Centrum Badania Betonów zlokalizowane będzie w Piechcinie w województwie kujawsko-pomorskim na terenie Cementowni Kujawy firmy Lafarge Polska. Głównym założeniem było stworzenie nowej wizytówki Cementowni Kujawy. Budynek ma pełnić funkcję laboratoryjno-badawczą oraz reprezentacyjno-konferencyjną. Cementownia Kujawy mieści na swym terenie dużą ilość budynków o zróżnicowanej formie, funkcji i gabarytach. Aby nie konkurować z zastanym otoczeniem projektowany budynek zatopiono w zieleni, obsypując go ze wszystkich stron skarpami ziemnymi.
Centrum Badania Betonów firmy Lafarge Polska w Piechcinie
Autorzy: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI | FB
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorskie
Centrum Badania Betonów w Piechcinie
Głównym elementem projektowanego budynku jest atrium wewnętrzne, wokół którego rozmieszczono funkcje biurowo-konferencyjne. Obiekt miękko wpisuje się w otaczający teren i co do zasady wszystkie ściany zewnętrzne ma ukryte pod ziemią. Jedyne widoczne ściany zewnętrzne tworzą przestrzenie wejściowe oraz wewnętrzne atrium.
Ściany budynku prowadzone są po łuku, wznoszą się i opadają wydzielając przestrzenie i rozdzielając wnętrze od zewnętrza. Ich miękkie obłości kontrastują z masywem betonu architektonicznego, z którego są wykonane. Z jednej strony ożywiają one przestrzenie i nadają im dynamicznego charakteru, z drugiej stanowią tło dla bujnej roślinności. Dodatkowo, ściany z betonu architektonicznego stanowią swego rodzaju prezentację produktu i wizytówkę marki Lafarge.
Istotnym elementem projektowanego budynku jest zieleń. W związku z wysokim poziomem zapylenia obszaru Cementowni Kujawy zieleń ma za zadanie oczyszczanie i przytrzymywanie pyłu przed osiadaniem na projektowanym budynku. Na skarpie od strony Cementowni zaplanowano pas z zieleni wysokiej i średniowysokiej. Pozostałą część budynku obsadzono zielenią o charakterze łąki kwietnej.
Budynek podzielono na dwie części funkcjonalne: reprezentacyjną oraz badawczą. W części reprezentacyjnej znajdują się pomieszczenia konferencyjne, sala pokazowa, przestrzeń ekspozycyjna dla produktów marki Lafarge oraz biura. W części badawczej znajdują się pracownie betonów, kruszyw oraz pomieszczenia przechowywania i magazynowania próbek. Każda z tych części ma osobne patio wejściowe.
Patio wejściowe części badawczej przystosowano do potrzeb zaopatrzenia laboratorium przez samochody ciężarowe. Dodatkowo, przy wejściu zaprojektowano halę zewnętrzną służącą jako pole testowe do prezentacji produktów oraz technologii Lafarge.
Patio wejściowe części reprezentacyjnej łączy się z atrium wewnętrznym i stanowi wizytówkę projektowanego budynku. W jego wnętrzu znajduje się zieleń o zróżnicowanym charakterze, zmieniająca się wraz z porami roku. Okna pomieszczeń biurowych i konferencyjnych wychodzą na atrium dzięki czemu będą korzystać z jego walorów estetycznych. Brak otworów w zewnętrznej części budynku chroni pomieszczenia przed zapyleniem.
Projektowane Centrum Badania Betonów będzie stanowić swego rodzaju zieloną oazę w przestrzeni o bardzo przemysłowym charakterze, a współczesna bryła budynku ma za zadanie być wizytówką marki Lafarge, prezentującą jej najnowsze technologie i zrównoważony kierunek działań.