Zlokalizowany pod Warszawą dom Shou Sugi Ban House zaprojektowany został dla rodziny z dwójką dzieci. Jest jednym z pierwszych domów w Polsce, którego elewacje wykonane zostały w całości z drewna opalanego na czarno tradycyjną japońską techniką Shou Sugi Ban. Dzięki odważnym decyzjom i wzajemnemu zaufaniu projektantów oraz inwestorów, czarna i minimalistyczna forma domu, nie tylko podkreśla naturalne walory estetyczne drewna, ale nawiązuje również dialog z otaczającą przyrodą. Budynek zaprojektował Joachim Surdy ze studia 89 stopni oraz Michał Pawlik.
Shou Sugi Ban House
Lokalizacja: pod Warszawą
Autorzy: Joachim Surdy – 89 stopni, Michał Pawlik
Inwestor: Prywatny
Realizacja: 2020
Shou Sugi Ban House
Dom „Shou Sugi Ban House” zaprojektowany został dla rodziny z dwójką dzieci.
„Projekt podporządkowaliśmy walorom krajobrazowym małej działki porośniętej dzikimi brzozami i dopasowaliśmy do wymagań funkcjonalnych narzuconych przez inwestora. Najważniejszymi decyzjami projektowymi było wyeksponowanie zastanych brzóz na tle czarnej elewacji budynku, zachowanie jak największej liczby istniejących drzew i połączenie budynku z ogrodem” – opowiadają autorzy projektu.
Nowoczesna forma architektoniczna otwarta jest na ogród dużymi przeszkleniami. Charakterystycznym elementem domu jest wysokie, ponad 5-metrowej wysokości okno wprowadzające południowe światło do jadalni. Przesunięcie górnej bryły budynku tworzy naturalny podcień nad wejściem i zadaszenie nad częścią tarasu przy salonie, jednocześnie nadając monolitycznej bryle lekkości i oddechu.
W północnej części zlokalizowanej od strony wjazdu na działkę znajdują się kuchnia oraz sypialnie dzieci, natomiast w południowej – salon, jadalnia i sypialnia rodziców. Rozległe przeszklenia pokoju dziennego łączą go funkcjonalnie i wizualnie z ogrodem. W centralnej części budynku znajdują się schody rozdzielające kuchnię od salonu. Po wejściu na piętro ukazuje się widok na wysoką jadalnię.
Dzięki zaufaniu inwestorów udało nam się zrealizować jeden z pierwszych w Polsce domów z elewacją wykonaną w całości w starej japońskiej technice Shou Sugi Ban polegającej na konserwacji drewna przez opalanie. Proces ten wydobywa również jego niesamowite walory estetyczne. Tak powstała czarna bryła budynku naturalnie kontrastująca z białymi pniami brzóz. Część glifów oraz podsufitki zostały dodatkowo wyeksponowane przez zastosowanie modrzewia syberyjskiego w naturalnym odcieniu. Użyte materiały nadają minimalistycznej formie elegancji i dzięki naturalnemu rysunkowi drewnianej elewacji nawiązują dialog z wypełniającą działkę przyrodą.
Joachim Surdy, 89°