Do zaprojektowania LEGO HOUSE pracownia BIG, całkiem dosłownie, użyła metody budowania z zabawkowych klocków. Projekt jest przeniesieniem dziecięcej fantazji o tworzeniu nowych światów do rzeczywistej skali architektonicznej. Ze względu na swoją lokalizację, w centrum miejscowości Billund w Danii, budynek jest nie tylko przestrzenią wystawową ale pełni także funkcję ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, zachęcając mieszkańców i turystów do skorzystania z restauracji, sklepu lub kawiarni.
LEGO HOUSE
Pracowania: BIG | Bjarke Ingels Group
Data: 28/09/2017
Wielkość w m2: 12000
Klient: LEGO
Współpraca: COWI, Dr. Lüchinger+Meyer Bauingenieure, Jesper Kongshaug, Gade & Mortensen Akustik, e-Types
Lokalizacja: Billund, Dania
Zespół projektowy:
Partnerzy odpowiedzialni: Bjarke Ingels, Finn Nørkjær, Brian Yang
Architekt projektu: Snorre Nash
Zespół: Andreas Klok Pedersen, Agne Tamasauskaite, Annette Birthe Jensen, Ariel Joy Norback Wallner, Ask Hvas, Birgitte Villadsen, Chris Falla, Christoffer Gotfredsen, Daruisz Duong Vu Hong, David Zahle, Esben Christoffersen, Franck Fdida, Ioana Fartadi Scurtu, Jakob Andreassen, Jakob Ohm Laursen, Jakob Sand, Jakub Matheus Wlodarczyk, Jesper Bo Jensen, Jesper Boye Andersen, Julia Boromissza, Kasper Reimer Hansen, Katarzyna Krystyna Siedlecka, Katarzyna Stachura, Kekoa Charlot, Leszek Czaja, Lone Fenger Albrechtsen, Louise Bøgeskov Hou, Mads Enggaard Stidsen, Magnus Algreen Suhr, Manon Otto, Marta Christensen, Mathias Bank Stigsen, Michael Kepke, Ole Dau Mortensen, Ryohei Koike, Sergiu Calacean, Søren Askehave, Stefan Plugaru, Stefan Wolf, Thomas Jakobsen Randbøll, Tobias Hjortdal, Tommy Bjørnstrup
Zdjęcia: Iwan Baan, Kim Christensen
LEGO HOUSE
„Dom LEGO to dosłowna manifestacja nieskończonych możliwości klocka LEGO. Systematycznej Kreatywności – formie kreatywności, łączącej logikę i rozumowanie z chęcią do zabawy i wyobraźnią – dzieci w każdym wieku otrzymują narzędzia do tworzenia własnych światów i zamieszkiwania ich poprzez zabawę. W najlepszym wydaniu — o to właśnie chodzi w architekturze i zabawie LEGO — o umożliwienie ludziom wyobrażania sobie nowych światów, które są bardziej ekscytujące i wyraziste niż status quo oraz o stworzenie im możliwości urzeczywistniania swoich wizji. To właśnie dzieci pracują na co dzień z klockami LEGO – i to właśnie zrobiliśmy dzisiaj w LEGO House z prawdziwymi klockami, przybliżając Billund do stania się stolicą dzieci” – opowiada architekt Bjarke Ingels, partner i założyciel BIG, jednej z najbardziej cenionych pracowni architektonicznych na świecie.
Pracownia BIG i LEGO przenoszą zabawkową skalę klasycznego klocka LEGO do skali architektonicznej, tworząc rozległe przestrzenie wystawowe i place publiczne, które ucieleśniają kulturę i wartości leżące u podstaw wszystkich doświadczeń z klockami LEGO.
Ze względu na centralną lokalizację – w samym sercu miejscowości Billund w Danii, 23-metrowy LEGO House został zaprojektowany jako przestrzeń miejska w takim samym stopniu co i centrum wystawowe.
Forma budynku – kwadratu LEGO została utworzona przez 21 zachodzących na siebie bloków, umieszczonych na sobie niczym pojedyncze budynki, oświetlonych przez pęknięcia i szczeliny między bryłami. Plac wygląda jak jaskinia miejska – nie ma widocznych kolumn i jest publicznie dostępny, umożliwiając odwiedzającym i mieszkańcom Billund skrócenie swojej drogi przy przejściu przez budynek.
Plac LEGO stymulowany jest miejskim charakterem, zapraszając mieszkańców i gości do kawiarni, restauracji, sklepu LEGO i zaplecza konferencyjnego. Skupisko galerii nakładających się na siebie nad placem, tworzy ciągłą sekwencję wystaw. Każda galeria jest oznaczona podstawowymi kolorami LEGO, dzięki czemu poruszanie się po wystawach staje się podróżą po spektrum kolorów.
Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się cztery strefy zabaw ułożone według koloru i zaplanowanych zajęć – każdy reprezentuje pewien aspekt uczenia się dziecka – czerwony to kreatywny, niebieski to poznawczy, zielony to społeczny, a żółty to emocjonalny.
Goście w każdym wieku mogą doświadczyć wciągających i interaktywnych wrażeń, wyrazić swoją kreatywność, a także zmierzyć się z innymi budowniczymi z całego świata. Szczyt budynku wieńczy Galeria Arcydzieł, kolekcja ukochanych dzieł fanów LEGO, które składają hołd społeczności skupionej wokół popularnych klocków. Galeria arcydzieł wykonana jest z kultowego klocka LEGO 2×4 i prezentuje sztukę pod ośmioma okrągłymi świetlikami, przypominającymi ćwieki klocka. Podobnie jak złoty podział, proporcje klocka są ukryte w geometrii wszystkiego, co zostało wybudowane przez człowieka, od glazurowanych płytek ceramicznych na stopniach i ścianach po ogólny układ 21 bloków. Na szczycie Galerii Arcydzieł mieszkańcy i odwiedzający mogą podziwiać pełną panoramę miasta. Na niektóre dachy można dostać się za pomocą ‘rozpikselowanych’ publicznych schodów, które służą jako nieformalne audytoria dla osób obserwujących lub siedzących podczas występów.
Kolekcja Historii na niższym poziomie to miejsce, w którym odwiedzający mogą doświadczyć archiwalnego zanurzenia się w historię firmy LEGO i jego marki. Skarbiec – znajdujący się pod placem LEGO – to miejsce, w którym dzieci i AFOLs (dorośli fani LEGO) mogą zobaczyć pierwszą edycję prawie każdego wyprodukowanego zestawu LEGO, w tym nowy 774-częściowy, 197-stopniowy zestaw replikujący układ bloków w LEGO House.