Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie na zdjęciach Piotra Krajewskiego. Nowy oddział szczecińskiego Muzeum Narodowego przedstawia historię miasta po 1945 roku. Budynek zrealizowany został na podstawie projektu pracowni Roberta Koniecznego KWK Promes.
Przełomy to intrygujące połączenie miejskiego placu w centrum miasta oraz podziemnego budynku z nowoczesną ekspozycją. Obiekt został nominowany do prestiżowej nagrody European Prize for Urban Public Space 2016. Nagroda przyznawana jest dla najlepszych przestrzeni publicznych w Europie. Jest to jedyna nominacja z Polski.
W najbliższym sąsiedztwie obiektu znajduje się Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza projektu hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga. Budynek architektów z Barcelony zdobył I Nagrodę im. Miesa van der Rohe w 2015 roku dla najlepszego budynku w Europie. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień europejskiej architektury.
Oba budynki – Centrum Dialogu Przełomy oraz Filharmonia Szczecińska – świetnie razem współgrają tworząc nowoczesną przestrzeń miejską, docenioną już w Polsce oraz zagranicą. Szczecin natomiast, dzięki odważnym pomysłom architektów zyskał nie tylko rozgłos, ale przede wszystkim przyjazne mieszkańcom miejsce, znane w całej Polsce.
Centrum Dialogu Przełomy
Architektura: Robert Konieczny – KWK Promes
Lokalizacja: Plac Solidarności 1, Szczecin
Inwestor: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Projekt konkursowy: 2009 / Realizacja: 2016
Zdjęcia: Piotr Krajewski – Fotografia Architektury i Wnętrz
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zdobyła I Nagrodę im. Miesa van der Rohe w 2015 roku. Jest to pierwszy budynek z Polski, który zdobył tę Nagrodę. Nowy gmach szczecińskiej filharmonii zrealizowano na podstawie projektu hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga z Barcelony we współpracy ze szczecińskim Studio A4. Projekt jest kontynuacją zwycięskiej pracy w międzynarodowym konkursie z 2006 roku.
Więcej: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zdobywcą I Nagrody im. Miesa van der Rohe