Park kieszonkowy – Zielona Strefa powstała wspólnie z mieszkańcami

Celem projektu pracowni Projektzieleni.pl było stworzenie wśród starych kamienic ukrytego ogrodu – zielonego salonu miejskiego. Mieszkańcy jako inicjatorzy parku kieszonkowego zostali zaproszeni do wzięcia czynnego udziału w procesie projektowym już na samym początku, na etapie koncepcji projektowej.

Niezwykła rewitalizacja terenów nad brzegiem rzeki Leça w Portugalii. Projekt: paulo moreira architectures, Verkron. Zdjęcia: Ivo Tavares Studio

Kolor pośród ruin. Niezwykła inicjatywa łącząca architekturę, sztukę i świat przyrody

„Escadinhas Footpaths” to projekt łączący architekturę, sztukę i świat przyrody. Jest to sieć pieszych ścieżek łączących pagórkowatą okolicę z brzegiem rzeki. Inicjatywa ma na celu zademonstrowanie wartości dodanej, jaką niskobudżetowe projekty mogą wnieść do bardziej „ukrytych”, zaniedbanych przestrzeni miejskich w naszych miastach.

Europejski kurort pośród ustrońskich piramid

Europejski kurort pośród ustrońskich piramid

Dzielnica sanatoryjno-uzdrowiskowa w Ustroniu Zawodziu była największą tego typu inwestycją w powojennej Polsce. Teraz czeka ją wielka rozbudowa, za której projekt odpowiedzialne są dwie śląskie pracownie: Macieja Franty i Roberta Koniecznego. Architekci zapowiadają twórczą i krajobrazową kontynuację dawnego kompleksu oraz powstanie kurortu na najwyższym poziomie.

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie. Architekt: Flanagan Lawrence. Zdjęcia: Piotr Krajewski

Wielki powrót szczecińskiego Teatru Letniego

Po trzech latach oczekiwania na „deski” Teatru Letniego znów wróciło życie. Dzięki modernizacji szczecińskiego amfiteatru Polska zyskała jeden z najlepszych obiektów, pod względami akustycznymi i technologicznymi, w Europie. Za projekt odpowiadała renomowana pracownia Flanagan Lawrence z Londynu.

Most na potoku Dřetovice. Projekt: Ondřej Císler [Aoc architects], Petr Tej [Klokner Institute]. Zdjęcia: BoysPlayNice

Magiczny portal między światem żywych i umarłych. Rzeźbiarska forma mostu w Czechach

Most na potoku Dřetovice znajduje się na szlaku dla pieszych, który prowadzi ze wsi na cmentarz. Rzeźbiarska konstrukcja osadzona jest w niezwykłym, naturalnym kontekście, który w pewien sposób rekompensuje zurbanizowaną przestrzeń publiczną wsi. Pojęcie mostu ma wyższe znaczenie – to magiczny portal między światem żywych i umarłych.

Zwycięska praca w konkursie na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

Zwycięska praca w konkursie na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

Konkurs na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie rozstrzygnięty. Decyzją Jury zwycięską pracą została „Zoja” autorstwa Kseni Makały. Na realizację projektu artystka otrzyma 100 tysięcy złotych. Do konkursu zostało zgłoszonych 25 prac. Zwycięska „Zoja” to współczesna forma architektoniczno-rzeźbiarska. Obiekt wykorzystuje zjawisko iluzji optycznej.

Nowe centrum Wawra, Warszawa. Projekt: Medusa Group

Światowe trendy i oaza zieleni pełna energii: Medusa Group szuka recepty na nowe centrum Wawra

Lekiem dla zniszczonej tkanki ma być nowe centrum dzielnicy na terenie osiedla Międzylesie. Pomysły na to, jak powinno ono wyglądać szuka Medusa Group, zespół doświadczonych architektów ze Śląska.

Rzeźba "Pisklę" na Placu Pięciu Rogów w Warszawie

„Pisklę” – Nowoczesna rzeźba i artystyczna prowokacja w centrum stolicy

Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej, może powstać na Placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozytywną decyzję ustalającą projekt rzeźby.

Projekt schronienia zatopionego w krajobrazie pracowni STUDIO.O.

Projekt schronienia zatopionego w krajobrazie pracowni STUDIO.O.

Nieustające napięcie, wciąż rosnące tempo życia, nadmiar bodźców… Żyjąc w mieście trudno się od nich uwolnić. Właśnie dlatego powstała idea Organic Shelter, schronienia przed wszystkim, co wyzwala stres i odbiera energię. Miejsca, które wnosi harmonię i spokój.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.