oporowy został odsunięty od właściwej bryły budynku tak, by powstało patio z oknem doświetlającym salon od wschodu.
Wszystkie ściany części mieszkalnej zostały wykonane w technologii betonu architektonicznego (ściana trójwarstwowa typu „sandwich”: beton-ocieplenie-beton). Aby uzyskać wysokiej jakości betonowe ściany, nie użyto systemowych szalunków, lecz wszystkie formy wykonane zostały z meblarską precyzją bezpośrednio na budowie. Taka technologia wymagała przewidzenia na bardzo wczesnym etapie szeregu elementów, których aplikacja miała nastąpić dużo później np. ślusarki aluminiowej.
Zobacz projekt: Dom nad rezerwatem – świetna realizacja studio de.materia
Dom za Dachem
Autorzy: Superhelix Pracownia Projektowa
Dom za Dachem to realizacja Pracowni Projektowej Superhelix. Obiekt zlokalizowany jest w podmiejskiej strefie Krakowa. Budynek jest częścią osiedla składającego się z 10 domów jednorodzinnych. Osiedle charakteryzuje gęsta zabudowa będąca następstwem wysokich cen gruntu. W celu zapewnienia prywatności mieszkańcom, od strony drogi dojazdowej oraz północnych sąsiadów dom schowany został za połacią dachu schodzącą prawie do samej ziemi, co tłumaczy nazwę – Dom za Dachem.
Dynamicznie rozwijające się miasto zagarnia coraz większe obszary zieleni, dlatego szczególnie istotne było ekologiczne podejście przy projektowaniu. Północny dach budynku pokryto rozchodnikami, a na dobrze nasłonecznionej części południowej zlokalizowano ogniwa fotowoltaiczne. Można powiedzieć, że oddano naturze z nawiązką to co jej zabrano.
Zielony dach nie potrzebuje pielęgnacji, nie trzeba go podlewać a długotrwałe suche okresy nie są mu straszne, gwarantuje to zacieniona północna ekspozycja oraz naturalna retencja wody rozchodników.
Zobacz więcej: Dom za Dachem – Intrygująca realizacja Pracowni Projektowej Superhelix
Dom w Dobrej
Autorzy: maxberg
Dom w Dobrej pod Szczecinem to prosta w formie i efektowna architektura. Kształt obiektu tworzą dwie bryły przekryte dachem stromym, odzwierciedlające układ funkcjonalny wewnątrz. Charakter budynku podkreślają szlachetne materiały wykończeniowe – ręcznie formowana cegła klinkierowa oraz łupek pokrywający dach. Dzięki udanej współpracy i konsekwencji Inwestora oraz architektów z Biura projektowego maxberg budynek stanowi spójną i interesującą całość.
Zasadnicza część projektu została zdefiniowana warunkami zabudowy i lokalizacją. Wszystkie ograniczenia, ale także wysoka świadomość inwestora oraz jego szacunek do sytuacji na działce zdefiniowały cały układ urbanistyczny domu.
Elewacje wykonano z ręcznie formowanej, nieglazurowanej cegły klinkierowej, a dach pokryto łupkiem naturalnym. Pogrążone rynny, ukryte rury spustowe, brak kominów wentylacji grawitacyjnej oraz zebranie kominków odpowietrzających w jednym, niewidocznym miejscu pozwoliło zachować prostą, konsekwentną formę, która wydobywa szlachetne materiały wykończeniowe. Bardzo dobry kontakt z inwestorem i jego determinacja dopełniły resztę.
Zdjęcie: Sylwia Gudaczewska
Zobacz więcej: Prosta i efektowna architektura Domu w Dobrej autorstwa Biura projektowego maxberg
SkyGarden
Autorzy: menthol architects
SkyGarden to dom pasywny z podniebnym ogrodem, który do ogrzewania i wentylacji potrzebuje bardzo mało energii w porównaniu do typowego domu jednorodzinnego.
„Projekt w 2013 roku zdobył Grand Prix w konkursie miesięcznika „Murator” na Energooszczędny Dom Dostępny Roku 2013. Na początku 2014 roku zgłosili się do nas inwestorzy, którzy postanowili taki dom wybudować dla siebie. Projekt przeszedł kilka modyfikacji jak zmiana konstrukcji z drewnianej na murowanej oraz modyfikacje w układzie formy zewnętrznej strefy wejściowej z pergolą oraz układu wnętrza, które zostały dopasowane do potrzeb działki oraz przyszłych użytkowników” – opowiadają autorzy projektu, architekci z biura menthol architects.
Budynek wykorzystuje energię słońca i ziemi do ogrzewania i produkcji ciepłej wody, inteligentnie dostosowuje się do klimatu zewnętrznego wykorzystując naturalną wentylację dzięki specjalnie zaprojektowanej przestrzeni centralnego holu z możliwością wentylacji poprzez efekt ciągu komina.
Wkomponowany w bryłę budynku ogród, przylegając do ściany północnej i stropu domu zapewnia swoistą symbiozę domu i ogrodu pod względem energetycznym, w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, w lecie natomiast nie dopuszcza do przegrzania budynku. Przyjęte rozwiązanie ma na celu zachęcić użytkowników domu do korzystania z ogrodu i jego pielęgnacji. Ogród może pełnić także funkcję dodatkowego „zielonego” salonu, pokoju do pracy lub atelier, pokoju gier i zabaw dzieci, czy stać się kącikiem medytacji wśród obecnej przez cały rok zieleni.
Zdjęcie: Przemysław Turlej
Zobacz więcej: SkyGarden – Dom pasywny projektu menthol architects
Dom POZ_1
Autorzy: PL.architekci
Dom w Poznaniu zrealizowany na podstawie projektu pracowni PL.architekci zlokalizowany jest na atrakcyjnej działce tuż przy lesie. Najbliższe otoczenie jednak to typowa dla polskiego krajobrazu chaotyczna zabudowa. Architekci z poznańskiej pracowni zaprojektowali nowoczesny obiekt o prostej i skromnej stylistyce. Zewnętrzna, czysta forma razem z wnętrzami stanowi spójną całość – biały kolor bryły budynku dominuje także w jego wnętrzach, a drewniane wykończenia elewacji nawiązujące do zadrzewionego otoczenia, mają swoją kontynuację również w przestrzeni wewnątrz.
Obiekt został zaprojektowany dla rodziny z czwórką dzieci i cały układ domu temu został podporządkowany. Obiekt miał być wyraźnie podzielony na strefy dla każdego z mieszkańców, a jego elementem centralnym miał być salon i kuchnia. Inwestorom zależało, by część dla dzieci była oddzielona od strefy dziennej i nocnej rodziców. Te wymagania i kształt działki bardzo szybko narzuciły kształt całego budynku i ukierunkowanie poszczególnych stref. Dom otwiera się na atrakcyjny krajobraz, a odcina przez pełną ścianę ogrodzeniową od pobliskiej zabudowy. Układ funkcjonalny wnętrz podporządkowany jest życiu rodzinnemu i łatwości utrzymaniu porządku.
Zdjęcie: Zdjęcie: Anna B Gregorczyk
Zobacz więcej: Nowoczesna, skromna i efektowna forma domu projektu biura PL.architekci
Dom leśny
Autorzy: grupa VERSO
Zrealizowany na podstawie projektu grupy VERSO dom zlokalizowany jest w malowniczej scenerii lasu, położonego w miejscowości Kuźnica Kiedrzyńska pod Częstochową. Południowa część działki jest intensywnie zadrzewiona, natomiast od strony północnej towarzyszy jej rozległy las, tym samym jest on jednym z najciekawszych terenów zielonych w powiecie kłobuckim. Urokliwa lokalizacja stała się motywem wyjściowym dla stworzenia spokojnej enklawy dla nowoczesnej i aktywnej rodziny, jednocześnie spełniając jej wszelkie wymagania i cele.
Długa, prawie prostokątna działka, umożliwiła zaprojektowanie budynku z przeszkleniami na południowej elewacji z widokiem na urokliwy las. Ogród podziwiać można również z dużego drewnianego tarasu, który jest elementem łączącym strefę sypialnianą z salonem. Syntezę budynku z otoczeniem uzyskano poprzez dobór materiałów wykończeniowych.
Bryła budynku ukształtowana przez spadziste dachy, daje wrażenie lekkości oraz rozbicia, co jednocześnie znajduje swą analogię na rzucie.
Leśny dom dzięki wykorzystaniu wełny skalnej mineralnej oraz elewacji z modrzewia syberyjskiego, zwraca się w kierunku otaczającego go naturalnego krajobrazu leśnego. Minimalistyczna elewacja frontowa w ciągu dnia zyskuje nowe oblicze poprzez otwarcie drewnianych okiennic.
Zobacz więcej: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej projektu Grupy VERSO
Dom Podwójny
Autorzy: KLUJ ARCHITEKCI
Zaprojektowany i wybudowany przez pracownię KLUJ ARCHITEKCI “Dom podwójny” to alternatywa dla wszechobecnej, słabej jakościowo zabudowy deweloperskiej. Obiekt przeznaczony jest dla bardziej wymagającego klienta, który ceni sobie jakość oraz estetykę.
Budynek, chociaż w swoim układzie funkcjonalnym stanowi tradycyjny układ (parter to strefa dzienna, a piętro nocna), jest obiektem nietypowym. To co wyróżnia go spośród innych domów dwu-lokalowych to charakterystyczna bryła powstała poprzez odsunięcie od siebie stref nocnych poszczególnych mieszkań. Zabieg taki zapewnienia, tak ważny w tej części domu, komfort akustyczny. Nadaje on również budynkowi indywidualny wygląd sprawiający wrażenie, iż dom jest podwójny. Całości dopełniają charakterystyczne zadaszenia strefy wejściowej oraz ogrodowej chroniące użytkowników przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem oraz przed deszczem w pochmurne dni.
Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby można było w prosty sposób dostosować go do własnych, indywidualnych potrzeb.
Zdjęcie: Norbert Banaszyk
Zobacz więcej: Dom Podwójny w Poznaniu – zaprojektowany i zbudowany przez pracownię KLUJ ARCHITEKCI
Dom Cedrowy
Autorzy: Wrzeszcz Architekci
Dom Cedrowy zlokalizowany jest w spokojnej, willowej dzielnicy mieszkaniowej. Wolnostojący obiekt zbudowany został w drewnianej konstrukcji szkieletowej. Ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne wykończono konsekwentnie drewnem cedrowym, podkreślając ideę projektu oraz spójny charakter bryły oraz przestrzeni wewnątrz.
Układ funkcjonalny zaplanowano na jednym poziomie, dzięki czemu dom jest wygodny i łatwo dostępny. Wnętrze domu, pozbawione schodów, płynnie łączy się z tarasem i ogrodem. Przestronne przeszklenia zapewniają dużo światła słonecznego, podkreślając płynne przejście między wnętrzem i otoczeniem. Frontowa strona budynku ma prostą, zwartą i zamkniętą elewację. Fasada ogrodu jest natomiast otwarta i wtapia się w naturę. Dom jest pełen spokoju, harmonii i wewnętrznej równowagi.
Zdjęcie: Przemysław Turlej
Zobacz więcej: Dom Cedrowy projektu pracowni Wrzeszcz Architekci
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2018 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2017 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2016 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2015 roku
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2014 roku