Dom Lewitujący projektu szczecińskiej pracowni DISM Architekci stanie na terenie niewielkiej wsi niedaleko Poznania. Najbliższe otoczenie domu to zabudowa jednorodzinna o różnej formie i skali realizowana na przestrzeni kolejnych lat. Z terenu działki inwestora roztacza się niezwykły widok na pobliskie jezioro. W tym kontekście powstanie dom prosty w formie, ale na pewno nietypowy.
Dom Lewitujący
Architektura: DISM Architekci | Tomasz Melnicki, Tomasz Sobiecki
Lokalizacja: okolice Poznania
Projekt: 2021-2022 / Realizacja: 2023 –
Dom Lewitujący
„Inwestorowi, otwartemu na nowoczesne formy, spodobał się jeden z naszych luźnych szkiców. Zaciekawiony nietypowym kształtem, właściwie nie dopuszczał już innych wariantów przyszłej zabudowy. Jest to jeden z naszych najprostszych budynków, jeśli chodzi o formę, natomiast dwa modernistyczne ‘pudełka’ zawieszone jedno nad drugim, czynią go także jednym z najbardziej wymagających, jeśli chodzi o realizację, układ konstrukcyjny i rozprowadzenie instalacji wewnątrz” – opowiadają autorzy projektu z biura DISM Architekci.
Te dwie proste bryły, usytuowane jedna nad drugą, czynią budynek dość nietypowym, a przesunięcie w pionie obu kondygnacji nadaje mu niezwykłej dynamiki. Forma budynku wyraźnie zaznacza w przestrzeni swoją obecność, efektownie kierując wzrok w stronę pobliskiego jeziora.
Nietypowe, wyższe piętro nie opiera się na stropie parteru, a zawieszone zostało wyżej, wsparte na solidnym trzonie i dodatkowych, prawie niewidocznych słupach. Wisząca w powietrzu bryła sprawia wrażenie niemalże lewitującej nad podstawą parteru.
Parter to część dzienna domu – garaż usytuowany od strony ulicy oraz otwarta część dzienna po drugiej stronie skierowana w kierunku opadającego w stronę wody zbocza. W bocznych partiach znajduje się część wejściowa z gościnnym WC i pomieszczenie gospodarcze zlokalizowane z drugiej strony domu. W centralnej przestrzeni usytuowany jest trzon komunikacyjny z 3-biegową klatką schodową i pomieszczeniem gospodarczo-technicznym. Centralny monolit stanowi zasadniczą część konstrukcji domu. Górna bryła to część nocna z sypialnią właścicieli, wspólną łazienką i pokojem córki. Wyższa kondygnacja stanowi jednocześnie zadaszenie małego tarasu dostępnego z salonu. Usytuowane wyżej sypialnie posiadają natomiast własne tarasy, a prostokątna rama wysunięta w kierunku jeziora podkreśla w przestrzeni kształt budynku.
Elewacje budynku wykończone zostaną w bieli z ciemniejszymi, grafitowymi akcentami, które akcentują dynamiczne przesunięcie. Jasna kolorystyka, bez zbędnych dekoracji, podkreśla stosunkowo prostą formę domu. Duże przeszklenia otwierają jego wnętrza na najbliższe – zielone otoczenie i urokliwe jezioro.
Projekt uzyskał już pozwolenie na budowę, jego realizację planuje się w 2023 roku.