Projektanci ze studia Objektor architekti przekształcili przestrzeń o powierzchni około 200 m², pozostawiając jedynie zewnętrzne ściany i betonowy szkielet. Znikająca historia domu i otwarta przestrzeń oferują nieograniczoną powierzchnię dla wyobraźni. Projektowanie mieszkania jako żywej scenografii ze zmieniającymi się i trwałymi elementami pozwoliło na tworzenie zaskakujących miejsc i atmosfer. Czeski lokal to nie tylko dom jego właścicielki, ale służy również jako baza dla artystów, przestrzeń wystawiennicza i miejsce spotkań towarzyskich.
Ovenecká 33
Projekt: Objektor architekti
Zespół: Jakub Červenka, Václav Šuba, Vojtěch Šarounㅤ
Klient / Koncept kreatywny: Tereza Porybná
Lokalizacja: Praga, Czechy
Powierzchnia użytkowa: 191 m²
Współpraca: Aleksandra Vajd, Daniela Danielis, Evy Jokhova, Dechem, Jiří Krejčiřík, Michal Ullrich
Wykonawca: KKS Building
Wyposażenie: Simply Cotto
Posadzki: Olexton
Zdjęcia: BoysPlayNice
Ovenecká 33
Tereza Porybná, właścicielka mieszkania, od zawsze fascynowała się łączeniem ludzi i przekraczaniem granic – interpersonalnych, kulturowych i gatunkowych. Projekt Ovenecká 33 jest tego odzwierciedleniem, gdzie prywatna i publiczna część przenikają się, tworząc otwartą i zmienną przestrzeń pełną ukrytych zakątków i tajemnic. Inspiracje wielkimi architektami ustąpiły miejsca unikalnej tożsamości mieszkania. W procesie twórczym zaangażowani byli różni artyści i przyjaciele, co pozwoliło na lepsze zrozumienie rzemiosła i przedmiotów otaczających Terezę w jej domu. Mieszkanie nadal się zmienia, dzięki artystycznym spotkaniom, które się tu odbywają.
Włączyliśmy różne dziwactwa i zmaterializowane dziecięce marzenia do minimalistycznej bazy; na przykład domowy tron, kuchnię wyglądającą jak jaskinia czy tajne przejście w bibliotece. Miałam możliwość zaangażować różnych twórców, projektantów, artystów i przyjaciół w naszą eklektyczną zabawę i uczestniczyć w ich interwencjach.
W ten sposób powstała przestrzeń, która jest wyrazista, a jednocześnie zawsze zmieniająca się, jak galeria czy scena teatralna.
Centralnym punktem lokalu jest kompozycja płytek terrazzo z betonowym barem. Mieszkanie jest podzielone na część wspólną, studio oraz sypialnię właścicielki, zapewniając prywatność i zróżnicowane doświadczenia estetyczne. Neutralne kolory ożywiają bogate detale, takie jak witraże i sztukaterie. Elastyczność projektu pozwala na ciągłe dostosowywanie przestrzeni do potrzeb użytkowników.
Słoneczne wejście dominuje tektonicznie ekspresyjna figura narożnej fontanny z gipsu i wbudowanego plecionego tronu. Neutralna kolorystyka ożywiona jest bogatym zielonym odcieniem z przylegającej łazienki.
Rekonstrukcję zaprojektowaliśmy jako żywą scenografię zmieniających się i trwałych elementów. Tworzymy ramę, która będzie uzupełniana i aktualizowana. Energia mieszkania zmienia się w zależności od pory dnia, ruchu słońca i wzorów sztukaterii na poszczególnych ścianach.
Dziś mieszkanie służy jako baza dla pracy artystów rezydentów. Pełni funkcję przestrzeni wystawienniczej i miejsca spotkań towarzyskich, ale także jest schronieniem dla inwestorki. Nietypowym, bo zostało zaprojektowane jako instalacja artystycznej, umożliwiająca tworzenie różnorodnych scen, które użytkownik wybiera w zależności od nastroju.
Jak dodają architekci – najlepsze projekty powstają dzięki klientom, którzy są otwarci na łamanie ustalonych zasad, pozwalając na tworzenie wyjątkowych i innowacyjnych rozwiązań.
Projektanci z pracowni Objektor architekti