Prestiżowy magazyn Wallpaper zajmujący się designem i wyznaczający trendy na przyszłość, cyklicznie nagradza projektantów, realizacje, miejsca i produkty, które są według międzynarodowego jury najlepsze na świecie w danym roku. Tym razem jury złożone z uznanych osobistości z dziedziny sztuki i kultury w składzie: Ronan & Erwan Bouroullec, Laetitia Casta, Tom Sachs, Ramdane Touhami, Amanda Levete wytypowało do finału 62 obiekty. Zostały one umieszczone na shortliście i podzielone na 11 kategorii, do których należą m.in. Best new public building, Best city, Best new private house, Designer of the year. Tym razem wśród nominowanych znalazły się takie pracownie jak OMA, Herzog & de Meuron, Snohetta, Zaha Hadid Architects czy MVRDV.
Arka Koniecznego najlepszym domem na świecie!
Najlepszym domem 2016 w konkursie magazynu Wallpaper* została Arka Koniecznego wygrywając swoją kategorię i zdobywając tytuł Best new private house. Zwyciężyła z 4 pozostałymi domami zakwalifikowanymi do ścisłego finału: Sun Path House w Stanach Zjednoczonych (projektu Studio Christian Wassmann), Michaelis House w Wielkiej Brytanii (Alex Michaelis), Gotland underground house w Szwecji (Skälsö Arkitekter), D House w Japonii (Ron Arad i Issho).
Arka Koniecznego. Projekt: Robert Konieczny | KWK Promes
Zdjęcie: Olo Studio
Arka Koniecznego. Projekt: Robert Konieczny | KWK Promes
Zdjęcie: Jakub Certowicz
Arka Koniecznego. Projekt: Robert Konieczny | KWK Promes
Zdjęcie: Olo Studio
Arka Koniecznego. Projekt: Robert Konieczny | KWK Promes
Zdjęcie: Jakub Certowicz
Arka Koniecznego. Projekt: Robert Konieczny | KWK Promes
Zdjęcie: Olo Studio
Wallpaper* Design Awards 2017
Najlepszym miastem 2016 roku według Wallpaper Design Awards 2017 została Lizbona. Jury doceniło je za program rewitalizacji, który rozciąga się od centrum po nabrzeże Baixa. Wśród nominowanych w tym roku miast znalazły się także San Francisco z Muzeum Sztuki Współczesnej SFMOMA zaprojektowanym przez norweską pracownię Snøhetta, Shenzhen w Chinach uznane międzynarodową potęgą elektroniki użytkowej, Wiedeń typowany na kolejną stolicę, która będzie przyciągać inwestorów w nieruchomości z całego świata, a także Waszyngton z nową ikoną miasta zaprojektowaną przez Davida Adjaye – National Museum of African American History and Culture.
W kategorii najlepszy obiekt publiczny zwyciężyła Naoshima Hall w Japonii zaprojektowana przez Hiroshi Sambuichi. Wśród nominowanych znalazły się takie znakomite obiekty jak: Fondaco dei Tedeschi w Wenecji – OMA wraz z Jamie Fobert Architects, Harbin Opera Housew Chinach – MAD Architects, Muzeum Sztuki Współczesnej SFMoMA w San Francisco – Snøhetta czy Switch House w Londynie – Herzog & de Meuron.
Więcej o laureatach i konkursie na: Wallpaper* | Design Awards 2017
Robert Konieczny i KWK Promes
wśród najlepszych
To już kolejna tak ważna dla pracowni KWK Promes nagroda po tytule World Building of the Year 2016 dla Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Kilka miesięcy wcześniej ten sam projekt zdobył pierwszą nagrodę uzyskując tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space. Co ciekawe dokładnie 10 lat temu pracownia Roberta Koniecznego – KWK Promes otrzymała również tytuł dla najlepszego domu świata – House of the Year 2016 przyznany przez portal World Architecture News dla Domu Aatrialnego.
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Projekt: Robert Konieczny | KWK Promes
Zdjęcie: Juliusz Sokołowski
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Projekt: Robert Konieczny | KWK Promes
Zdjęcie: Juliusz Sokołowski
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Projekt: Robert Konieczny – KWK Promes
Zdjęcie: Juliusz Sokołowski
Polecamy: KWK Promes to pracownia architektoniczna z Katowic założona przez Roberta Koniecznego, jednego z najbardziej znanych polskich współczesnych architektów na świecie. Śląski architekt jest zdobywcą i laureatem wielu międzynarodowych prestiżowych nagród i plebiscytów architektonicznych, wyróżniany przez magazyny WallPaper, Scalae, zaliczany do najzdolniejszych architektów Europy, nominowany do nagrody Miesa van der Rohe. Projekty zespołu KWK Promes były publikowane na łamach czołowych magazynów i portali architektonicznych w Polsce i na świecie.
Zobacz: Wybrane projekty Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes