Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektonicznej budowy Centrum Biblioteczno – Kulturalnego – Psie Pole przy ul. B. Krzywoustego 286 we Wrocławiu.
Projekt konkursowy
Projekt: 81.WAW.PL – Pracownia Architektoniczna
Data: Lipiec 2013
Lokalizacja: Wrocław, Psie Pole
Skład zespołu: Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
Współpraca autorska: Karolina Sikorska, Łukasz Groszewski
Wizualizacje: Rafał Kłos, Piotr Lutarewicz
Opis koncepcji zagospodarowania terenu
Projektowany budynek Centrum Biblioteczno – Kulturalnego, został zlokalizowany na działce inwestora. Obrys zewnętrzny głównej części budynku nawiązuje do istniejącego obiektu kina Fama. Zabudowie ulegnie też obszar wydzielenia wewnętrznego A, zgodnie z liniami obowiązującej zabudowy.
Główne wejście do budynku zlokalizowano od ul. B. Krzywoustego.
Miejsca parkingowe dla obsługi inwestycji przewidziano wzdłuż tej ulicy.
Dodatkowo przewidziano możliwość dojazdu od strony planowanego ciągu pieszo-rowerowego. Dojazd ten będzie służył do obsługi śmietnika, który zlokalizowano w parterze budynku. Miejsce na parking rowerowy zlokalizowano także od strony ciągu pieszo-rowerowego, w osi środkowego modułu budynku.
Od głównej elewacji tj. od strony ul. B. Krzywoustego powstała ciągła zabudowa ze zlokalizowanym głównym wejściem, a od strony ciągu pieszo-rowerowego ciągła zabudowa ulega „rozbiciu”. Na tyłach pierwszego modułu znalazło się miejsce na parterową bryłę / wydzielenie A/, która otwiera się na zewnętrze. W jej bezpośrednim styku zlokalizowano miejsce na letnie kino plenerowe oraz zielone pagórki z siedziskami plenerowymi. Teren wznosi się od ul. B. Krzywoustego, gdzie maksymalne „spiętrzenie” występuje vis-a-vis trójkątnego parterowego pawilonu i zaczyna delikatnie opadać ku trzeciemu segmentowi. Zielone przestrzenie przecinają chodniki.
Z tyłu budynku biblioteki zaprojektowane zostały dodatkowe funkcje terenowe nieobjęte podstawowym programem. Są one bezpośrednio powiązane z zasadniczą salą biblioteczną parteru.
Funkcje to:
– scena – możliwość organizowania małych koncertów, imprez letnich, spotkań z ciekawymi ludźmi np. pisarzami;
– letnie kino – możliwość wyświetlania filmów bezpośrednio na elewacji budynku, ekran wykonany jako stały element elewacji budynku;
– miejsca dla widzów – naturalne ukształtowanie działki, skarpa, pozwala na doskonałe wpisanie się miejsc dla widzów z zapewnieniem im widoczności zarówno na scenę jak i ekran kina letniego
Wprowadzenie dodatkowej funkcji, nieobjętych programem podstawowym, znacznie podniesienie rangę obiektu.
Opis koncepcji architektonicznej projektowanego obiektu, uwzględniający przyjęte rozwiązania konstrukcyjno – materiałowe
Kompozycja architektoniczna obiektu Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Psie Pole przy ul. B. Krzywoustego 268, została wpisana w ciąg istniejącej zabudowy.
Rzut głównej bryły budynku nawiązuje do obrysu zewnętrznego kina Fama, na miejscu którego powstanie budynek. Jest to swoiste nawiązanie dialogu między tym co było, a tym co będzie. Powstanie zwartej zabudowy od frontu podkreśla rangę budynku oraz nadaje mu reprezentacyjny charakter, wpisując go tym samym w charakter „małomiasteczkowej” zabudowy. Gabaryty oraz forma budynku od frontu domykają pierzeję ulicy w tym miejscu, aby forma nie była przytłaczająca, wprowadzono pionowe ciemne pasy na elewacji, które dzielą na trzy części ceglaną elewację. Pozwala to nadać lekkości ale jest też odwołaniem do fasad kamienic oraz wąskich uliczek między nimi.
Reprezentacyjny i spójny charakter obiektu, inaczej wygląda od strony ciągu pieszo –rowerowego, gdzie nastąpiło rozrzeźbienie bryły budynku. Wydzielić można łatwo trzy oddzielne moduły, które schodkowo rozszerzają się ku głębi działki. Dodatkowym elementem jest parterowa bryła trójkątnego pawilonu, którą zlokalizowano między pierwszym, a drugim modułem. Pawilon ten jest hołdem dla kina Fama, ponieważ nad tą bryłą zlokalizowano neon FAMA. Wielkie składane przeszklenie, pozwala na wystawienie małych spektakli plenerowych dla lokalnej społeczności, a kurtyna po obu stornach ramy po zsunięciu umożliwia projekcje filmów, mimo iż budynku kina już nie będzie to po przez takie rozwiązanie, pamięć o nimi nie zaginie.
Bryła budynku to trzy pionowe moduły, które są oddzielone od siebie pasem tynku oraz szkła. Całość parteru jest przeszklona. Moduły budynku mogą dawać skojarzenie książek różanej długości stojących na półce.
Główne pasy elewacji budynku zaprojektowane zostały z cegły klinkierowej, w układzie wiązań wozówkowych i główkowych, w układzie co drugi pas.
Jest to bezpośrednie odwołanie się do sąsiadującej elewacji Kościoła Św. Jakuba i Św. Krzysztofa.
Jednak, aby uniknąć wrażenia ciężkości bryły i aby nadać współczesny charakter, na ceglanej elewacji zastosowano ażur, który rozpoczyna się od 2 kondygnacji, od pojedynczych otworów, a na 4 kondygnacji ażur w elewacji jest już znaczący. Zastosowanie ażuru pozwala także lepiej doświetlić sale na ostatniej kondygnacji.
Poprzez zastosowanie takiego samego materiału oraz sposobu układania cegieł, budynek Biblioteczno-Kulturalny wpisze się w kontekst otoczenia oraz będzie prowadził skromny dialog z istniejącym Kościołem.
Zobacz: Wybrane projekty 81.WAW.PL!