W tym wnętrzu wyraźnie czuje się przestrzeń. Strefa dzienna jest duża, komfortowa i wygodna. Zaplanowano tu przestrzenie zarówno do wypoczynku, przyjęcia gości przy stole jak i do zabawy dziecka w wieku przedszkolnym, na dywanie. Udało się też wygospodarować miejsce na domową huśtawkę. Wnętrze utrzymane jest w stonowanych odcieniach bieli, czerni i naturalnego drewna, które buduje charakter całej aranżacji. W strefie dziennej projektantki z TK Architekci wkomponowały bujną roślinność, której hodowla jest pasją właścicielki mieszkania. Znajdziemy tu zarówno wolnostojące donice z okazami przywiezionymi z poprzedniego mieszkania, jak i zaaranżowaną specjalnie pod to wnętrze ścianę zieleni z systemem nawadniania i specjalnym oświetleniem karmiącym.
Apartament ze ścianą zieleni
Projekt wnętrz: TK Architekci
Apartament ze ścianą zieleni
Na poziomie planowania funkcjonalnego dla przyszłych mieszkańców istotne było, aby poza strefą dzienną, dwoma sypialniami i łazienkami, wygospodarować miejsce do pracy, miejsce do sporadycznego przenocowania gości, stworzyć wygodną domową siłownię, z której będą korzystać kilka razy w tygodniu oraz zaplanować przestronną garderobę. Ważną kwestią było również zaplanowanie układu mieszkania w ten sposób, aby podkreślić jego przestrzeń, wydobyć walory wynikające z dużego metrażu oraz podwójnej kondygnacji.
Finalna koncepcja funkcjonalna przygotowana przez TK Architekci zakładała likwidację dwóch pokoi zaplanowanych przez dewelopera na poziomie dolnej kondygnacji i umieszczenie w ich miejscu wygodnej przestronnej kuchni oraz jadalni, a tym samym powiększenie strefy wypoczynkowej, która na wyjściowym planie kumulowała w sobie wszystkie te 3 funkcje. Na dole pozostawiono jedną łazienkę (została ona zaplanowana z wanną, jako używana rzadziej). Udało się tu architektom wnętrz zaplanować praktyczny schowek pod schodami, sporą ilość szaf ukrytych za pokrytą fornirem ścianą oraz niewielki pokój z biurkiem do pracy, a także umieścić sofę do spania dla gości. Na górną kondygnację zostały przeniesione obie sypialnie (rodziców i syna), została tu również zaplanowana główna łazienka z prysznicem, garderoba oraz siłownia.
Gabinet oddzielony został od strefy dziennej drzwiami i ażurowym regałem. Nie było potrzeby aby całkowicie go odgradzać ścianą, dzięki czemu pomieszczenia się przenikają, a gabinet zyskuje więcej oddechu. Siłownia jest w tym apartamencie pomieszczeniem całkowicie otwartym, sprytnie umieszczonym w przestrzeni, która zwykle jest przestrzenią martwą, czyli w korytarzu piętra. Oddzielona została od klatki schodowej balustradą ze stalowej, ciągnionej siatki, która nadaje jej industrialnego charakteru. Otoczona lustrami, została optycznie powiększona.
Kolejny efekt przenikania się przestrzeni zastosowano w pokoju dziecka. Wzdłuż jednej ściany, od wysokości około 1 m zaprojektowano przeszklenie imitujące okno, które wychodzi na podwójną kondygnacje salonu. Ta kompozycja powiększa perspektywę pokoju dodając mu przestronności i wpuszcza dodatkowe światło do wnętrza. Na szybie zamocowano białe, drewniane żaluzje aby zachować możliwość zaciemnienia pokoju oraz zachowania prywatności.
Kolorystyka apartamentu jest utrzymana w ponadczasowej, neutralnej gamie barwnej (typowej dla projektów pracowni TK Architekci) opartej na odcieniach naturalnego drewna dębowego, bieli, szarości, czerni i grafitu. „Szaleństwo” kolorystyczne pojawia się tylko w łazience z prysznicem, gdzie na ścianach zastosowano wielkoformatowe płytki w odcieniu pudrowego różu. We wnętrzu zastosowano materiały o wyraźnych fakturach (tapeta o strukturze tkaniny, granit płomieniowany na blatach w kuchni, fornir barwiony na czarno w kuchni i jadalni), co w połączeniu z ciepłym ledowym światłem nadaje wnętrzu przytulnego wyrazu.
Materiały użyte we wnętrzu są naturalne, dominuje tu drewno, forniry, kamień na blatach, stal, tkaninowe tapety. Zastosowane rozwiązania materiałowe są nie tylko efektowne estetycznie, lecz również praktyczne w użytkowaniu. Ciemne powierzchnie mebli w strefie dziennej wykonano z forniru barwionego na czarno, który dużo lepiej się użytkuje niż mdf lakierowany w ciemnym kolorze, gdyż nie zostają na nim odciski palców czy smugi. Naturalny odcień i szczotkowana struktura podłogi drewnianej również dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Ściany pokryte tkaninową tapetą oraz płytami frontowymi nie przyjmują śladów dziecięcych rączek.
We wnętrzu znalazło się kilka dzieł sztuki polskiego pochodzenia zakupionych przez właścicieli podczas targów Łódź Design. Obraz na klatce schodowej jest autorstwa Anny Wywiał. Relief, który wisi w sypialni nad łóżkiem, wykonała Beata Warda.