Nowoczesne wnętrze nie zawsze musi kojarzyć się z surowością i nieskazitelną bielą. Dobrym tego przykładem jest mieszkanie zlokalizowane przy ulicy Bluszczańskiej w Warszawie, które projektanci z pracowni KAEL Architekci zaprojektowali dla młodego małżeństwa. Tu nowoczesność stanowią ciepłe, jasne barwy w połączeniu z prostymi, ale niebanalnymi formami oraz odpowiednio dobranymi materiałami.
Mieszkanie w ciepłych tonacjach
Projekt: KAEL Architekci
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 120 m2
Ciepłe tonacje i niebanalne formy
Klientom zależało, aby ich mieszkanie było przytulne, a zarazem minimalistyczne i wpisujące się w obecnie panujące trendy projektowania wnętrz. Wyczuwalna jest tu nuta elegancji, jednak bez widocznego przepychu. Dobrane oświetlenie podkreśla architekturę wnętrza i porządkuje przestrzeń. Natomiast wyraziste dodatki w postaci roślin czy abstrakcyjnych obrazów dodają niepowtarzalnego charakteru. Akcenty kolorystyczne, w postaci elementów wyposażenia w zielonych barwach, jak kanapa w salonie czy łóżko w sypialni, dodatkowo ożywiają przestrzeń i nawiązują do żywej zieleni wypełniającej wnętrza, czyniąc koncept spójnym i wyrazistym.
Powierzchnia mieszkania wynosi 120 m2. Jest to odpowiednio duża przestrzeń do stworzenia wygodnej i obszernej, otwartej strefy dziennej, na którą składa się salon oraz kuchnia i jadalnia z wyjściem na balkon. Minimalistyczna kuchnia z efektowną, masywną wyspą otwiera się na jadalnię i salon. W salonie pierwsze skrzypce grają drewniane lamele na obłej ścianie, dodatkowo efektownie podświetlone ledowym pasmem nad posadzką.
W mieszkaniu ponadto znajduje się gabinet, dwie łazienki oraz sypialnie. Łazienka nawiązuje kolorystycznie do pozostałej części mieszkania i posiada elegancki charakter. Wykończona została jasnymi, gresowymi płytami z bogatym rysunkiem, które skontrastowano z ciemnymi, gładkimi powierzchniami. Jej wnętrze subtelnie ocieplają drewniane fronty szafek.
Niewątpliwie oryginalnym elementem mieszkania jest główna sypialnia właścicieli, w której zastosowaliśmy zabieg zaokrąglenia ścian. Dzięki temu udało się uniknąć zbyt wąskiego przejścia, a pomieszczenie nabrało pewnego rodzaju dynamizmu – opowiadają autorzy projektu z biura KAEL Architekci.
Kształt ściany formuje zarazem wnętrze salonu, nadając mu lekkiej formy. Obła ściana zdecydowanie wyróżnia wnętrza tego mieszkania i nadaje mu indywidualnego charakteru. Pokazuje to też, że funkcjonalność może stanowić spójną całość z estetyką projektu.