W Muzeum Architektury we Wrocławiu można od niedawna znaleźć unikatowe, architektoniczne plakaty ilustrujące znane budynki z różnych zakątków świata. Autorem grafik jest Piotr Zybura – wrocławski architekt, założyciel pracowni arch_it, która zaprojektowała m.in. osiedle na Nowych Żernikach nominowane samodzielnie i jako zespół urbanistyczny do nagrody EU Mies van der Rohe Award 2019 i 2022, modernizację pawilonu Infowuwa na osiedlu Wuwa, czy wreszcie przebudowę Muzeum Architektury wraz z systemem identyfikacji wizualnej.
Kilkanaście plakatów, które można zobaczyć i kupić w Muzeum pochodzi z kilku serii stworzonych w ciągu ostatnich 3 lat, wszystkie natomiast można oglądnąć na stronie autora www.archit.pl lub www.piotrzybura.com.
Plakaty w formatach B2 i A3 na papierze 220 g dostępne są bezpośrednio w Muzeum – do którego zapraszamy – a także w sklepie internetowym Muzeum: http://ma.wroc.pl/pl/ksiegarnia/wydawnictwa/#filter=drobiazgi
Po specjalne, sygnowane wersje plakatów można zwrócić się także bezpośrednio do autora.
Więcej:
www.archit.pl/wordpress/grafika
www.instagram.com/piotrzybura
www.ma.wroc.pl
Architektoniczne plakaty autorstwa Piotra Zybury w Muzeum Architektury
Walter Gropius / Bauhaus Dessau
Piotr Zybura
Plakaty odskocznią od realiów pracy
Piotr Zybura to architekt (z zawodu) i grafik (z zamiłowania). Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Praca dyplomowa „Architektura jako beneficjent epoki cyberage” otrzymała wyróżnienie w konkursie SARP na najlepszy dyplom roku (2000). Od 1997 do 2012 roku architekt w Maćków Pracownia Projektowa we Wrocławiu. Od 2013 roku prowadzi własną pracownię – arch_it, wykonując wraz z zespołem projekty budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, przestrzeni publicznych oraz wystaw. Członek DSOIA i SARP.
Autor i współautor wielu nagrodzonych realizacji, a także wyróżnionych i nagrodzonych projektów konkursowych (nagrody m.in.: Brick Award, Nagroda Architektoniczna Polityki, Piękny Wrocław, SARP, DOFA, nagrody Ministra Kultury i Sztuki Muzeum Widzialne i SYBILLA, nominacja do nagrody European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award).
„Plakaty tworzę jako odskocznię od realiów pracy architekta, gdzie na efekt procesu projektowego i realizacyjnego często trzeba czekać kilka lat. Plakat może powstać stosunkowo szybko, co daje dużo radości i satysfakcji. Pierwszy powstał niejako przypadkiem, jako część opracowania konkursowego dla projektu zespołu sal gimnastycznych z salą do szermierki we Wrocławiu. Na kolejnych pokazuję budynki, które cenię i lubię, a przede wszystkim uważam za interesujące.”
Z WYWIADU DLA ARCHITEKTURY-MURATOR:
https://architektura.muratorplus.pl/wydarzenia/architekt-po-godzinach-archiplakaty-piotra-zybury_9492.html
Eduardo Souto de Moura / Casa das Historias
Aires Mateus / Villa da Barquinha
Hans Scharoun / Dom Nr 31
Rem Koolhaas (OMA) / CCTV Pekin
Rem Koolhaas (OMA) / CCTV Pekin
Kazuyo Sejima and Ryue Nishizawa (SANAA) / Zollverein School of Management and Design
Walter Gropius / Bauhaus Dessau
Giuseppe Terragni / Casa del Fascio
Mario Romano, Ernesto Lapadula, Giovanni Guerrini / Colosseo Quadrato
Le Corbusier / Notre Dame du Haut
Estudio Barozzi Veiga / Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
HS99 / Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Krystyna Postawka-Barska i Marian Barski / Audytorium Chemii
OVO Grąbczewscy Architekci / Muzeum Ognia
Jadwiga Grabowska-Hawrylak / Plac Grunwaldzki
Jadwiga Grabowska-Hawrylak / Plac Grunwaldzki