Nowe centrum dla odwiedzających wraz z przystankiem autobusowym służy jako jeden z dwóch głównych punktów dostępowych do przełęczy Pustevny. Projekt studia henkai architekti, obejmujący niewielką dzwonnicę oraz budynek dla podróżnych tworzy wyrafinowane, symboliczne wejście nawiązując formą i materiałami do lokalnej zabudowy i otaczających krajobrazów.
Architektura krajobrazu
-
-
Architektura biurowaArchitektura edukacjiArchitektura krajobrazu
Centrum Promocji Drewna JATA – architektura w zgodzie z naturą i tradycją
przez tmprzez tmCentrum Promocji Drewna projektu Pracowni Architektury MMA jest doskonałym przykładem „zielonej” inwestycji realizowanej przez instytucję publiczną. Obiekt został wymyślony i konsekwentnie zrealizowany jako świątynia drewna. Podstawowym założeniem było dążenie do wzniesienia go w 100% z tego naturalnego budulca.
-
Architektura krajobrazuArchitektura na świecie
Opera Park w Kopenhadze. Zielona oaza w sercu miasta.
przez tmprzez tmDuńskie studio Cobe w 2023 roku zakończyło realizację projektu Opera Park w Kopenhadze, co oznacza znaczącą transformację niegdyś przemysłowego terenu w zieloną oazę w samym sercu miasta. W odpowiedzi na coraz większy deficyt terenów rekreacyjnych wśród miejskiej zabudowy, projekt wprowadza do życia aglomeracji orzeźwiającą oazę.
-
Architektura krajobrazuArchitektura na świecie
Stodoła, a nawet dwie! Inspirujące atelier na łonie przyrody.
przez tmprzez tmBudynek ATELIER to niewielka przestrzeń pracy usytuowana w otoczeniu przyrody. Projekt Jana Tyrpekla powstał jako próba ponownego wykorzystania materiałów, które były do dyspozycji z poprzednich konstrukcji oraz od członków rodziny, którzy przechowywali je przez dziesięciolecia. Całe założenie składa się z trzech części – samej pracowni ze skromnym zapleczem sanitarnym, sauny z warsztatem pszczelarskim oraz tarasu.
-
Architektura krajobrazuArchitektura usługowa
Targ Błonie wśród najlepszych w Europie!
przez tmprzez tmTarg Błonie to kolejny polski projekt, który znalazł się na krótkiej liście 40 najlepszych realizacji w zestawieniu EUmies Awards 2024, obok czeskiej galerii PLATO projektu KWK Promes Roberta Koniecznego. Mies van der Rohe Award to najważniejszy konkurs w Europie. Niewielkie targowisko to nowoczesna przestrzeń oferująca lokalne produkty wzmacniająca więzi sąsiedzkie i oferująca zdrową i tanią żywność dla wszystkich. Gratulujemy!
-
Architektura krajobrazuUrbanistyka
Mindfulness City: miasto przyszłości w zgodzie z naturą
przez tmprzez tmKról Jigme Khesar Namgyel Wangchuck przedstawił swoją wizję nowego centrum gospodarczego w Bhutanie, pierwszego na świecie kraju o ujemnym bilansie węglowym. Zlokalizowany w miejscowości Gelephu na południu państwa. Projekt „Mindfulness City” jest inspirowany kulturą bhutańską, zasadami wskaźnika Ogólnokrajowego Szczęścia (GNH) oraz silnym dziedzictwem duchowym kraju.
-
Architektura edukacjiArchitektura krajobrazu
Tajemnicza zagroda edukacyjna w leśnym pejzażu
przez tmprzez tmWe wrześniu nastąpiło oficjalne otwarcie nowego budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym. Intrygujący obiekt z czarną elewacją z desek opalanych został zrealizowany przez pracownię Gierbienis + Poklewski przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii drewna klejonego krzyżowo CLT.
-
Architektura krajobrazumała architektura
Lustra Zlín. Poetyckie instalacje powstałe z okazji 700-lecia niewielkiej czeskiej miejscowości
przez tmprzez tmWystawa Zlínskie lustra powstała z okazji 700-lecia miasta Zlín. Całe założenie tworzy seria instalacji multimedialnych w parku zamkowym – charakterystycznej perspektywie pisarza Pavla Kosatíka towarzyszą piękne ilustracje oraz film opowiadający historię miasta. Ostatnim elementem projektu Loom on the Moon są swobodnie rozmieszczone pośród drzew lustra Zlín, efektownie odbijające na swojej powierzchni przemijające pory roku.
-
Architektura krajobrazuArchitektura na świecieObiekty użyteczności publicznej
Wojskowy bunkier przekształcony w elegancki i lekki pawilon otwarty na naturę
przez tmprzez tmPawilon Brekstad to efekt przekształcenia starego bunkra wojskowego położonego na półwyspie Fosen w środkowej Norwegii – spotykającym się na zachodzie z Norweskim Morzem, z drugiej strony z fiordem Trondheim. Program pawilonu projektu pracowni ASAS arkitektur jest dynamiczny i został opracowany na potrzeby prywatnych i społecznych wydarzeń, wykładów oraz wizyt klientów związanych z pobliską farmą.
-
Architektura krajobrazuObiekty użyteczności publicznej
Architektura biotopów. Orientarium w Łodzi – najlepszy budynek minionego roku w Polsce
przez tmprzez tmProjekt Orientarium w Łodzi pracowni Szlachcic Architekci zdobył najważniejszą w Polsce nagrodę architektoniczną – Grand Prix SARP 2023 oraz Nagrodę Roku SARP 2023 za budynek użyteczności publicznej. Dorota Szlachcic, autorka projektu przybliża nam architekturę biotopów oraz projekt wielokrotnie nagradzanego łódzkiego Orientarium.