Malowniczy park na obrzeżach Wilna, spokój, harmonia i natura. W tym miejscu powstał efektowny dom położony na zboczu, o prostej, a przy tym pełnej dynamiki formie. Architektom z litewskiej pracowni arches zależało na stworzeniu budynku, który we współczesnym stylu będzie nawiązywał do parkowego otoczenia działki oraz tradycyjnej formy litewskiej drewnianej chaty.
Valley villa
Projekt: arches
Główni architekci: A.Liola, R.Liola, E.Neniškis, M.Kaucikaitė, E.Geštautaitė
Konstrukcja: Dainius Dubaka
Lokalizacja: Wilno, Litwa
Powierzchnia: 415 m2
Zdjęcia: Norbert Tukaj
Produkty użyte w projekcie: KEBONY, RATHSCHECK, RAYNERS, FILIOFOCUS CENTRAL, INARCHI, LIFESTEEL
Valley villa
Budynek położony jest w nasłonecznionej części działki i zaprojektowany został w miejscu dawnej zagrody. Wszystkie cenne drzewa w obszarze działki zostały zachowane. Nowy dom stanął na zboczu. Cześć wyższej kondygnacji została zawieszona nad opadającym zboczem, a ciąg dużych przeszkleń otwiera widok na niezwykłe otoczenie. Parter domu został częściowo schowany w skarpie. Ze względu na wykończenie z czarnego łupka jego bryła znika wizualnie pogrążona w cieniu. Jedynie kubatura pierwszego piętra, wykończona naturalnym drewnem, została wyeksponowana. Prosta, a przy tym pełna dynamiki forma domu nawiązuje do tradycyjnych drewnianych chat charakterystycznych dla regionalnej architektury.
Dynamiczna forma budynku, harmonia szkła i drewna tworzą wrażenie lekkości pomimo rzeczywistej powierzchni domu. Przestrzenie wewnętrzne podążają za formą dynamicznie ukształtowanego stromego dachu. Kubatura budynku efektownie wyrasta na tle lasu efektownie wpisując rezydencję w malownicze otoczenie. Nieregularny rzut domu stworzył mikro-przestrzenie w postaci dziedzińców wokół domu. Zaprojektowane skwery tworzą jednocześnie poczucie prywatności, umożliwiając jego mieszkańcom cieszenie się zarówno porannym, jak i wieczornym słońcem. Wisząca kubatura pierwszego piętra tworzy naturalne zadaszenie tarasu zlokalizowanego niżej. Okna parteru przekryto częściowo pionowymi lamelami, które chronią wnętrza domu przed przegrzaniem, wzbogacając jednocześnie grę światła i cienia wewnątrz. Aby zminimalizować ingerencję w zielone otoczenie okolicy główna droga wyłożona została granitowymi płytkami, a całe założenie wydziela jedynie ażurowe ogrodzenie.
Do elewacji budynków zastosowano wyłącznie naturalne materiały wykończeniowe. Charakter budynku tworzy przede wszystkim drewno sosnowe produkowane w technologii „Kebony”. Sosna została wybrana jako drzewo typowe dla otaczającego krajobrazu. Dzięki unikalnej technologii elewacje domu są odporne, stabilne, trwałe i nie ma potrzeby dodatkowej konserwacji. Jest to produkt ekologiczny, przez co staje się ważnym elementem otaczającego parku. Wraz z upływem czasu drewno naturalnie patynuje przyjmując szare barwy, dzięki czemu na przestrzeni kolejnych lat jeszcze bardziej wtopi się w otoczenie, nawiązując do kolorów sosen porastających okoliczne tereny.
Ze względu na wyjątkowe właściwości technologii „Kebony”, drewno zostało zastosowane nie tylko na elewacji, ale również do zmiennej geometrii dachu widocznego ze zbocza. Precyzyjna geometria wykonanych elementów pozwoliła na połączenie drewnianych płaszczyzn, a także wykonanie pionowych żaluzji. Pionowe podziały kontynuują na elewacjach płytki z naturalnego czarnego łupka firmy „Rathscheck”. Graficzną ekspresję rytmicznej elewacji potęgują metalowe pasy poręczy. Różne materiały i elementy tworzące fasadę budynku uzupełniają się wzajemnie tworząc graficzny wyraz elewacji, która stanowi architektoniczną interpretację pni drzew parkowych.
Drugi powód wyboru naturalnego drewna jako głównego wykończenia to współczesne nawiązanie do tradycji litewskiej drewnianej chaty. Lokalne domy są proste, przekryte dachami dwuspadowymi, a okna przeważnie wzbogacone o drewniane żaluzje. Część budynków posiada także drewniane elewacje i posadowiona jest na bazie z granitowych skał.