Projekt tego domu stanowił nie lada wyzwanie dla architektów z pracowni Mário Alves arquiteto. Willa Casa JC znajduje się bowiem pośrodku malowniczego wzgórza portugalskiej miejscowości Coimbra, położonej nad rzeką Mondego. Naturalne, zróżnicowane ukształtowanie terenu stanowiło główną inspirację dla projektu efektownej, nietypowej rezydencji, która stara się maksymalnie wykorzystywać potencjał działki, oferowane widoki i nasłonecznienie.
Casa JC
Pracownia: Mário Alves arquiteto
Główny architekt: Mário Alves
Konstrukcja: Ponto Urbano – Consultores Imobiliários lda
Lokalizacja: Coimbra, Portugalia
Powierzchnia: 345 m2
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
Dekompozycja bryły
Ideą projektu nie było przypadkowe usytuowane nowoczesnej bryły na działce, która stanie się mieszkaniem dla jego właścicieli, ale zaprojektowanie budynku, który naturalnie wpisze się w zróżnicowaną przestrzeń, tworząc poczucie jedności z niezwykłym krajobrazem. Projekt domu zakładał pełne wykorzystanie cech miejsca oferując jego mieszkańcom niezakłócony widok i doskonałe nasłonecznienie pomieszczeń wewnątrz.
Kubaturę domu tworzy prostopadłościenna forma, z której odjęto masę i objętości, w dopracowany sposób tworząc nowoczesną formę z zewnętrznymi przestrzeniami w obrębie zasadniczej bryły budynku. Zbudowany niczym z klocków dom, posiada liczne wnętrza, które funkcjonują jako zewnętrzne przestrzenie – całkowicie otwarte na otoczenie i powiększające powierzchnie właściwych pomieszczeń wewnątrz, zapewniając przy tym prywatność i intymność jego mieszkańcom.
Biała fasada ma na celu podkreślenie i wyeksponowanie prostoty budynku, jak również czytelnej organizacji planu i układu funkcjonalnego domu. Dekompozycja bryły wyraźnie artykułuje rytm wewnętrznych przestrzeni i pomieszczeń wewnątrz. Zaprojektowane wycięcia, w zależności od usytuowania i oferowanych widoków, zapewniają przyległym pomieszczeniem dodatkową przestrzeń wypoczynku w cieplejsze dni oraz określoną ekspozycję na słońce.
Dom otwiera swoje wnętrza ogromnymi przeszkleniami na otaczający krajobraz, a efekt ten potęguję dodatkowo system narożnych przeszkleń w części dziennej. Dzięki licznym otwarciom przestrzenie wewnątrz domu integrują się jeszcze bardziej z najbliższym otoczeniem, a relacja zieleni z wnętrzem willi przekształca budynek w element lokalny.