Centrum Promocji Drewna projektu Pracowni Architektury MMA jest doskonałym przykładem „zielonej” inwestycji realizowanej przez instytucję publiczną. Obiekt został wymyślony i konsekwentnie zrealizowany jako świątynia drewna. Podstawowym założeniem było dążenie do wzniesienia go w 100% z tego naturalnego budulca.
Centrum Promocji Drewna JATA
Pracownia: MMA Pracownia Architektury Monika Koncewicz
Lokalizacja pracowni: Polska, Lublin
Zespół projektowy: arch. Monika Koncewicz, arch. Agata Grzyb, arch. Magdalena Boguszewska
Zamawiający: PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łuków
Powierzchnia użytkowa: 230,92 m2
Lokalizacja projektu: Polska, Jata pod Łukowem https://maps.app.goo.gl/JugsRW6bXzHT7zxf6–
Zdjęcia: Rafał Chojnacki
Centrum Promocji Drewna JATA
Projekt budynku o powierzchni ponad 200m2 zlecony został przez Nadleśnictwo Łuków jako inwestycja Lasów Państwowych. Centrum Promocji Drewna to budynek administracyjny. Prowadzi się tu także działalność edukacyjną. Obiekt jest elementem prowadzonego przez Lasy Państwowe programu „Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”, promującego przyjazne środowisku i energooszczędne budownictwo drewniane. Propaguje się tu również odnawialne źródła energii. W jednej z sal zaprojektowano miejsce pod ekspozycję stałą na temat konieczności ochrony przyrody oraz gospodarki leśnej.
Co wyróżnia Centrum Promocji Drewna:
- konstrukcja budynku (poza żelbetową płyta fundamentową) składa się w 100% z drewna,
- elewacja i dach budynku pokryte są gontem osikowym,
- w budynku zamontowany jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- budynek ogrzewany jest ciepłem wygenerowanym przez pompę ciepła
z gruntownym wymiennikiem ciepła, - prąd zasilający budynek generowany jest przez panele fotowoltaiczne, zamontowane na południowej połaci dachu.
W obiekcie wykorzystano bezmostkowy system konstrukcyjno – izolacyjny Steico, złożony z elementów drewnianych i drewnopochodnych, w którym właściwości nośne mają belki dwuteowe oraz elementy (słupy i belki) z drewna klejonego, natomiast właściwości termoizolacyjne zapewniają elementy (płyty oraz maty) z wióra drzewnego. Bryła budynku nawiązuje do tradycyjnej architektury drewnianej, powstała w systemie prefabrykowanym. Betonowy jest tu jedynie fundament. Dach budowli i niektóre z jej ścian pokryto gontem osikowym. W budynku zamontowano system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W proces budowy zaangażowane zostały lokalne firmy, które korzystały z odnawialnych materiałów.
Centrum Promocji Drewna zaprojektowano na planie wieloboku, w kształcie krzyża. Forma obiektu została ukształtowana w wyniku przecięcia dwóch brył, o różnych wysokościach. W efekcie przecięcia projektowany budynek został podzielony na trzy części – środkową – wyższą, krytą dachem dwuspadowym o nachyleniu 40 stopni, zorientowaną w kierunku północ – południe oraz dwie boczne – niższe, kryte dachem dwuspadowym o nachyleniu 35 stopni, zorientowane w kierunku wschód – zachód.
Obiekt został tak usytuowany na działce, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Zorientowanie dłuższej osi w kierunku wschód – zachód, pozwoliło wykorzystać powierzchnię dłuższej południowej elewacji do absorbowania zysków energetycznych z promieniowania słonecznego. Od tej strony zastosowano szklaną fasadę na pełną wysokość pomieszczenia oraz system paneli fotowoltaicznych na połaciach dachu. Aby zapobiec przegrzewaniu w okresie letnim na szklanej fasadzie zaprojektowano łamacze słońca w postaci wertykalnych żyletek. Parametry techniczne budynku spełniają wymogi Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego.