Dom Dwie Stodoły projektu pracowni A.P.A. Katarzyna Starzyk zdobył w przeciągu roku dwie ważne międzynarodowe nagrody: złoto w A’Design & Competition oraz w ostatnich dnia główną nagrodę w konkursie European Property Awards, co oznacza, że jako jedyny projekt z Polski w kategorii Architecture Single Residence ma szansę powalczyć o tytuł najlepszego budynku na świecie w swojej kategorii w zestawieniu International Property Awards.
Dwie Stodoły to dom dla czteroosobowej rodziny, który znajduje się na przedmieściach Warszawy w przestrzeni rozproszonej zabudowy jednorodzinnej otoczonej zielenią. Ideą projektu stało się osadzenie budynku w kontekście regionu z poszanowaniem jego tradycji, ale w nowoczesnej odsłonie. Ważnym aspektem inwestycji była harmonia z otaczającą naturą.
DWIE STODOŁY – Nowoczesne wydanie mazowieckiej stodoły
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Projekt: A.P.A. Katarzyna Starzyk
Powierzchnia użytkowa plus garaż: 351,61 m2
Powierzchnia zabudowy: 272,82 m2
Zdjęcia: Piotr Krajewski | FB
Dwie Stodoły
Głównym założeniem projektu było stworzenie przestrzeni wypoczynku, pracy i rekreacji – w pełnej symbiozie z otoczeniem. Priorytetem było zbliżenie przestrzeni wnętrz oraz przyrody, kształtowanie i gra światłem – w przyjaznej mieszkańcom skali.
Aby budynek swoją skalą nie zaburzał krajobrazu niewielkich domów jednorodzinnych, układ funkcjonalny został podzielony na dwie powiązane ze sobą bryły. Z zewnątrz obie części stwarzają wrażenie dwóch oddzielnych budynków połączonych łącznikiem w poziomie parteru i piętra. Grafitowa elewacja obłożona płytkami cementowymi nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności ciemnej bryły minimalizują wnęki, które zostały wykończone jasnymi płytami drewnopodobnymi HPL. Dzięki takiemu zabiegowi z wnętrza domu widoczne są głównie jasne elementy, co sprzyja wrażeniu przytulności. Jednocześnie ciemne elewacje wtapiają dom w otoczenie dając pierwszeństwo naturze.
Od ulicy budynek ma niewiele okien, dzięki temu zapewnia intymność mieszkańcom. Główne wejście znajduje się w podcieniu pod nadwieszonym piętrem. Prowadzi poprzez przeszklony hol z widokiem na ogród do dwukondygnacyjnego salonu. Duże przeszklenia zorientowane są na południową i zachodnią stronę działki, co sprzyja korzystnemu bilansowi energetycznemu budynku. Schody prowadzą do strefy rodziców z pokojem hobby i master bedroom. Następnie łącznikiem można przejść do drugiej bryły, która mieści strefę dzieci.
Elewacje zostały wykończone płytkami cementowymi z kolekcji Stara Cegła firmy Elkamino Dom Sp. J. w kolorze grafitowym. Płytki są nierówne, odwzorowują naturalną strukturę cegieł, dzięki temu wyglądają realistycznie. Ich rustykalny wygląd w zestawieniu z innymi materiałami oraz współczesną bryłą domu zyskał nowoczesny charakter.
Budynek zrealizowany został w konstrukcji tradycyjnej murowanej z elementami monolitycznymi jak strop, belki, wieńce i słupy. W domu zastosowano wentylację mechaniczną z rekuperacją, klimatyzację, pompę ciepła oraz ogrzewanie podłogowe.