Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie New Vision of the Loft 2 organizowanym przez firmę Fakro oraz magazyn A10 new European architecture.
Konkurs: New vision of the loft 2
Autorzy: Rafał Oleksik, Ewa Mikołajczak
Strona konkursu: FAKRO – New vision of the loft 2
Garden Loft
Katowicka dzielnica Giszowiec jest przykładem realizacji idei „miasta-ogrodu” zdegradowango przez wielkopłytową architekturę socjalistyczną. Budynki mieszkalne o dużej intensywności zabudowy swoją skalą zdominowały zabytkowe domy jednorodzinne co wpłynęło na pogorszenie jakości życia a dzielnica straciła swój pierwotny sielankowy charakter. „Garden Loft” jest próba przywrócenia idei miasta ogrodu w dzielnicy oraz próbą podniesienia jakości życia zarówno dla mieszkańców domów jak i bloków mieszkalnych. Ciasne mieszkania mogłyby zostać przekształcone w lofty, których jakość byłaby porównywalna do jakości życia w domachs jednorodzinnych.
Projekt jest przykładem rewitalizacji typowego budynku z wielkiej płyty poprzez przekształcenie go w wertykalny ogród. Niektóre z mieszkań są powiększone o moduły montowane do elewacji o wysokości która umożliwiłaby stworzenie antresoli. Kształt modułu przypomina obrócony o dziewięćdziesiąt stopni dom z dachem dwuspadowym, który zapewnia dobre doświetlenie przestrzeni wewnątrz bez zmniejszania ekspozycji na słońce mieszkań na piętrach znajdujących się poniżej modułu. Nowy element nawiązuje do istniejącej zabudowy jednorodzinnej w dzielnicy i łączy kontrastujące z nimi skalą budynki wielorodzinne. Drzewa oraz zieleń na elewacji budynku chronią ją przed przegrzaniem tworząc jednocześnie zdrowy mikroklimat. Nowa elewacja, zielone ściany oraz nowe moduły powiększające przestrzeń mieszkalną zbudowane z ekologicznych materiałów wpływają pozytywnie na estetykę budynku oraz podnoszą ekologiczną jakość projektu. Projekt jest próbą pokazania sposobu rewitalizacji budynku z wielkiej płyty, która mogłaby mieć miejsce także w innych lokalizacjach.