Nowoczesne i oryginalne projekty architektów z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL doceniane są nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tym razem uwagę międzynarodowego jury oraz odwiedzających stronę konkursową World Architecture Award – 20+10+X zwrócił projekt domu horyzontalnego.
Dom Horyzontalny
Pracownia: 81.WAW.PL
Lokalizacja: Polska Wschodnia
Powierzchnia: 320 m2
Wizualizacje: Michał Nowak
Projekt: 2012
Nagrody: World Architecture Award – 20+10+x
Dom horyzontalny pracowni 81.WAW.PL z międzynarodową nagrodą
World Architecture Award – 20+10+X to ważne wydarzenie w świecie architektury. Nagrody w konkursie przyznawane są przez osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architektów, krytyków architektury, pracowników akademickich, redaktorów czasopism architektonicznych, a także ekspertów z różnych instytucji zainteresowanych zagadnieniami architektonicznymi. Dodatkowo, projekty zgłoszone do konkursu mogą być oceniane są przez wszystkich zarejestrowanych w serwisie użytkowników. W każdym cyklu konkursowym nagrodę otrzymuje 20 projektów wybranych przez członków honorowych oraz 10 projektów wskazanych przez zarejestrowanych użytkowników, którzy oddali swój głos.
Wyróżnienie w konkursie World Architecture Award – 20+10+X to kolejny powód do dumy dla architektów z pracowni 81.WAW.PL – Anny Paszkowskiej-Grudziąż i Rafała Grudziąża. Zwłaszcza, że w tegorocznej odsłonie konkursu nagrodzone zostały jedynie 2 projekty z Polski. Warto także dodać, że jury konkursowe w zeszłym roku doceniło inny projekt pracowni – Dom korona.
Jak podkreślają autorzy projektu dom horyzontalny to typowy dom jednorodzinny, który jednak zaskakuje nietypową oryginalnością. Budynek na planie litery L kryje we wnętrzu komfortową i wygodną przestrzeń dla czteroosobowej rodziny. Bryła budynku to układ pionowych i poziomych płaszczyzn, przesuniętych względem siebie, dzięki czemu udało się optycznie wyróżnić strefę wejścia od strefy ogrodu. Ponadto przestrzeń budynku została podzielona na dwie bryły – jedną z garażem oraz drugą, będącą właściwą częścią mieszkalną. Wraz z domem zaprojektowany został także ogród w stylu japońskim, w którym głównym elementem dekoracyjnym są płaskie głazy oraz niska roślinność zachowująca zieleń przez cały rok.