Anti Gravity Park to projekt dyplomowy wielofunkcyjnego kompleksu opracowany przez Bartłomieja Gowina. Praca, nominowana przez Politechnikę Krakowską, była prezentowana na prestiżowym przeglądzie „Archiprix Moscow 2013 – World’s Best Graduation Project”.
Projekt dyplomowy: Anti Gravity Park
Autor: Bartłomiej Gowin, Politechnika Krakowska 2010
Pracownia: GOWINSIUTA STUDIO
Anti Gravity Park
Myślą przewodnią Anti_Gravity_Park jest dążenie do stanu nieważkości. Z pozoru przewrotna idea, znajduje swoje odzwierciedlenie w każdej części projektu – zarówno w płaszczyźnie formalnej jak i funkcjonalnej. Jej zwieńczeniem, są prototypowy tor szynowy wraz z kapsułą, których technologia pozwala na bezpieczne wprowadzenie człowieka w stan lewitacji na czas ~ 10 sekund.
Idea kompozycyjna ma na celu uwydatnienie pożądanych cech lokalizacji – bogactwa tektoniki terenu wraz z jego gęstą roślinnością i utraconego piękna drzemiącego w opuszczonym ośrodku wypoczynkowym – poprzez ukrycie budynków w zgeometryzowanych, podziemnych kubaturach, przy jednoczesnym, możliwie najefektywniejszym wykorzystaniu przestrzeni, a także utworzenie trzech charakterystycznych dominant, powiązanych wzajemnie ze sobą i stanowiących centra dla kolejnych stref funkcjonalnych.
Anti_Gravity_Park daje możliwość zbliżenia do siebie trzech generacji. Starsi ludzie mogą korzystać z dobrodziejstw czystego, górskiego klimatu w hotelach i centrach rehabilitacyjnych usytuowanych w izolowanych akustycznie (lecz nie optycznie) częściach kompleksu. Dzieci w wieku szkolnym i młodsze mogą wraz z rodzicami cieszyć się zabawą w parku linowym, aquaparku, czy na placu lewitacji, którego cała, mocno amortyzująca powierzchnia redukuje uczucie ciężkości. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji strefę biznesową z hotelem, salami konferencyjnymi, spa, oraz m.in., umieszczonym na najwyższych kondygnacjach wieży, basenem panoramicznym.
Bogaty wachlarz atrakcji sportowych skierowany jest zarówno do profesjonalistów jak i amatorów.
Anti_Gravity_Park jest przełożeniem sennego marzenia o lataniu na rzeczywistość.
Przepełnione pozytywna energią, dające możliwość kreatywnego odstresowania, stwarzające alternatywę dla pasywnych form spędzania wolnego czasu, redukujące patologie społeczną i pozwalające rozwinąć talenty i zainteresowania miejsce, byłoby motorem napędowym dla gospodarki, co z kolei będzie miało wymierne przełożenie na jakość i poziom życia przyszłych pokoleń.