Architektura krajobrazu - Archinea | Nowoczesna architektura, projekty domów, architektura wnętrz, dyplomy architektury
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec w Szczecinie. Architekt: Flanagan Lawrence. Zdjęcia: Piotr Krajewski

Wielki powrót szczecińskiego Teatru Letniego

Po trzech latach oczekiwania na „deski” Teatru Letniego znów wróciło życie. Dzięki modernizacji szczecińskiego amfiteatru Polska zyskała jeden z najlepszych obiektów, pod względami akustycznymi i technologicznymi, w Europie. Za projekt odpowiadała renomowana pracownia Flanagan Lawrence z Londynu.

Most na potoku Dřetovice. Projekt: Ondřej Císler [Aoc architects], Petr Tej [Klokner Institute]. Zdjęcia: BoysPlayNice

Magiczny portal między światem żywych i umarłych. Rzeźbiarska forma mostu w Czechach

Most na potoku Dřetovice znajduje się na szlaku dla pieszych, który prowadzi ze wsi na cmentarz. Rzeźbiarska konstrukcja osadzona jest w niezwykłym, naturalnym kontekście, który w pewien sposób rekompensuje zurbanizowaną przestrzeń publiczną wsi. Pojęcie mostu ma wyższe znaczenie – to magiczny portal między światem żywych i umarłych.

Zwycięska praca w konkursie na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

Zwycięska praca w konkursie na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie

Konkurs na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie rozstrzygnięty. Decyzją Jury zwycięską pracą została „Zoja” autorstwa Kseni Makały. Na realizację projektu artystka otrzyma 100 tysięcy złotych. Do konkursu zostało zgłoszonych 25 prac. Zwycięska „Zoja” to współczesna forma architektoniczno-rzeźbiarska. Obiekt wykorzystuje zjawisko iluzji optycznej.

Nowe centrum Wawra, Warszawa. Projekt: Medusa Group

Światowe trendy i oaza zieleni pełna energii: Medusa Group szuka recepty na nowe centrum Wawra

Lekiem dla zniszczonej tkanki ma być nowe centrum dzielnicy na terenie osiedla Międzylesie. Pomysły na to, jak powinno ono wyglądać szuka Medusa Group, zespół doświadczonych architektów ze Śląska.

Rzeźba "Pisklę" na Placu Pięciu Rogów w Warszawie

„Pisklę” – Nowoczesna rzeźba i artystyczna prowokacja w centrum stolicy

Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej, może powstać na Placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozytywną decyzję ustalającą projekt rzeźby.

Projekt schronienia zatopionego w krajobrazie pracowni STUDIO.O.

Projekt schronienia zatopionego w krajobrazie pracowni STUDIO.O.

Nieustające napięcie, wciąż rosnące tempo życia, nadmiar bodźców… Żyjąc w mieście trudno się od nich uwolnić. Właśnie dlatego powstała idea Organic Shelter, schronienia przed wszystkim, co wyzwala stres i odbiera energię. Miejsca, które wnosi harmonię i spokój.

Przystań kajakarska MOSM w Tychach. Projekt: RS+ Robert Skitek. Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

Przystań kajakarska MOSM w Tychach pracowni RS+ Robert Skitek

Jezioro Paprocańskie jest bardzo ważnym miejscem dla mieszkańców miasta, głównie ze względów rekreacyjnych. Ze względu na opłakane warunki obiektów miasto podjęło decyzję o wybudowaniu nowej mariny. Pierwszym, zrealizowanym etapem, jest nowy budynek dla kajakarzy zaprojektowany w pracowni RS+ Robert Skitek.

Open Air Museum Cieszyn. Český Tĕšín. Projekt: RS+ Robert Skitek. Zdjęcie: Tomasz Zakrzewski

Open Air Museum w Cieszynie. Koła Czasu projektu pracowni RS+ Robert Skitek

Głównym zadaniem było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej oraz zaprojektowanie  nośników dla ekspozycji opowiadającej o dziejach podzielonego miasta. Zadanie było o tyle trudne, że do dyspozycji architekci mieli tylko bardzo wąski, zadrzewiony i dość zaniedbany pas terenu nad stromym brzegiem Olzy.

Jaworznickie Planty i wodny plac zabaw, Jaworzno. Projekt: RS+ Robert Skitek. Zdjęcie: Tomasz Zakrzewski

Jaworznickie Planty i wodny plac zabaw – świetna realizacja biura RS+ Robert Skitek

Projekt obejmował stworzenie wodnego placu zabaw wraz z zagospodarowaniem części jaworznickich plant powstałych na terenie byłej kopalni. Założenie tworzy zespół zatopionych w zieleni okrągłych placyków połączonych strumykami spływającymi do centralnej części.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.