Centrum Nauki „Kopernik” to dzisiaj jeden z ciekawszych obiektów kulturalno-naukowych w Warszawie. Porozumienie o utworzeniu centrum zostało zawiązane w 2004 roku, w 2005 roku rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwyciężył projekt architektów z polskiej pracowni RAr2 Laboratorium Architektury Jana Kubeca z Rudy Śląskiej.
Jan Kubec jest autorem m.in. projektu nowoczesnego zespołu parafialno-sakralnego p.w. Bożego Ciała w Kończycach (Zabrze) dobrze ocenianego przez krytyków architektury, a także zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach architektonicznych, m.in.: III Nagrody w konkursie na rozbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, III Nagrody w konkursie na opracowanie koncepcji Nowej Rotundy w Warszawie czy II Nagrody w konkursie na rewitalizację nabrzeża rzeki St. Laurent oraz podnóża wodospadów Montmorency w Quebec, w Kanadzie. Architekt jest wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
Obiekt: Centrum Nauki Kopernik
Lokalizacja: Wybrzeże Kościuszkowskie, Warszawa
Projekt: 2005-2007
Realizacja: 2008-2011
Architektura: RAr2 Laboratorium Architektury – Jan Kubec
Zdjęcia: Piotr Krajewski – Fotografia Architektury i Wnętrz
Strona obiektu: Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Centrum Nauki Kopernik położone jest w prestiżowej lokalizacji nad brzegiem Wisły, w pobliżu atrakcyjnych terenów parkowych, mostu Świętokrzyskiego oraz Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Położenie, duża ilość przestrzeni publicznych oraz realizowane obiekty nadają obszarowi kulturalno-naukowy charakter.
Obiekt został zaprojektowany jako dwukondygnacyjny, przekryty zielonym dachem budynek o wysokości 12m z lokalnymi przewyższeniami oraz charakterystyczną bryłą planetarium, w kondygnacji podziemnej zlokalizowano parking dla odwiedzających
Na bogaty program funkcjonalny obiektu składają się różnorodne przestrzenie naukowo-kulturalne. W obiekcie znajdują się: nowoczesne planetarium z platformą widokową, mobilne przestrzenie ekspozycyjne z wystawami stałymi oraz czasowymi, pracownie oraz laboratoria, centrum konferencyjno-audytoryjne, a także kawiarnie i restauracje. Ważnym aspektem idei centrum jest interakcja z użytkownikiem, interaktywne stanowiska ekspozycji naukowych oraz pracownie, w których odwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzać różnego typu eksperymenty z pogranicza matematyki, biologii, fizyki oraz chemii. W obiekcie organizowane są ponadto wydarzenia promujące i popularyzujące kulturę oraz naukę.
Architektura obiektu ideowo realizuje motto i filozofię Jana Kubeca, opisującą krajobraz jako czynnik wyjściowy w kształtowaniu architektury, narzędzie i nieodłączny element budynku. Projekt urbanistyczny oraz architektura budynku naśladują naturę, nawiązują formą, geometrią czy fakturą do naturalnych elementów topografii terenu, charakterystycznej dla danego położenia – nabrzeża – połączenia lądu i wody.
Centrum Nauki Kopernik to jeden z ciekawszych obiektów kulturalno-naukowych w Warszawie i jeden z większych obiektów tego typu w Europie. Udana realizacja projektu architektów z pracowni RAr2 Laboratorium Architektury Jana Kubeca stanowi nową, interesującą ofertę na mapie obiektów kulturalno-naukowych oraz atrakcji turystycznych stolicy.