Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zostało nominowane do prestiżowej nagrody European Prize for Urban Public Space 2016. Nagroda przyznawana jest dla najlepszych europejskich przestrzeni publicznych. Jest to jedyna nominacja z Polski. Najlepszą przestrzeń w Europie jury konkursu ogłosi 4 lipca. Trzymamy kciuki!
Autorzy projektu: Robert Konieczny – KWK Promes
Więcej informacji o konkursie: European Prize for Urban Public Space 2016
Centrum Dialogu Przełomy to nowy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obiekt zrealizowany został na podstawie projektu Roberta Koniecznego oraz zespołu KWK Promes, będącego kontynuacją zwycięskiej pracy konkursowej z 2009 roku.
„Przełomy” to połączenie miejskiego placu oraz nowoczesnego budynku podziemnego z ekspozycją. Muzeum opowiada historię Szczecina oraz pokazuje ważne dla miasta wydarzenia po 1945 roku. Obiekt otwarto dla zwiedzających na początku 2016 roku. Budynek zlokalizowany jest w centrum miasta, tuż obok Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, zdobywcy I Nagrody im. Miesa van der Rohe w 2015 roku dla najlepszego obiektu w Europie.
KWK Promes to pracownia architektoniczna z Katowic założona przez Roberta Koniecznego, jednego z najbardziej znanych polskich współczesnych architektów na świecie – zdobywcy i laureata wielu międzynarodowych prestiżowych nagród i plebiscytów architektonicznych, wyróżnianego przez magazyny WallPaper, Scalae, zaliczanego do najzdolniejszych architektów Europy. Największą popularność przyniosły Robertowi Koniecznemu niesamowite projekty domów jednorodzinnych: Dom Aatrialny na dolnym Śląsku zrealizowany w 2006 roku, Dom z Ziemi Śląskiej czy Dom OUTrialny. Obecnie zespół KWK Promes, poza udaną realizacją szczecińskiego Muzeum, pracuje również nad projektami budynków wielorodzinnych, biurowych oraz hotelowych. W kwietniu 2016 roku telewizyjna Dwójka zadebiutowała z nowym programem telewizyjnym „Domy Przyszłości”. W programie pokazane zostaną dwa świetne obiekty śląskiej pracowni – Living-Garden House w Izbicy oraz Arka Koniecznego.
Plac Solidarności był przed wojną reprezentacyjnym kwartałem o zwartej zabudowie. Na skutek wojennych wyburzeń, kwartał pomiędzy sąsiadującymi otwarciami, wtopił się w nie do końca zdefiniowaną pustkę o nieregularnym obrysie.
Dwie sprzeczne tradycje: kwartału i placu, były punktem wyjścia dla projektu – urbanistycznej hybrydy, która domyka przestrzeń jak kwartał, zachowując jednocześnie walory otwartej przestrzeni publicznej.
Pomysł na budynek Muzeum Narodowego ‚Przełomy’ zrodził się równolegle z koncepcją przestrzennego ukształtowania placu. Ukrycie większości kubatury pod ziemią było naturalną konsekwencją decyzji o zachowaniu otwartego charakteru placu. Układ ukształtowany przez naziemną część kubatury budynku został dopełniony wyniesieniem, stanowiącym domknięcie wnętrza urbanistycznego i tworzącym amfiteatralną przestrzeń placu osłoniętego od ruchliwej ulicy.
Przeczytaj więcej o projekcie konkursowym
Nowa wizja Placu Solidarności w Szczecinie