Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektonicznej budowy Centrum Biblioteczno – Kulturalnego – Psie Pole przy ul. B. Krzywoustego 286 we Wrocławiu.
Projekt konkursowy
Projekt: m2m design Marcin Mańkowski
Data: Lipiec 2013
Lokalizacja: Wrocław, Psie Pole
Centrum Biblioteczno-Kulturalne Psie Pole
Budynek Centrum Biblioteczno – Kulturalnego – Psie Pole przy ul. Bolesława Krzywoustego 286 we Wrocławiu planowany jest w miejscu nie działającego już kina „Fama”. Działki, które podlegają nowej zabudowie znajdują się na łuku ulicy pomiędzy planowanym ciągiem pieszo-rowerowym a ulicą Bolesława Krzywoustego.
Na przedmiotowych działkach znajduje się budynek dawnego kina, który przewidziano do rozbiórki. W pobliżu przebiegają wszystkie niezbędne sieci uzbrojenia podziemnego, co pozwala zapewnić media dla nowoprojektowanego budynku. Teren częściowo porasta chaotyczna zieleń.
W zgodzie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego nowy obiekt kontynuuje pierzeję ulicy i od zachodu przylega do ślepej ściany szczytowej zabytkowej kamienicy. Od strony wschodniej tworzy się niewielki plac wejściowy ograniczony dalszą zabudową pierzei ulicy. Ten zaniedbany teren planuje się przekształcić w plac wejściowy przed budynkiem centrum biblioteczno-kulturalnego. Jednocześnie ma być on placem spinającym ciąg pieszo-rowerowy z ulicą Bolesława Krzywoustego. Jego przestrzeń ma mieć więc charakter niewielkiego placu miejskiego z elementami małej architektury takimi jak ławki, czy zieleń w donicach oraz kamienna posadzka. Projektowane oświetlenie placu przewidziane jest jako zagłębione w nawierzchni płyt kamiennych.
Koncepcja architektoniczna przewiduje kontynuację zabudowy sąsiedniej kamienicy. Aby jednak nie konkurować z jej bogatym frontem, zaproponowano prosty i elegancki układ elewacji uwzględniający wyraźne rozdzielenie poszczególnych poziomów. Cała elewacja składa się z pionowych pasów jasnoszarych płyt włókno cementowych, rozdzielonych szczelinami, w których gdzieniegdzie pojawiają się okna. Aby jak najbardziej nawiązać do wyraźnego rozdzielenia poziomów sąsiedniej kamienicy rytmiczny podział przesunięty został na najwyższym i najniższym poziomie budynku. Od czasu do czasu na fasadzie pojawiają się duże przeszklenia, które mają za zadanie przełamać bardzo regularny podział elewacji. Dodatkowo pozwalają one na interakcję pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem budynku, jak na przykład na parterze w strefie wejściowej budynku, czy jako jedna ze ścian sali wielofunkcyjnej dając użytkownikom widok na okolicę. Na elewacji od strony ulicy przewidziano miejsce na historyczne neony, które planuje się odrestaurować aby upamiętnić dawne kino „Fama”.
Od strony ciągu pieszo-rowerowego wykorzystując uskoki budynku przewidziano tarasy, które mogą służyć jako strefa wypoczynku, lub przestrzeń wystawowa na otwartym powietrzu.
Strefę wejściową budynku stanowi hall, który można przekształcić w przestrzeń wystawową. Znajduje się tam też recepcja, z której odwiedzający centrum kierowany jest do biblioteki lub innych pomieszczeń centrum kultury.
Na najniższych poziomach przewidziano miejsce na największe pomieszczenia budynku: bibliotekę i salę widowiskową. Ze względu na duże obciążenie użytkowe oraz organizację recepcji zdecydowano się na umieszczenie biblioteki na parterze, a Sali wielofunkcyjnej na pierwszym piętrze.
Zasadą budynku jest lokalizowanie pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia zajęć od strony południowej, natomiast pomieszczenia pomocnicze, techniczne, czy higieniczno-sanitarne zaprojektowano od strony północnej po przeciwnej stronie korytarza znajdującego się na każdym piętrze budynku.
Dostęp do wszystkich kondygnacji budynku zapewnia klatka schodowa oraz winda dostosowana do przewozu osób niepełnosprawnych. W zachodniej części budynku znajduje się dodatkowa klatka schodowa zapewniająca komunikację pomiędzy garderobami artystów, a salą wielofunkcyjną.