Ten dom miał być współczesną stodołą z industrialnymi akcentami. Kolejna współczesna stodoła? Takie rozwiązanie mogło korespondować z pierwotnie wiejskim krajobrazem Śląska. Projektanci archistudio studniarek+pilinkiewicz zaproponowali architekturę nawiązującą bezpośrednio do industrialnej, bardziej charakterystycznej, współczesnej spuścizny tego regionu. Parterowa, wydłużona bryła budynku, przekryta podwójnym szedowym dachem nawiązującym do fabrycznych zabudowań, których wiele na Śląsku, z elewacją z czerwonej cegły, stworzyła współczesną rzeźbę o jednoznacznych konotacjach.
Dom Industrialny
Lokalizacja: Mikołów, województwo Śląskie
Pracownia: archistudio studniarek+pilinkiewicz
Zespół: arch. Małgorzata Pilinkiewicz, arch. Tomasz Studniarek
Współpraca: arch. Barbara Ziemba, arch. Aleksandra Stolecka
Projekt wnętrz: archistudio studniarek+pilinkiewicz, arch. wnętrz Janina Mruk-Maciagowska
Powierzchnia: 285 m2
Kubatura: 2.152 m3
Fotografie: Adam Miozga
Dom Industrialny
Horyzontalna bryła budynku położona jest w linii zabudowy, wzdłuż drogi dojazdowej, na wąskiej działce w układzie zabudowy wschód-zachód. Teren opada w kierunku wschodnim, co powoduje, że obiekt jest w tej części nadwieszony nad terenem. W kompozycji dwóch brył dominuje część mieszkalna z jednoprzestrzennym, wysokim salonem, jadalnią i antresolą oraz sypialniami nadwieszonymi nad terenem. Druga, mniejsza, mieści garaż, część gospodarczą oraz kuchnię, połączoną z dużym zadaszonym tarasem, salonem letnim.
Taras zewnętrzny, zlokalizowany od strony południowo-zachodniej, wraz z podcieniem od strony południowej, poprzez cofnięcie przeszklenia względem elewacji, tworzą wcięcie w bryle budynku. W połączeniu z ażurowymi elementami ścian zewnętrznych wykończonych cegłą klinkierową dodatkowo uplastyczniają elewację. Jednolita ceglana tekstura południowego wgłębienia w bryle elewacji, w formie podcienia i tarasu, podkreśla płynne przejścia elewacji obiektu i relacje wnętrza z zewnętrzem.
Elewacje budynku od strony północnej i wschodniej są bardziej stonowane i pozornie pozbawione okien. Jedynym wyraźnie widocznym otworem jest wycofane w formie podcienia wejście do budynku. Okna do pomieszczeń od strony północnej osłania ceglany ażur.
Industrialna kompozycja ma swoje odzwierciedlenie zarówno w formie jak w materiałach wykończeniowych dla zewnętrza i wnętrza budynku. Czerwona cegła, czarne panele, ukrywające bramę garażową, czarna ślusarka okienna korespondują z elementami wykończenia i wyposażenia wnętrz, utrzymanych w tym samym charakterze.