Rozrzeźbiona sylweta Q22 na nowo definiuje panoramę miasta, zajmując znaczące miejsce w centrum Warszawy między Aleją Jana Pawła II a ul. Grzybowską, obsługując jako przestrzeń biurowa rosnące grono międzynarodowych profesjonalistów. Budynek projektu pracowni Kuryłowicz & Associates wykorzystuje swoją geometrię, aby z elegancją łączyć strefy publiczne w parterach z prywatną powierzchnią biurową wieży.
Biurowiec Q22, Warszawa
Pracownia: Kuryłowicz & Associates
Zespół projektowy: Stefan Kuryłowicz, 1949-2011, Ewa Kuryłowicz, Jacek Świderski, Max Dobkowski, Julita Jaskulska, Magdalena Pawlak, Marcin Szubski, Michał Tęskny, Anna Łaszkiewicz, Piotr Kuczyński
Współpraca: Karolina Miklaszewska, Piotr Pietruczak, Ewa Stankiewicz, Marcin Ostrowski, Dominika Wojciechowska, Magdalena Krześniak, Martyna Tejwan, Krzysztof Nowotniak, Karina Kowalewska, Kamil Raczak, Dawid Stakun
Fot.: Kuryłowicz & Associates
Nowa definicja panoramy miasta.
Q22 wznosi się na wysokość 155 metrów 15-piętrowym bocznym skrzydłem łącząc wieżę ze skalą i tkanką stolicy. Zaprojektowany jako odpowiedź na zmieniające się wymagania rozwijających się firm, oferuje nowatorskie rozwiązania funkcjonalno- konstrukcyjne jak przesunięcie trzonu konstrukcyjnego co umożliwiło otwarcie przestrzeni biurowej, znacznie zwiększając elastyczność aranżacji i oferując wyciszone biura na obwodzie budynku, z panoramicznymi widokami na Warszawę. W celu zmaksymalizowania powierzchni biurowej, w głównym systemie konstrukcyjnym wykorzystano słupy kompozytowe, węższe niż ich konwencjonalne odpowiedniki, umożliwiając tym powiększenie powierzchni podłogi o 7 m2 na każdym piętrze. Powierzchnia do wynajęcia została dodatkowo zwiększona dzięki wprowadzeniu cieńszych, sprężonych stropów.
Obiekt gromadzi kilka elementów programowych i oferuje 50 000 m2 efektywnej powierzchni biurowej, przestrzenie konferencyjne, sklepy, kawiarnię, restaurację, a także inne usługi, jak salon fryzjerski, pralnia chemiczna i sale fitness. W budynku znajduje się także pięciopoziomowy parking podziemny, myjnia samochodowa, szatnie i prysznice dla rowerzystów oraz windy rowerowe.
Tworzy nową wartość zarówno w szerokim kontekście miasta jak i w stosunku do najbliższego otoczenia.
Otaczające przestrzenie chodników i skwerów, łatwy dostęp do transportu miejskiego: tramwaj, autobus i metro zwiększają aktywność publiczną na poziomie ulicy.
Architektura Q22 jest wynikiem szczegółowej analizy bryłowej, przeprowadzonej z kluczowych punktów strategicznych dla zweryfikowania widoków w całym mieście. Istotnym elementem badań była także ocena, jaką rolę obiekt będzie grał w przyszłości, w dalszym rozwoju warszawskiej panoramy. Analiza doprowadziła do uzyskania formy budynku, która jest płynnie zintegrowana ze specyficznymi cechami swojej lokalizacji. Język materialny i elementy konstrukcyjne nawiązują do formy kryształu, która była tu inspiracją. Kryształy potrafią zmieniać charakter w różnych lokalizacjach. Architektura Q22 podobnie – wydaje się monolityczna w ciągu dnia i przejrzysta w nocy.
Projekt stanowi punkt odniesienia dla projektowania zrównoważonego, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć technologicznych. Wysokowydajna trójszybowa fasada, zapewnia lepszą izolację termiczną i akustyczną, przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat ciepła podczas zimy i zysków słonecznych w okresie letnim. W celu pozyskania energii słonecznej, do projektu pochyłego szklanego dachu został włączony system fotowoltaiczny, który generuje odnawialną energię, wykorzystywaną do zasilania punktów ładowania pojazdów elektrycznych w podziemiach.
Q22 wykorzystuje również pompy ciepła, redystrybuuje odzyskaną energię z serwera i pomieszczeń technicznych wokół budynku oraz wykorzystuje strefę cieplną i oświetlenie, zapewniając znaczące oszczędności energii. Szybkość wentylacji została zwiększona, a jakość powietrza została zoptymalizowana poprzez włączenie do projektu materiałów o niskiej zawartości lotnych związków organicznych.
Q22 uzyskał ocenę BREEAM Excellent z jednym z najwyższych wyników uzyskanych w Polsce (79,1%), a jednocześnie stał się miejskim punktem orientacyjnym, mocno obecnym w warszawskim życiu społecznym.