Z kilkudziesięciu znamienitych projektów nadesłanych z całego świata wygrał projekt z Polski. To właśnie warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL otrzymała tytuł GOLD w kategorii DOM. Jak przyznało jury konkursu, poziom w tym roku był niewiarygodnie wysoki, a zgłoszenia pochodziły z ponad 80 krajów.
International Design Awards (IDA) 2021 to jedna z najbardziej cenionych nagród w branży. Konkurs docenia, celebruje i kreuje legendarnych już wizjonerów designu oraz odkrywa nowe talenty w dziedzinie architektury, wnętrz, produktów, grafiki i projektowania mody od 2007 r. Jego celem jest pokazanie fenomenalnego talentu i wizji wyjątkowych architektów na całym świecie. Zgłoszenia nagradzane są tytułami niczym medalami – od złotego po brązowy.
Dom jak Las
Pracownia: 81.WAW.PL
Zdjęcia: Nate Cook Photography
Dom jak Las
Dom blisko natury to wymarzone miejsce dla wielu właścicieli mieszkań w stolicy. W podwarszawskim sosnowym lesie, na wąskiej, ale bardzo długiej działce, powstał właśnie taki budynek. Jest to kolejny projekt pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Głównym życzeniem inwestora było jak najlepsze ukrycie domu w lesie, tak aby wtopił się w otaczający teren. Celem było utrzymanie panującej harmonii tego miejsca.
Podłużny kształt domu wynika z charakteru działki. Prostopadłościenna, minimalistyczna bryła została podzielona na mniejsze części. W miejscach przecięć wstawiono okna, które doświetlają wnętrze domu. Poszczególne bryły są delikatne przesunięte względem siebie, co nadaje całości lżejszego wyglądu.
Po krótszych krawędziach elewacja została obłożona drewnopodobnymi płytami, dopasowanymi kolorystycznie do pni sosen. Długie ściany są prostopadłe do drewnianych i wykończone w szarym tynku. W pasy między bryłami wpisane są okna.
Bryła od frontu to monolityczna ściana bez okien, pokryta w całości płytami drewnopodobnymi. Jest w niej ukryty wjazd do garażu podziemnego. W dalszej perspektywie tło dla niej stanowią monochromatyczne ściany domu.
Tylna część domu, otwierająca się na ogród, to w pełni przeszklona elewacja. Jest to zupełne zaprzeczenie elewacji frontowej. Panoramiczne okno w salonie otwiera się na las, a podobnych gabarytów przeszklenie na piętrze wpuszcza sosnowy klimat do głównej sypialni. Budynek składa się z trzech kondygnacji.