W urokliwym sąsiedztwie leśnej otuliny Puszczy Sandomierskiej na Podkarpaciu zespół pracowni MEEKO Architekci zaprojektował założenie rezydencjonalne składające się z klasycznych czarnych, nowoczesnych stodół. Lokalny krajobraz charakteryzuje się dużą różnorodnością – od piaszczystych wydm do bagien, torfowisk i wód. Zabudowa zlokalizowana jest tuż przy linii lasu, co pozwala na współobcowanie mieszkańców z otaczającą przyrodą. Ponadczasowy design i proste formy stodół harmonijnie wtapiają się w leśny krajobraz.
Czarne Stodoły pod lasem
Pracownia: MEEKO Architekci
Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła
Lokalizacja: Podkarpacie
Powierzchnia: 143,5 m2 (dom) + 153,5 m2 (garaż) = 297 m2
Działka: 2 703,0 m2
Wizualizacje: NOISE Studio
Czarne Stodoły pod lasem
Forma zabudowy składa się z dwóch brył przekrytymi dachami dwuspadowymi o kącie nachylenia 45 stopni oraz o podobnych proporcjach, gdzie jedna ma funkcję mieszkalną a druga gospodarczo-garażową. Owe bryły są połączone delikatnym zadaszeniem, które pełni funkcję łącznika między budynkami. Strefa wejściowa, zlokalizowana w podcieniu, została wyraźnie zaakcentowana. Projekt wyróżnia także duże przeszklenie na całej ścianie szczytowej od strony lasu, co sprawia, że otaczająca zieleń leśna przenika do wnętrz domu. Część mieszkalna jest wyposażona w dodatkowe powierzchnie tarasowe otwierające się na otocznie. Jeden z nich, najbardziej charakterystyczny, osadzony jest na słupach, który tworzy platformę widokowo-tarasową z dostępem z sypialni głównej na piętrze. Ważnym aspektem są symetrycznie ułożone lukarny w konstrukcji dachu. Dzięki nim pomieszczenia na poddaszu zyskały dodatkową przestrzeń.
Funkcja
W pierwszej stodole mieszkalnej na parterze zlokalizowana jest strefa wejściowa z garderobą, pomieszczenie techniczne oraz przestronna część dzienna składająca się z otwartej kuchni połączonej z jadalnią i salonem. Część dzienna to najważniejsza przestrzeń w domu, która sięga wysokością do samego dachu. Salon otwiera się na niesamowity widok na las, dzięki zaprojektowanej przeszklonej ścianie szczytowej w systemie szklenia strukturalnego na konstrukcji aluminiowej. Na piętrze znajdują sypialnie, łazienka oraz sypialnia główna z osobną łazienką i garderobą. Ciekawostką jest to, że z sypialni głównej również można cieszyć się widokiem na las poprzez duże okno w ścianie otwierające się na salon. W drugiej stodole znajduje się obszerny garaż na 3 samochody, strych oraz kuchnia polowa z pomieszczeniami gospodarczymi i magazynowymi.
Detal i charakter
Czarne Stodoły zyskały charakter dzięki konsekwentnej kolorystyce wykończenia elewacji. Są one pokryte panelami z blachy profilowanej zarówno na ścianach jak i na dachu domu. Blacha na elewacji oraz ślusarka okienna są utrzymane w kolorze mocnej czerni. Okapy dachu zostały ukryte i wtapiają się formę budynku. Akcentem ocieplającym odbiór domu jest wykończenie naturalnymi deskami niszy wejściowej oraz loggii na wyższym poziomie. Część dzienna również jest utrzymana w ciepłej, drewnianej kolorystyce co podkreśla harmonię z otaczającą przyrodą. Wnętrza przenikają się z otoczeniem dzięki otwarciom widokowym w postaci dużych okien, a w szczególności przeszkleniu na całej ścianie szczytowej od strony lasu.
Ekologia
Czarne Stodoły pod lasem to przykład architektury ekologicznej i zrównoważonej. Architektura oparta jest na efektywnym wykorzystaniu energii z odnawialnych źródeł z poszanowaniem zastanego miejsca. Dom jest samowystarczalny, posiada swoje ujęcie wody oraz ekologiczną oczyszczalnię ścieków bytowych. Budynek będzie zużywał tyle energii, ile będzie potrzebował, resztę zmagazynuje w banku energii, dzięki czemu jest przyjazny środowisku. Racjonalne projektowanie i budowanie z myślą o szacunku dla natury i przyrody jest główną ideą projektową studia projektowego MEEKO Architekci.