„Meteoryt” zaprojektowany w pracowni Ateljé Sotamaa to budynek mieszkalny położony w pozornie odległym Kontiolahti we wschodniej Finlandii. Dostępny tylko pieszo, poprzez leśną drogę – zgodnie z preferencjami architekta – jawi się wśród drzew jako mistyczny, mroczny obiekt. Wnętrze tego ultranowoczesnego, ekologicznego, drewnianego budynku to świat otwartych, połączonych ze sobą pomieszczeń, które integrują się z otaczającym krajobrazem.
Dom Meteoryt
Pracownia: Ateljé Sotamaa: Kivi Sotamaa & Tuuli Sotamaa
Lokalizacja: Kontiolahti, Finlandia
Zespół projektowy: Filippo Fabi, Irene Pace, Pietro Barcaccia i William Dusen.
Rok budowy: 2020
Powierzchnia: 65 m2
Generalny wykonawca: Lahden Puurakentajat
Inżynier konstrukcji: Vahanen Group
Inżynier budownictwa: Vahanen Group
Projekt krajobrazu: Ateljé Sotamaa
Projekt oświetlenia: SAAS Instruments
Projekt wnętrz: Ateljé Sotamaa
Produkcja elementów CLT: HOISKO CLT
Instalacje: Heikki Paso
Firma budowlana: Joenkodin Rakentajat
Technologia szkła: Finnglass
Zdjęcia: Tuukka Koski, Krista Keltanen, Kivi Sotamaa
Mistyczny dom meteoryt
Dom meteoryt to budynek nietypowy, ciekawy i intrygujący. Nietypowa bryła, wysokie atrium o dużej powierzchni około 10 metrów kwadratowych i świetlik zapewnia niezakłócony widok na gwiazdy. Kolejną unikatową cechą domu jest siatka katamaranu na wysokości siedmiu metrów, po której mieszkańcy mogą „unosić się” stymulując kreatywne myślenie. Meteoryt jest wykonany z prefabrykowanych paneli z drewna klejonego krzyżowo (CLT), jest izolowany powietrzem i wykorzystuje naturalną wentylację. Budynek, który przechwycił w swoich materiałach blisko 60 ton dwutlenku węgla, po raz pierwszy zaprezentowany został publiczności na wystawie na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach podczas festiwalu Helsinki Design Week.
„Meteoryt nie jest dużym domem, ale wewnątrz reprezentuje zupełnie nowy, trójwymiarowy, otwarty sposób organizacji przestrzeni życiowej” – mówi współzałożyciel pracowni Ateljé Sotamaa, Kivi Sotamaa. „W przeciwieństwie do tradycyjnych domów, w których każdy pokój ma określony z góry cel, architektura Meteorytu wspiera bardziej dynamiczne relacje jego mieszkańców i różnorodne sytuacje życiowe. Cyfrowy projekt oraz nowe technologie prefabrykacji i budowy umożliwiają tworzenie unikalnych, estetycznie wysokiej jakości, ekologicznych budynków z drewna, które dodają empirycznej wartości ich lokalizacji”– dodaje projektant.
Budynek został pierwotnie zaprojektowany jako pensjonat dla Ulla-Maarii Koivuli, założycielki i dyrektora generalnego dostawcy technologii edukacyjnych ThingLink z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii, w starym gospodarstwie jej dziadków w wiejskiej Karelii w Finlandii. Jednak z powodu pandemii COVID-19 i pożarów szalejących w Stanach Zjednoczonych jej rodzina zdecydowała się mieszkać i pracować na prowincji.
„Każdy budynek materializuje nasz związek ze środowiskiem naturalnym” – mówi Koivula. „Moja inspiracja do zbudowania wyjątkowego drewnianego domu w tym kraju wyrosła ze skalistych wzgórz i surowych lasów Koli, bogatych w głazy narzutowe, które służyły również fińskiej obronie podczas wojny zimowej. Meteoryt odzwierciedla związek mojej duszy z fińską naturą, a spojrzenie przez jedno z jego dużych okien na mgliste pola wokół przenosi mnie do spokojnych dni dzieciństwa. Używamy domu jako kreatywnej przestrzeni do pracy zdalnej, hobby i wspólnego spędzania czasu. W dawnych czasach rodziny zbierały się w dużej, poziomej kuchni, by być razem; teraz łączymy się w pionie ze sobą i z otaczającą naturą. W dzisiejszych czasach, z efektywną telekomunikacją i szybkimi pociągami do regionu metropolitalnego, jest to dla nas raj, w którym możemy się zadomowić wiodąc dobre życie”.
Zdrowy, nisko-emisyjny budynek wykonany z prefabrykowanych elementów
Masywne drewniane ściany Meteorytu zawierają ok. 4 metry izolacji powietrznej, a cała inżynieria i technologia budowlana została w nich ukryta. Wewnątrz domu znajduje się jasne nordyckie drewno, nigdzie w konstrukcji nie ma plastiku i nic nie jest podatne na pleśnienie. Dach również wykonany został z litego drewna, olejowanego, które nie tylko pięknie się starzeje, ale jest także odporne na czynniki atmosferyczne. Duże okna przywołujące naturę są ogrzewane elektrycznie.
„To był wyjątkowy projekt, również pod względem projektu konstrukcyjnego i detali” – mówi Ahti Rantonen, dyrektor zarządzający ds. inżynierii konstrukcyjnej w firmie Vahanen Group, która zapewnia doradztwo inżynieryjne przy projektach przełomowych, takich jak chociażby Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma i Musiikkitalo w Helsinkach. „Jesteśmy zachwyceni współpracą z Ateljé Sotamaa i mamy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej możliwości pracy przy najlepszych projektach budownictwa drewnianego, niezależnie od ich lokalizacji. Ważne aspekty to niski wpływ emisji dwutlenku węgla i zdrowe budownictwo. Doświadczenie życia w budynku 'Meteorite’ będzie bardzo zbliżone do tradycyjnego domu z bali, w którym wszystkie sztuczne materiały zostały wyeliminowane. Kolejnym kluczowym elementem jest cyfrowy proces projektowania i produkcji. Wszystkie części domu mogą być prefabrykowane i montowane na placu budowy, co oznacza, że muszą być modelowane komputerowo na bardzo szczegółowym poziomie i dostarczane na miejsce na czas”.
niezwykła