Zlokalizowana w Chorzowie Villa Reden została wybrana jednym z najlepszych projektów świata według portalu Archilovers.com i zdobyła nagrodę BEST PROJECT 2022 jako jedyna z Polski w swojej kategorii. To już kolejne wyróżnienie dla nietypowego apartamentowca zaprojektowanego przez Macieja Frantę oraz zespół pracowni Franta Group.
Apartamentowiec Villa Reden
Budynek galeriowy mieszczący 8 mieszkań
Architekci:Maciej Franta | Franta Group
Lokalizacja: Wzgórze Redena, Chorzów
Inwestor: WEBOLIT NIERUCHMOŚCI
Powierzchnia użytkowa: 750 m2
Villa Reden jednym z najlepszych projektów świata
„Dla nas to niezwykłe wyróżnienie znaleźć się w tak niezwykłym i referencyjnym zestawieniu wśród najlepszych pracowni świata. Bardzo się cieszymy, bo to już dwudziesta nagroda na świecie dla naszego projektu” – mówi architekt Maciej Franta.
Teren, na którym powstał apartamentowiec, zlokalizowano przy północnej granicy Parku Redena oraz ulicy Lwowskiej. Budynek ma bardzo ciekawe sąsiedztwo z uwagi na historyczny charakter miejsca oraz przeobrażenia i zmiany przestrzenne, które realizowane były w ciągu ostatnich 100 lat. Kontekst miejsca oraz potencjalna negatywna konsekwencja implementacji nowej tkanki w ten wyjątkowy teren spowodowały, że decyzja o ukształtowaniu nowego budynku nie była łatwa i musiała do tych wytycznych bezpośrednio nawiązywać. Musiała też w sposób współczesny wpisywać się w zastaną tkankę, a przede wszystkim z nią nie konkurować. Zadanie było o tyle trudniejsze, że budżet był ograniczony a oczekiwania inwestora duże. Forma budynku zaprojektowanego przez Macieja Frantę wynika bezpośrednio z wielobocznego nieregularnego ukształtowania terenu oraz idei pozostawienia możliwie największego drzewostanu na działce. Ta prosta inspiracja stała się podstawową wytyczną kształtowania budynku.
Tworząc krok po kroku, w pierwszej kolejności uformowano wieloboczną bryłę zgodnie z funkcją mieszkań. Następnie wyznaczono linię obwodową po obrysie granic działki oraz otoczono bryłę balkonami i tarasami o zróżnicowanych powierzchniach dla uzyskania otwarcia widokowego na otoczenie. Z uwagi na kąty ostre zdecydowano się zaokrąglić narożniki, nawiązując do charakteru międzywojennych willi z sąsiedztwa. W następnym kroku wprowadzono patio dla doświetlenia niektórych pomieszczeń i podniesiono część mieszkalną o jedną kondygnację, pozostawiając parter niezabudowany. W ostatniej fazie ukształtowano pionowe podziały elewacji tworzące wyraziste foremne kwadraty. Zadbano, aby podział był równy i nie miał anomalii w postaci poszerzeń.
Zobacz także:
Wywiad: Maciej Franta w prestiżowym zestawieniu najbardziej obiecujących architektów przed 40.