Willa „Diagonal House” autorstwa Marii João Fradinho – założycielki pracowni Frari – położona jest na obrzeżach miasta Aveiro w Portugalii. Budynek jest wynikiem konfrontacji z wyzwaniami wąskiej działki, na którą nałożone zostały surowe ograniczenia miejskie. Projekt rozwiązuje problemy formalne, jednocześnie tworząc efektowną, rozczłonkowaną bryłę. Nowoczesną formę wzbogaca gra światła i refleksów na tafli wody basenu, do którego mieszkańcy mogą wskoczyć bezpośrednio z salonu.
Diagonal House
Pracownia: Frari – architecture network
Główny Architekt: Maria João Fradinho
Lokalizacja: Aveiro, Portugalia
Rok zakończenia budowy: 2020
Powierzchnia całkowita : 275 m2
Fotograf architektury: Ivo Tavares Studio
Basen, który wchodzi do salonu
Willa położona na obrzeżach miasta Aveiro, tuż przy ujściu rzeki Vouga, jest częścią kompleksu mieszkalnego. Obszar charakteryzuje się jednak niskim zagęszczeniem z kilkoma już wybudowanymi obiektami na terenie. Formalnie budynek ograniczony jest przez narzucony plan podziału, który wyznacza jego zewnętrzne granice. Zaprojektowany dom nie jest jednorodny, lecz złożony z kilku brył, które tworzą całość.
Na poziomie parteru, w części dziennej, zorganizowane zostały części wspólne takie jak kuchnią z jadalnią, salon i toaleta a także pomieszczenia techniczne; garaż, kotłownia i pralnia. Na poziomie piętra znajdują się przestrzenie prywatne: dwie sypialnie obsługiwane przez wspólny hol z garderobą, gabinet a także apartament z własną szafą i łazienką. Budynek określa cięcie o ukośnym kierunku. Pozwala to na podział kubatury w pionie na dwie części, z fasadami o różnych szerokościach, aby zapewnić pożądany układ funkcjonalny.
Podział kondygnacyjny, a następnie eliminacja górnej bryły zachodniej, skutkuje powstaniem formy złożonej z trzech części. Każda część traktowana jest jako „pudełko” o jednolitym obwodzie, którego szczyty są otwarte. Te przeszklone części tworzą odpowiednio przednią i tylną, północną i południową elewację. Pozwalają one na różne doświadczenia wewnątrz oraz na zewnątrz. Gwarantuje to różnorodność wrażeń podczas użytkowania budynku, bez doświadczania negatywnych skutków związanych z niewielkim rozmiarem parceli.
Jedna z brył, na parterze, rozszerza się w kierunku drogi, zapewniając wyrównanie frontu i równoległość w stosunku do pozostałych mieszkań na osiedlu, w którym znajduje się dom. Pozwala to również na cofnięcie tej samej wielkości kubatury na tylnej elewacji, dzięki czemu basen zbliżono maksymalnie do elewacji budynku, zapewniając w ten sposób jego mieszkańcom bezpośrednią relację z wodą. Daje to możliwość wskoczenia bezpośrednio z domu do basenu lub po prostu podziwiania efektów świetlnych, które wywołują odbicia światła od tafli wody. Chromatyczna gra bieli i czerni pozwala na wyjście innych kolorów na pierwszy plan.
Pod względem wykończeń zewnętrznych dom otoczony jest zielenią zagospodarowanych przestrzeni. Jedyny wyjątek stanowi ceramiczny taras na podwórku, który pozwala na przeniesienie jadali na zewnątrz domu. Przestrzeń osłonięta została pergolą, która gwarantuje odpowiednie zacienienie. Pergola wkomponowana jest jako kontynuacja sąsiedniej bryły – tworzy efekt jej rozczłonkowała aż do momentu stania się minimalistycznymi, stylizowanymi kawałkami, które tworzą konstrukcyjną bramę.
Diagonal House jest wynikiem pragmatycznej gry, w której intencja wewnętrznej i zewnętrznej organizacji przestrzennej nakazana została przez formalną definicję całego zespołu. Jest całkowicie zgodna z wymaganiami inwestora jednocześnie spełniając nałożone na działkę ograniczenia miejskie.